• 2014-05-23

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

Od 27 maja do 31 sierpnia 2014 roku | Muzeum Narodowe w Krakowie

Ekspozycja Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi związanym z prezentacją najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku. Wystawa zostanie po raz pierwszy pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Człowiek z żelaza” reż. Andrzej Wajda, Argentyna (źródło: materiały prasowe)

„Człowiek z żelaza” reż. Andrzej Wajda, Argentyna (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym stanowi próbę przedstawienia dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Twórczość Andrzeja Wajdy zostanie ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat. Ekspozycja powstaje z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera (Pokolenie).

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Obecnie muzeum jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Zgromadzono wyjątkową kolekcję plakatów filmowych, z których część zostanie zaprezentowana w Krakowie. To niezwykły i jedyny taki zbiór prezentowany w jednym miejscu, wyjątkowa jakościowo kolekcja plakatów wydanych w kraju i na świecie. Są wśród nich egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach, z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. Plakaty te często same stanowią dzieła sztuki. Ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe. Prezentacja plakatów stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie.

Na wystawie będzie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy – twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. Na wystawie będzie można też obejrzeć prace znakomitych zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, M. Ogasawary, Erharda Gruttera. Kolekcja plakatów jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały i ukazują się na świecie w związku z projekcjami filmów Andrzeja Wajdy. Zbiór ten, do tej pory pozostający w muzealnej kolekcji, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie.

Wystawa powstaje we współpracy z licznymi partnerami krajowymi oraz zagranicznymi. Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Kino RP, Telewizja Kino Polska, SF Kalejdoskop, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Narodni filmowy archiv w Pradze, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze, Cinematheque Francais w Paryżu, Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych. Wykorzystano w projekcie także plakaty prywatnych kolekcjonerów – Andrzeja Cebuli i Pavla Rajcana.

Wystawa zostanie po raz pierwszy pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i będzie tam prezentowana od 27 maja do 31 sierpnia. Współorganizatorem krakowskiej prezentacji jest Muzeum Narodowe w Krakowie, a partnerem Krakowski Festiwal Filmowy. Prezentacja w Krakowie jest współfinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

„Kanał” reż. Andrzej Wajda, Argentyna (źródło: materiały prasowe)

„Kanał” reż. Andrzej Wajda, Argentyna (źródło: materiały prasowe)

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym
Od 27 maja do 31 sierpnia 2014 roku
Wernisaż: 26 maja, godzina 18.00
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz