• 2014-05-15

Promieniowanie

Od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Na wystawie zostanie zaprezentowany zbiór zdjęć pochodzących z rozmaitych źródeł, fotografii będących narzędziem pomocniczym w różnych dziedzinach badań czy eksperymentów – na przykład przyrodniczych, chemicznych, genetycznych, patologicznych czy medycznych. Esej wizualny stworzony przez Nowickiego na ścianach galerii bada, w jaki sposób te zdjęcia – zestawione z innymi, zaskakująco podobnymi wizualnie, wykonanymi jednak (lub przywłaszczonymi w artystycznym geście) przez fotografów lub artystów posługujących się medium fotografii – zyskują nowe znaczenia.

Jerzy Lewczyński, „Stołówka”, 1988. Dzięki uprzejmości Muzeum w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Lewczyński, „Stołówka”, 1988. Dzięki uprzejmości Muzeum w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co by było, gdyby przedmiotom, fotografiom odjąć podziały? Gdyby wymieszać to, co się wydaje raz na zawsze ustalone, należące do innych porządków? – pyta Wojciech Nowicki, kurator wystawy Promieniowanie, i wskazuje na definicje oraz klasyfikacje, w które wtłaczane są obrazy fotograficzne. Hans Belting w książce Antropologia obrazu. Szkice do nauki o obrazie (Kraków, 2012) wylicza cztery niezależne tryby działania fotografii: fotografię definicyjną lub informatywną, reklamową, domową lub afektywną oraz fotografię artystyczną.

André Rouillé w pracy Fotografia. Między dokumentem a sztuką współczesną (Kraków, 2007) wymienia szereg kolejnych. Na przekór tym próbom uchwycenia właściwości obrazu fotograficznego Promieniowanie nie podkreśla podziałów, lecz wydobywa na światło dzienne niejasność granic i wskazuje momenty, w których dochodzi do ich przekraczania.

Fotograf nieznany, „Hermafrodyta”, pierwsze ćwierćwiecze XX w. Zbiory prywatne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotograf nieznany, „Hermafrodyta”, pierwsze ćwierćwiecze XX w. Zbiory prywatne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Nowicki – kurator wystaw fotograficznych, pisarz, członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Opublikował m.in. Dno oka. Eseje o fotografii, Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu, Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego; w przygotowaniu zbiór esejów poświęconych portretowi w fotografii. Kurator m.in. wystaw Jerzego Lewczyńskiego, Wilhelma von Blandowskiego, Michała Greima oraz współkurator wystawy Archiwum centralne (Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009).

Kurator: Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki, Promieniowanie
Ekspozycja odbędzie się w ramach Miesiąca Fotografii 2014
Wystawę można oglądać od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz