• 2014-06-21

24. Festiwal Kultury Żydowskiej

Od 27 czerwca do 6 lipca 2014 roku | Kraków

Tegoroczna edycja festiwalu zaprezentuje kulturę żydowską – dynamiczną, pełną twórczej kontynuacji i dialogu, od tradycyjnej po nowoczesną, przekraczającą granice stereotypowego pojmowania dziedzictwa żydowskiego. Jednym z tematów, który będzie przewijał się przez cały festiwal jest kibuc – jako fenomen społeczny, polityczny, architektoniczny, ale też… kulinarny: zarówno w kontekście izraelskim, jak też polskim. Zostaną zaprezentowane zarówno relacje byłych i aktualnych kibucników (Yael Neeman, Alex Dancyg), jak też zewnętrzne spojrzenie na tematykę kibucową (Yuval Yasky, Konstanty Gebert, Kibuc Grochów).

Na zdjęciu: Neta Elkayam (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Neta Elkayam (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Kultury Żydowskiej to najstarsza i największa w Europie prezentacja współczesnej kultury żydowskiej z całego świata, organizowana od 1988 roku; jedno z największych wydarzeń kulturalnych Krakowa i jedno z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych na świecie polskich wydarzeń kulturalnych. Na początku FKŻ pokazywał wkład Żydów w kulturę polską, ich udział w budowaniu i kształtowaniu państwa polskiego. Jednakże wraz z dojrzewaniem swojej publiczności, wzrostem poziomu wiedzy o polskich Żydach w naszym społeczeństwie, zmieniła się również formuła festiwalu. FKŻ pokazuje to, co ważne, nowe i znaczące w kulturze żydowskiej Izraela i całej światowej Diaspory żydowskiej, w tym również w Polsce.

Festiwal Kultury Żydowskiej nie jest festiwalem poświęconym historii, ale przyszłości. 30 000 osób, które co roku przyjeżdża na festiwal może zobaczyć i osobiście doświadczyć, w jak kreatywny sposób kultura żydowska czerpie z wielowiekowej tradycji: pozostając jej wierną, potrafi z nią dyskutować, na nowo ją interpretować, tworzyć zupełnie nowe, nieoczekiwane często połączenia, będąc w ten sposób nie tylko ciągle aktualną i atrakcyjną, ale też wyznaczając nowe trendy w kulturze światowej. Tegoroczna edycja zaprezentuje taką właśnie kulturę żydowską – dynamiczną, pełną twórczej kontynuacji i dialogu, od tradycyjnej po nowoczesną, przekraczającą granice stereotypowego pojmowania dziedzictwa żydowskiego.

Organizatorzy pokażą, jak kultura żydowska inspirowała różne subkultury, ale też jak niektóre z nich (np. punk) były absorbowane przez Żydów. Tradycyjnie już nauczymy tańców żydowskich, żydowskiej kuchni, muzyki klezmerskiej, ale też – śpiewu i tańca Żydów z Jemenu i Maroka. Przy okazji festiwalu powstanie też na Kazimierzu kolejny mural – tym razem wykonaniu izraelskiego kolektywu Broken Fingaz.

Na zdjęciu: Yel Neeman piąta z prawej, Kibutz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Yel Neeman piąta z prawej, Kibutz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różnorodność kultury żydowskiej festiwal najbardziej pokazuje poprzez muzykę – w tym roku również zapraszamy do synagogi Tempel, krakowskich klubów oraz na barki na Wiśle, aby posłuchać zarówno muzyki kantoralnej, jak też jazzu, muzyki klezmerskiej, setów DJ-skich oraz prezentowanej w Polsce chyba po raz pierwszy, a niezwykle popularnej w Izraelu muzyki mizrachi, czyli Żydów pochodzących z krajów muzułmańskich. Jak każdego roku na festiwalowych scenach zaprezentujemy nowe projekty muzyków znanych i cenionych, o światowej sławie, ale Festiwal Kultury Żydowskiej będzie też miejscem polskich premier.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz