• 2014-06-17

Istvan Kantor. Media Revolt

Od 20 czerwca do 31 lipca 2014 roku | DH Renoma we Wrocławiu

Open-pop-star Monty Cantsin, czyli konsekwentnie ekscentryczny i radykalny kanadyjski artysta węgierskiego pochodzenia Istvan Kantor, przygotowuje we wrocławskim DH Renoma wystawę Media Revolt. To kolejne wspólne, eksperymentalne przedsięwzięcie Centrum Sztuki WRO i Griffin Art Space w cyklu RenomaWRO, zapoczątkowanym międzynarodową wystawą instalacji podczas Biennale Sztuki Mediów WRO 2013.

Istvan Kantor, „Media Revolt”, Renoma WRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Istvan Kantor, „Media Revolt”, Renoma WRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodzony w komunistycznych Węgrzech Istvan Kantor (aka Monty Cantsin aka Amen!), którego charakterystyczne, zaangażowane realizacje prowokują dyskusje na temat instytucjonalizmu sztuki i jej autorytetów, posługuje się różnorodnymi środkami wyrazu. Konsekwentnie walcząc o niezależność artysty w coraz bardziej unifikującym się technologicznie, a rozwarstwiającym się ekonomicznie społeczeństwie tworzy wideo, performanse, instalacje multimedialne i muzykę elektroniczną, inicjuje ruchy o charakterze społecznym, jak np.: otwarty ruch artystyczny Monty Cantsin, czy ogólnoświatowy undergroundowy ruch Neoizm.

Od wczesnych lat osiemdziesiątych wydał ponad tuzin albumów muzycznych, jako performer wywarł duży wpływ na środowisko alternatywnej muzyki noise czy electropop. Jego muzyka czerpie z różnorodnych stylów i gatunków – od klasyki do synthpopu lat osiemdziesiątych, punka, muzyki industrialnej, wojskowych marszy czy francuskich chansons de geste.

Prace Kantora to eksperymentujące intelektualne rebelie.

Doprowadzenie do upadku sztuki przez rezygnację z obiektu artystycznego było grą XX wieku, pełną przegranych i nieudanych rewolucji… Znaki świadczą jednak, że ta gra jeszcze się nie skończyła i reszta zdesperowanych graczy wciąż próbuje obalić rządzący system sztuki towarowej. – mówi Kantor.

Biennale WRO 2011, Alternative Now, „Istvan Kantor – Antihero”, fot. Katarzyna Pałetko, WRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biennale WRO 2011, Alternative Now, „Istvan Kantor – Antihero”, fot. Katarzyna Pałetko, WRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zgodnie z duchem neoizmu kontynuując tradycje buntu awangardy, jego zainteresowania artystyczne, niezależnie od użytego medium zawsze odnoszą się do sytuacji społecznej. Łamiąc ograniczenia, w ciągu ostatnich trzech dekad niejednokrotnie był aresztowany i więziony m.in. za swoje partyzanckie interwencje w instytucjach sztuki.

Strony: 1 2 3

Komentarze wyłączone.