• 2014-06-09

Festiwal Soundplay

Od 24 do 29 czerwca 2014 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

Od 24 do 29 czerwca w Gdańsku w przestrzeni CSW Łaźnia na Dolnym Mieście odbywać się będzie pierwsza edycja festiwalu Soundplay. Na festiwalu sztuki dźwiękowej w 2014 roku zaprezentowana zostanie przede wszystkim twórczość związana z szeroko pojętą praktyką nagrań terenowych.

Rudy Decelière, „These few flowers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rudy Decelière, „These few flowers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dźwiękowiska to projekt realizowany od 2012 roku przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W ramach programu zrealizowany został cykl warsztatów poświęconych sztuce dźwięku, którym towarzyszyła publikacja tekstów teoretycznych. Kolejnym krokiem jest festiwal Soundplay, którego pierwsza edycja odbędzie się w tym roku.

Christina Kubisch, Electrical walks

Christina Kubisch zrealizuje w Gdańsku pięćdziesiąty, jubileuszowy Electrical walks, w ramach którego zaprosi publiczność do słuchania muzyki pól elektromagnetycznych wypełniających centrum Gdańska. Każdy z chętnych będzie miał możliwość wypożyczyć słuchawki i ruszyć przygotowaną przez artystkę trasą.

Od końca lat 70-tych Christina Kubisch pracuje nad systemem elektromagnetycznej indukcji, którą rozwinęła od podstawowej techniki do indywidualnego narzędzia artystycznego.

Projekt polega na spacerowaniu ze specjalnymi, czułymi, bezprzewodowymi słuchawkami, dzięki którym właściwości akustyczne nadziemnych oraz podziemnych pól elektromagnetycznych rozszerzają się i stają się słyszalne.

Artystka zagra również koncert skanując pola elektromagnetyczne wypełniające przestrzeń sali koncertowej. Jana Winderen, która w ramach pobytu rezydencyjnego realizować będzie nagrania terenowe w rezerwacie Ptasi Raj, zaprezentuje przestrzenny, wielokanałowy koncert. Amerykański artysta mieszkający w Estonii John Grzinich, poprowadzi warsztaty, dotyczące słuchania i audiosfery. Wyniki warsztatów zostaną zaprezentowane 25 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Christina Kubisch – absolwentka malarstwa, muzyki (flet oraz kompozycja) i elektroniki w Hamburgu, Grazu, Zurichu i Mediolanie. Początkowo pracowała jako flecistka wykonując muzykę współczesną, jednak po pewnym czasie zaczęła tworzyć własne kompozycje, które często łączyła z wideo. Tworzy głównie kompozycje elektro-akustyczne, pisała także utwory dla zespołów i tworzyła prace audio dla radia.

W dniach 26–27 czerwca przeniesiemy swoje działania do kościoła Św. Jana, gdzie odbędą się koncerty i performanse. Jon Wozencroft założyciel londyńskiej wytwórni Touch w ramach festiwalu wygłosi prelekcję, a wraz z BJ Nilsenem przeprowadzi w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia warsztaty field recordingu.

BJ Nilsen, „The Eye of the Microphone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

BJ Nilsen, „The Eye of the Microphone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

BJ Nilsen, Eye of the Microphone

Nilsen zagra również w ramach festiwalu koncert Eye of the Microphone, którego muzyka  koncentruje się na rozległych przestrzeniach Londynu, doświadczanych głównie z perspektywy spacerowicza.

Inspiracji dostarczał mi przede wszystkim fakt, że przez dwa lata miałem możliwość mieszkania w tym mieście.

BJ Nilsen

BJ Nilsen – artysta dźwiękowy, zajmujący się field recordingiem. Jego twórczość oparta jest na dźwiękach natury oraz ich wpływie na ludzi. Wykorzystuje w swojej pracy głównie nagrania terenowe oraz kompozycje elektroniczne. Tworzył na potrzeby produkcji filmowych, telewizyjnych, teatralnych, tanecznych. Pracował także jako sound designer.

Nagrania terenowe przedstawi podczas swego koncertu również Martyna Poznańska. Artystka zaprasza na przeżycie słuchowe podczas jej występu na żywo obejmującego improwizacje z nagraniami terenowymi.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz