• 2014-05-16

RYSOWAĆ i tak, i tak, i tak…

Od 23 maja do 29 czerwca 2014 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem młodych artystów, swoje propozycje na wystawę przysłało blisko 300 młodych twórców, z czego jury do wystawy zaprosiło blisko 90 osób. Na wystawie będzie można zobaczyć rysunek klasyczny, ilustrację, animację, instalacje, a także działania rysunkowe i performance.

Autor pracy: Ryszard Wietecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Ryszard Wietecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolska Wystawa Rysunku jest organizowana przez Zakład Rysunku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od 2008 roku. W poprzednich pięciu edycjach w wystawie wzięło udział blisko 300 młodych artystów z ponad 20 uczelni z całej Polski. Tegoroczna VI edycja będzie pierwszą w formule biennale i będzie większa od poprzednich. Każda z kolejnych edycji ma główny tytuł RYSOWAĆ i jego rozwinięcie, w tym roku jest to RYSOWAĆ i tak, i tak, i tak…. Swoje prace na wystawę mogą zgłaszać studenci i absolwenci dwóch ostatnich lat wszystkich uczelni artystycznych w Polsce. Wernisaż odbędzie się 23 maja 2014 w Galerii Sztuki Wozownia.

Na przełomie października i listopada Wystawa zostanie pokazana w Galerii Aula na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wystawa jest niejednokrotnie pierwszą okazją dla młodych ludzi do zaprezentowania swojej twórczości w profesjonalnej galerii sztuki. Bardzo istotny aspekt przedsięwzięcia stanowi spotkanie i konfrontacja twórczości osób z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

Specjalnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji będzie wystawa prac Ryszarda Wieteckiego. Zaprezentuje on cykl prac wykonanych autorską techniką, nazwaną printami, jest to połączenie tradycji ze współczesnością. Printy są powiększoną wersją prac rysunkowych, do których dodano kolor. To nowoczesna forma druku na płótnie malarskim, przy wykorzystaniu techniki cyfrowej.

Autorka pracy: Anna Czachorowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Anna Czachorowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Wietecki urodził się w Bydgoszczy 5 stycznia 1940 roku. Studia artystyczne odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1964 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. W grudniu tego roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką użytkową. Prezentował swoje prace na kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w kilku muzeach w kraju, m. in. w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Słupsku i Gdański, a także w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz w kolekcjach prywatnych – Polska, Niemcy, Austria, Dania, Litwa.

Ogólnopolska Wystawa Rysunku, RYSOWAĆ i tak, i tak, i tak…
Wernisaż: 23 maja 2014 roku
Wystawa potrwa do 29 czerwca 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz