• 2014-05-02

Stanley Kubrick

Od 4 maja do 14 września 2014 roku | Muzeum Narodowe w Krakowie

Oryginalna makieta statku kosmicznego, weneckie maski, kostium małpy, słynny monolit, panel komputera HAL 9000 czy pokój 237 to tylko nieliczne przykłady tego, co można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa Stanley Kubrick w sposób kompleksowy prezentuje życie i twórczość amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, jednego z największych twórców światowego kina.

Stanley Kubrick, „Full Metal Jacket” (Wlk. Bryt./USA, 1987). Sierżant Hartman (Lee Ermey). © Warner Bros. Entertainment Inc. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanley Kubrick, „Full Metal Jacket” (Wlk. Bryt./USA, 1987). Sierżant Hartman (Lee Ermey). © Warner Bros. Entertainment Inc. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od maja do września Muzeum Narodowe w Krakowie będzie gospodarzem wystawy, którą stworzyło Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty. Krakowski wernisaż uświetni obecność Christiane Kubrick, wdowy po reżyserze, oraz Jana Harlana, producenta filmów Kubricka i autora filmu dokumentalnego Stanley Kubrick: Życie w obrazach.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie charakteryzuje się własną specyfiką i stanowi odmienne niż jej edycje w innych krajach spojrzenie na dorobek Stanleya Kubricka. Wyjątkowość polskiej ekspozycji wynika z nowatorskiej aranżacji, dzięki której zwiedzający ma możliwość wniknięcia w świat filmów artysty. Pomagają w tym specjalne przestrzenne instalacje oddające atmosferę za pomocą odpowiedniego oświetlenia, obrazów i dźwięków. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Rafał Syska, za aranżację odpowiadają Tomasz Wójcik oraz Maja Gralak.

Wystawy poświęcone twórcom filmowym rzadko goszczą we wnętrzach tradycyjnych muzeów. Akurat w wypadku Kubricka jest to w pełni uzasadnione i możliwe. Krakowska wystawa utrzymana jest w dynamicznej audiowizualnej formie, która oddaje proces tworzenia scenariuszy, badań historycznych i prac nad warstwą wizualną i muzyczną wszystkich jego filmów

– mówi Rafał Syska, kurator wystawy.

Zwiedzający mają możliwość wyboru trzech osobnych ścieżek wędrówki po wystawie, prezentujących trzy główne motywy twórczości reżysera: wojny, technologii i szaleństwa, przewijające się we wszystkich jego dziełach. Każdy ze szlaków charakteryzuje się odmiennym kolorem i oprawą muzyczną, prowadząc przez cały dorobek twórcy. Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy – z odręcznymi notatkami. Nie zabrakło też autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych. Do dyspozycji zwiedzających są specjalne kapsuły przeznaczone do jednoosobowych projekcji słynnych scen filmowych z dorobku artysty, a w każdej z sal będzie można zapoznać się z krótkimi dokumentami ilustrującymi proces powstania poszczególnych filmów.

Stanley Kubrick podczas realizacji zdjęć do filmu „2001: Odyseja kosmiczna” (Wlk. Bryt./USA, 1965-68). © Warner Bros. Entertainment Inc. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanley Kubrick podczas realizacji zdjęć do filmu „2001: Odyseja kosmiczna” (Wlk. Bryt./USA, 1965-68). © Warner Bros. Entertainment Inc. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wyróżnienie zasługuje tło muzyczne wystawy. Kubrick przywiązywał wielką wagę do oprawy akustycznej swoich filmów, czego wyrazem jest m.in. nagroda Złotej Płyty za soundtrack do filmu Mechaniczna pomarańcza. W Krakowie można usłyszeć zarówno oddech ubranego w skafander kosmonauty, jak i syntezatorowe transpozycje dzieł Henry’ego Purcella i Ludwiga van Beethovena. Nie zabrakło też akcentu polskiego – kompozycji Krzysztofa Pendereckiego wykorzystanych w Lśnieniu.

Aby uczcić dwie ważne rocznice w tym roku – 15-lecie śmierci reżysera oraz 10-lecie poświęconej mu wystawy, polscy organizatorzy – Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film – przygotowali bogaty program towarzyszący. Już na początku maja, w trakcie 7. edycji Międzynarodowego Kina Niezależnego Off Plus Camera, wielbiciele twórczości Kubricka obejrzą trzy jego filmy wyświetlane na krakowskich dachach: Lśnienie, Oczy szeroko zamknięte oraz Full Metal Jacket. Z kolei FORUM Przestrzenie zaaranżuje Przestrzenie Kubricka, czyli miejsce spotkań dla fanów reżysera i jego filmów. W Warszawie kino Iluzjon przygotuje ucztę filmową dla wielbicieli Kubricka w postaci pokazów jego najbardziej znanych dzieł. Do współtworzenia programu towarzyszącego organizatorzy zaprosili liczne instytucje kultury oraz festiwale, m.in.: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Krakowski Festiwal Filmowy, Off Plus Camera, Filmoteka Narodowa, Filmoteka Śląska, Legalna Kultura, Tarnowidz Festiwal i inne. Pełny program wydarzeń towarzyszących, zawierający wykłady, warsztaty, projekcje i spotkania, znajduje się na oficjalnej.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz