• 2014-05-07

Jedziemy do wód

Od 14 maja do 10 sierpnia 2014 roku | Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Słońce coraz mocniej świeci za oknem, dni robią się dłuższe, a wszyscy coraz częściej zastanawiają się gdzie spędzą urlop… To znak, że już niedługo zaczną się wakacje. Dlatego, żeby wprowadzić Krakowian w przyjemny wakacyjny klimat, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę Jedziemy do wód z cyklu Od frontu i od kuchni odbywającą się w Kamienicy Hipolitów. Zostanie na niej pokazane, w jaki sposób XIX-wieczni mieszkańcy Krakowa spędzali czas wakacji, dokąd się wybierali, jak przygotowywali się do podróży, jakie sprzęty ze sobą zabierali.

Wnętrze pijalni wód w Karlsbadzie, pocztówka, 1908 r., wyd. Leopold Weil, Karlsbad, MHK-1597/VIII k (źródło: materiały prasowe)

Wnętrze pijalni wód w Karlsbadzie, pocztówka, 1908 r., wyd. Leopold Weil, Karlsbad, MHK-1597/VIII k (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie zaprezentowane zostaną cele wycieczek turystycznych mieszkańców XIX-wiecznego Krakowa. Z jednej strony były to dalekie wyprawy wymagające żmudnych przygotowań, wielu walizek, pudeł, sakwojaży, do których pakowano ubiory na różne okazje, jak i inne niezbędne w podróży przedmioty. W XIX wieku szczególnie popularne stały się wyjazdy do polskich i zagranicznych miejscowości bogatych w wody mineralne, czyli do wód. W zbiorach MHK znajdują się liczne pamiątki charakterystyczne dla miejscowości uzdrowiskowych, takie jak szklaneczki z nazwami miejscowości, czy kubki z lejkami stosowane w pijalniach wód mineralnych, które zostaną pokazane na wystawie.

Przełom XIX i XX wieku to czas szczególnie intensywnego rozwoju turystyki górskiej. W roku 1873 utworzono Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie, a jednym z jego głównych celów było propagowanie wycieczek oraz ułatwianie dostępu i pobytu w górach turystom (m. in. poprzez oznaczanie szlaków i budowanie schronisk). W ślad za coraz szerszym udostępnianiem szlaków szło też badanie polskiej przyrody ożywionej i nieożywionej przy jednoczesnym pobudzaniu uczuć patriotycznych młodzieży i dorosłych. Duże znaczenie dla rozwoju turystyki odgrywała kolej i dworce usytuowane w najważniejszych miejscowościach uzdrowiskowych, czy też blisko górskich szlaków.

Drugi z kierunków podróży dawnych mieszkańców Krakowa to wyjazdy nieco bliższe, za miasto – na Bielany, na Błonia, gdzie udawano się z wiklinowym koszem piknikowym pełnym jedzenia. Na pikniku nie mogło zabraknąć gier towarzyskich i ruchowych.

Wystawa jest kolejną z cyklu Od frontu i od kuchni, przybliżających zwyczaje krakowian przełomu wieków XIX i XX, organizowanych już od kilku lat w Kamienicy Hipolitów w Krakowie. Wystawa będzie dopełnieniem jej stałej ekspozycji i ukaże pewien aspekt życia mieszczańskiej rodziny.

„Jedziemy do wód”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Jedziemy do wód”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Od frontu i od kuchni: Jedziemy do wód
Wernisaż: 14 maja 2014 roku, godzina 17.00
Od 15 maja do 10 sierpnia 2014 roku
Oddział MHK Kamienica Hipolitów
Plac Mariacki 3
Kraków

Dodaj komentarz