• 2014-06-11

II Projekt Przetwórnia

20 czerwca 2014 roku | Galeria Pauza w Krakowie

Przetwórnia to ogólnopolski, cyklicznie odbywający się konkurs fotograficzny z udziałem gwiazd fotografii, organizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Fotograficznego FotoBzik. W tym roku jego jurorem był znakomity portrecista Jacek Poremba. Wystawie prac zwycięzców konkursu, Ani Osetek, Marleny Jabłońskiej oraz Wiktorii Wojciechwskiej, będzie towarzyszyła multimedialna prezentacja zdjęć pięciu autorów wyróżnionych przez FotoBzik.

Fot. Marlena Jabłońska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marlena Jabłońska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trackie otwartego spotkania ekspert II edycji konkursu dokonał publicznej analizy zestawów fotograficznych oraz wyłonił zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Ania Osetek za cykl Dlaczego, drugie miejsce przypadło w udziale Wiktorii Wojciechowskiej za zbiór fotografii Własne miejsce oraz Marlenie Jabłońskiej za serię Sztuka umierania. Trzeciego miejsca nie przyznano.

W niedzielę 6 kwietnia odbyła się finałowa gala II edycji Projektu Przetwórnia. Gala Finałowa była zwieńczeniem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego. W trakcie otwartego spotkania Jacek Poremba publicznie skomentował  wybrane przez siebie cykle fotograficzne 10 finalistów. Wyłonił również zwycięzców projektu.

Oto lista finalistów:

  • Katarzyna Balickal – Hide&Seek
  • Ola Bydłowska – Fragile
  • Justyna Chrobot – Czułość
  • Marlena Jabłońska – Sztuk umierania
  • Monika Kryszczyńska – Powiedz życzenie
  • Krzysztof Kowalczyk – Portret rodzinny we wnętrzu
  • Przemysław Matląg – Ostatni dzień lata
  • Agnieszka Murak – Portret Adama
  • Anna Osetek – Dlaczego
  • Wiktoria Wojciechowska – Own Place
Fot. Anna Osetek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Anna Osetek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwyciężczyni Anna Osetek wygrała wystawę własnych zdjęć w Galerii Pauza, publikację w katalogu oraz miano Fotografa Miesiąca Szerokiego Kadru. Zdobywczynie drugiego miejsca – Wiktoria Wojciechowska i Marlena Jabłońska również wygrały wystawę własnych fotografii w Galerii Pauza, publikację w katalogu, oraz dowolny kurs fotograficzny z oferty Akademii Nikona.

Fot. Wiktoria Wojciechowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wiktoria Wojciechowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Idea Projektu Przetwórnia. Przetwórnia to projekt Stowarzyszenia Fotograficznego FotoBzik, który miał swoją pierwszą odsłonę na przełomie 2012/2013 roku. W Przetwórni udział bierze zaproszony przez organizatorów wybitny fotografik z Polski lub z zagranicy. Gościem pierwszej edycji był Tomasz Gudzowaty. Do udziału w II edycji zaproszony został Jacek Poremba specjalizujący się w fotografii portretowej gwiazd, fotografii mody oraz fotografii reklamowej. Pracuje dla czołowych polskich czasopism takich jak Viva, Pani czy Gala, jest również autorem wielu okładek płyt kompaktowych m.in. Kaya/Bregovic, Nosowska, Lipnicka, Kora, Bartosiewicz, itd. Juror II edycji Projektu Przetwórnia poza działalnością komercyjną doskonale radzi sobie w obszarze fotografii artystycznej: jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz laureatem międzynarodowych oraz krajowych konkursów fotograficznych. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w CSW na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w 1998 Photokina w Niemczech oraz w 2003 w Galerii Pauza w Krakowie.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Fotograficzne FotoBzik oraz Galeria Pauza

II Projekt Przetwórnia
Wernisaż prac zwycięzców odbędzie się 20 czerwca 2014 roku o godzinie 19.00
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5
Kraków

Dodaj komentarz