• 2014-06-25

Gałgan, reż. Ewelina Marciniak

27 czerwca 2014 roku | Wrocławski Teatr Współczesny

Pierwszy spektakl – Nowe Wyzwolenie – zrealizowała na zaproszenie aktorów Centrum Sztuki Kontrast i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Tutaj w 2012 roku powstała Zbrodnia Michała Buszewicza, spektakl inspirowany Zbrodnią z premedytacją Witolda Gombrowicza, pokazywany na wielu festiwalach, m.in. na Seoul Performing Arts Festival 2013.

W Instytucie Teatralnym pracowała nad projektem Pamięć praktyczna, poświęconym więźniarkom obozu w Ravensbrück. Ponadto zrealizowała spektakle: Śmierć i zmartwychwstanie świata Nisa-Momme Stockmanna (Teatr Stary, 2013), Amatorki Elfride Jelinek w adaptacji Michała Buszewicza (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2012, Grand Prix festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie), Skąpiec Moliera (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2013), Misja Michała Buszewicza – spektakl inspirowany historią Włodzimierza N., byłego uczestnika misji w Afganistanie, który został znaleziony w Tatrach (Teatr im. Żeromskiego w Kielcach, 2013). Nagrody: Grand Prix na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego dla Medei w wykonaniu Julii Wyszyńskiej.

Nagroda Główna Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr za reżyserię spektaklu Nowe Wyzwolenie (w jej wyniku w sezonie 2011/2012 zrealizowała w Teatrze Bałtyckim w Koszalinie Kobietę z przeszłości Rolanda Schimmelpfenniga). Nagroda za najlepszy spektakl i najlepszą reżyserię w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za Zbrodnię oraz Talenty Trójki 2011/2012 w kategorii Teatr.

Od trzech lat prowadzi zajęcia teatralne dla uboższych dzieci z okolic Krakowa (Rząska, Zabierzów, Piekary). W Fundacji im. ks. Siemaszki zainicjowała projekt Nasze miejsce, na który składały się warsztaty teatralno-antropologiczne, zakończone spektaklem oraz wystawą fotografii, pokazywanymi w Krakowie i Piekarach.

Letnie warsztaty prowadzone były w ramach projektu Instytutu Teatralnego Lato w Teatrze. W 2012, także w ramach Lata w Teatrze, przygotowała projekt Sztuka dla Ziemi, zakładający bezpłatny wypoczynek oraz warsztaty edukacyjno-artystyczne dla młodzieży z okolic Piekar, Krakowa oraz Wrocławia.

Marzena Czaniecka – absolwentka Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Wojciecha Łazarczyka; stworzyła bezprecedensową w skali kraju instalację wykorzystującą biotechnologię Be-longing. Brała udział w wielu wystawach m.in. Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki oraz 14. Media Art Biennale WRO Alternativ Now. W 2013 roku stworzyła scenografię dla spektaklu Eweliny Marciniak Misja. Regularnie prowadzi warsztaty malarstwa intuicyjnego.

M. Czaniecka, fot. Tomasz Żurek (źródło: materiały prasowe organizatora)

M. Czaniecka, fot. Tomasz Żurek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Dowgiałło – kompozytor, multiinstrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Instrumentalnym – specjalizacja: fortepian jazzowy. Dotychczasowe osiągnięcia: Nagroda Specjalna na Konkursie Pianistów Jazzowych w Wilnie w 2005 roku oraz II miejsce na Konkursie Młodych Instrumentalistów i Multiinstrumentalistów w Krakowie w 2003 roku. Otrzymał Stypendium Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich oraz Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Członek zespołu Recycling Band oraz Zero12.

„Gałgan", reż. Ewelina Marciniak, fot. Tomasz Żurek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gałgan", reż. Ewelina Marciniak, fot. Tomasz Żurek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Nenko – kontrabasista, basista, kompozytor muzyki elektronicznej. Student Akademii Muzycznej w Krakowie (specjalizacja: kontrabas jazzowy). Pomocnik w pracowni lutniczej Mariana Pawlika specjalizującej się w budowaniu kontrabasów. Współzałożyciel zespołu Chłopcy Kontra Basia. Butlobasista zespołu Recycling Band promującego ideę eko oraz zrób to sam (zespół koncertuje na instrumentach zrobionych własnoręcznie z odpadów). Współzałożyciel i lider zespołu Zero12. Autor muzyki do spektaklu Michała Buszewicza Zbrodnia (reż. Ewelina Marciniak), który zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Tadeusz Perkowski – technik, reżyser światła i artysta wizualny. Związany z TR Warszawa i Nowym Teatrem w Warszawie. Projektuje światła m.in. dla Piotra Ratajczaka, Natalii Sołtysik i Marcina Libera. Gałgan to po spektaklu Walentina. The Last Human Dog kolejna jego realizacja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

„Gałgan", reż. Ewelina Marciniak, fot. Tomasz Żurek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gałgan", reż. Ewelina Marciniak, fot. Tomasz Żurek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reżyseria: Ewelina Marciniak
Scenografia i kostiumy: Marzena Czaniecka
Muzyka: Grzegorz Dowgiałło
Asystent kompozytora: Marcin Nenko
Reżyseria świateł: Tadeusz Perkowski
Inspicjentka, suflerka: Halina Lis-Olszewska
Obsada:
Ona – Maria Kania
On – Grzegorz Dowgiałło [gościnnie]

Spektakl inspirowany książkami Douwe Draaismy

Gałgan
27 czerwca 2014 roku
Wrocławski Teatr Współczesny
Wrocław

Dodaj komentarz