• 2014-06-28

Michał Smandek. Zanikająca umiejętność odpoczynku

Od 5 lipca do 24 sierpnia 2014 roku | BWA w Tarnowie

Wystawa będzie pierwszą indywidualną prezentacją prac artysty w BWA w Tarnowie (jako członek grupy Ośmiornica brał udział w cyklu Alfabet polski, 2009). W pokazywanych na wystawie pracach artysta przyrównuje ich właściwości fizyczne i stałe napięcie między ich elementami do zmęczenia człowieka i braku umiejętności odpoczynku. W każdej z prac pokazuje stan, który trudno określić z punktu obserwatora, czy jest intensywną pracą czy odpoczynkiem; męczącą czynnością czy bezczynnością; napięciem czy stanem rozluźnieni.

Michał Smandek, „Napinacz”, wystawa „Zanikająca umiejętność odpoczynku”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Smandek, „Napinacz”, wystawa „Zanikająca umiejętność odpoczynku”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W każdej z prac pokazuje stan, który trudno określić z punktu obserwatora, czy jest intensywną pracą czy odpoczynkiem; męczącą czynnością czy bezczynnością; napięciem czy stanem rozluźnienia. W pracy Nothing More, Nothing Less mimo pozornej statyki ukryta jest duża siła precyzyjnego równoważenia ciężaru i wyporności.

W pracy Napinacz nie wiemy czy unoszące się w polu magnetycznym elementy są w stanie najbardziej intensywnej pracy czy odpoczywają swobodnie unosząc się. Czy ruch balonów w pracy video Unnatural 2 jest usilnym stawianiem oporu, wynikiem zmęczenia czy przeciwnie – formą odpoczynku.

Michał Smandek, „Drift”, 2011, fot. Michał Smandek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Smandek, „Drift”, 2011, fot. Michał Smandek (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pracy Drift nadmuchane powietrzem balony unoszące kamienie tuż przy powierzchni wody pracują dopóki, dopóty wystarczy im powietrza. Gdy ciężar okaże się zbyt duży kamień wciąga balon na dno. Oba elementy pracują aż do momentu poddania się. W pracach na pierwszy rzut oka nic spektakularnego się nie dzieje, dopiero po zrozumieniu praw fizyki na jakich są oparte dostrzegamy działające w nich duże siły ukazane w subtelny sposób.

Artysta odwołuje się do kondycji dzisiejszych społeczeństw i człowieka w ogóle, zwracając uwagę na zanikające umiejętności efektywnego odpoczywania, regeneracji fizycznej i psychicznej.

Michał Smandek, „Unnatural 2”, 2012, Salt Lake Tuz, Turcja, fot. M. Smandek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Smandek, „Unnatural 2”, 2012, Salt Lake Tuz, Turcja, fot. M. Smandek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Smandek – (ur. 1981) ukończył z wyróżnieniem Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Śląskim, dyplom z Rzeźby (2007). Zajmuje się rzeźbą i instalacją. Uważa, że każda materia i każda przestrzeń nadaje się do rzeźby, ale wszystko zależy od metody kreacji, idei i formy jaką wybieramy. W czasie swych podróży poszukuje miejsc niedostępnych, które stają się tłem dla działań land-artowych. Inicjuje przeobrażenia materii wykorzystując właściwości fizyczne i chemiczne stosowanych materiałów. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Warsztaty z Artystą Zmęczone wydechy, w ramach cyklu Abecadło sztuki: 5 lipca 2014 roku, godz. 11.00. Dla dzieci 5-9 lat. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: gorowska@bwa.tarnow.pl.

Michał Smandek, Zanikająca umiejętność odpoczynku
Wernisaż: 5 lipca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 24 sierpnia 2014 roku
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz