• 2014-05-27

Uśmiech Warszawy

31 maja 2014 roku | Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ

Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ rozwijając pomysł Koncertów Balkonowych oraz spektaklu ulicznego realizowanych w ubiegłych latach, zaprasza na kolejną odsłonę Uśmiechu Warszawy. Swoje działania skupiać będzie wokół wyjątkowego połączenia wydarzeń artystycznych i gry miejskiej. Wzdłuż ulicy Mokotowskiej umiejscowionych będzie sześć punktów, w których odbywać się będą wydarzenia artystyczne z różnych dziedzin sztuki, spójne z koncepcją wykorzystywania przestrzeni miejskiej jako niebanalnego pola działań twórczych.

„Uśmiech Warszawy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uśmiech Warszawy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uśmiech Warszawy – to śródmiejski trakt Mokotów-Ujazdów-Grzybów z początku XVIII wieku, dzisiejszy układ ulic Mokotowska, Bracka, Zgoda, przecinający łukiem siatkę centrum Warszawy. Ta jedna z najciekawszych warszawskich struktur urbanistycznych zanika, a historyczny układ zacierają powojenne braki i nowe elementy nie szanujące jego logiki. Trakt stanowi układ ulic, który raz dostrzeżony, staje się oczywisty i utrwala się w pamięci na zawsze, jako Uśmiech Warszawy.

Odkrywając ogromny potencjał Uśmiechu, wraz z autorami idei – Małgorzatą Kuciewicz, Simone de Iacobis i Sebastianem Bałutem, Fundacja In Situ poprzez liczne działania sukcesywnie stara się przekształcić szlak w ciąg spacerowy biegnący od Pól Mokotowskich do pl. Grzybowskiego, skupiający kulturalną i niekomercyjną aktywność Śródmieścia, poprzez budowanie świadomości urbanistycznej, przy pomocy nie architektonicznych środków takich jak branding, plotka czy rewitalizacja poprzez działania artystyczne i społeczne.

„Uśmiech Warszawy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uśmiech Warszawy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Uśmiechu Warszawy prezentowany był w ramach Departamentu Propozycji na Festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz w ramach zainicjowanego przez Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie, międzynarodowego projektu badawczego Anatomia Ulicy, który powstał w polskiej odsłonie organizowany był w Fundacji Bęc Zmiana. 23 lutego 2011 roku została otwarta miesięczna wystawa na Chłodnej 25. Od 2011 roku, w projekt Uśmiechu Warszawy zaangażowała się Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która poprzez liczne działania na polu edukacyjnym i kulturalnym, włącza się w promowanie tej idei, mając na celu utrwalenie w świadomości mieszkańców obrazu Uśmiechu Warszawy.

„Uśmiech Warszawy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uśmiech Warszawy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach tegorocznego Uśmiechu Warszawy będzie można zobaczyć między innymi Piotra Bota wraz z duńskimi kataryniarzami, zespół Bye, Bye, Butterfly, etiudę adeptek Studia Pantomimy Bartłomieja Ostapczuka – Mai Pieczerak i Marty Grądzki, bajki Patryka Zakrockiego, kolaż filmowy Warszawa autorstwa Roberta Bęzy udźwiękowiony na żywo przez zespół Horny Trees i innych. Wszystkie wydarzenia zawierać będą dodatkowo element gry miejskiej, w której dobrowolne uczestnictwo zaowocuje upominkiem dla każdego gracza.

Projekt Uśmiech Warszawy
31 maja 2014 roku
Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ
Warszawa

Dodaj komentarz