• 2014-05-12

Tajemniczy ogród, reż. Katarzyna Szyngiera

17 maja 2014 roku | Wrocławski Teatr Współczesny

Uczymy się szybko i bezrefleksyjnie, błyskawicznie zdobywamy wiedzę o regułach rządzących światem, o zasadach obowiązujących w społeczeństwie, o jednostkowych relacjach. Nie wiemy co potrafimy, skąd coś wiemy, jak się tego nauczyliśmy, kto podzielił się z nami informacją, jak to się stało, że nagle zaczęliśmy tak świetnie funkcjonować w narzuconym systemie. Nie wiemy, kim jesteśmy i nie wiemy dlaczego takimi się staliśmy.

„Tajemniczy ogród", fot. Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

„Tajemniczy ogród", fot. Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Tajemniczy ogród w reżyserii Katarzyny Szyngiery oraz dramaturgii Agnieszki Jakimiak inspirowany jest powieścią Frances Hodgson Burnett pod tym samym tytułem.

Mary prosto z Indii trafia do Anglii, świata posługującego się innym językiem i nowymi dla niej zasadami. W tym domu nie jest przytulnie, ten dom przypomina zamek strachów, w którym na każdym rogu czyha nowe wyzwanie, kolejna tajemnica, odmienna gra. Zabawa wedle nieznanych reguł jest ryzykowna, ale jakie konsekwencje może mieć ich ujawnienie? Mary patrzy inaczej i inaczej rozumie – czy jej dystans może wywrócić ten świat na opak, sprawić, że zastane mury zaczną pękać?

„Tajemniczy ogród", fot. Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

„Tajemniczy ogród", fot. Tomasz Żurek (źródło: mat. prasowe)

Katarzyna Szyngiera – studentka V roku Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Spektakl dyplomowy Sferia zrealizowała we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej na ostatniej kondygnacji parkingu galerii handlowej. W ramach XXI Malta_festival w popadającej w ruinę przestrzeni przedwojennego szpitala psychiatrycznego w Owińskach przygotowała spektakl Autobus jedzie. W koprodukcji krakowskiej PWST oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowała spektakl Przypisy do Powstania w ramach obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania. Autorka akcji performatywnych, m.in. w warszawskim klubie Plan B: Bajka spekulatywka, Bukowski Show, Kwadrofonia. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w ramach cyklu wtw://strefy_kontaktu_kajzar zrealizowała czytanie performatywne tekstów Helmuta Kajzara pod tytułem nie ma nikogo bez niczego.

reżyseria: Katarzyna Szyngiera
dramaturgia: Agnieszka Jakimiak
scenografia: Agata Baumgart
muzyka: zespół Szałas w składzie Paweł Duczmal, Wojtek Juchniewicz, Maciek Krawczyński
ruch sceniczny: Cezary Tomaszewski
efekty specjalne: Jakub Stojałowski
światło: Jan Sławkowski
asystentka reżysera: Anna Kieca
inspicjentka, suflerka: Katarzyna Krajewit

obsada:
Mary – Maria Kania
Marta – Anna Kieca
Dick – Piotr Bondyra
Colin – Maciej Kowalczyk

Tajemniczy ogród
Prapremiera: 17 maja 2014 roku
ul. Rzeźnicza 12, Duża Scena Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Dodaj komentarz