Alchemicy szkła

Od 24 czerwca do 31 sierpnia 2014 roku | Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Szkło antyczne z II w. p.n.e., słynne wyroby weneckie, puchary zdobione rubinową i złotą nicią, szkło imitujące kamienie szlachetne oraz starodruki alchemiczne – te i wiele innych cennych eksponatów można będzie oglądać na wystawie Alchemicy szkła. W sumie wystawionych zostanie około 100 obiektów obrazujących historię odkrywania tajemnicy wyrobu szkła.

Wazon, Wenecja, 2 poł. XVII w. (źródło: materiały prasowe muzeum)

Wazon, Wenecja, 2 poł. XVII w. (źródło: materiały prasowe muzeum)

Na wystawie zobaczyć będzie można niezwykłe, unikatowe naczynia wykonane z barwnych mas szklanych w czasach starożytnych oraz szkła uzyskane w wyniku eksperymentów fizyko-chemicznych i badań przyrodniczych w okresie nowożytnym.

Najstarszymi eksponatami są – pochodzący z XV w. p.n.e. paciorek szklany z czasów faraona Thutmosisa III oraz naczynia na wonne olejki z V i II w. p. n. e.

Świadczą one o dużych umiejętnościach starożytnych technologów, którzy potrafili barwić masę szklaną przy pomocy tlenków metali. Eksperymenty w dziedzinie szklarstwa prowadzono od średniowiecza w weneckich hutach szkła, przeniesionych w końcu XIII w. na wyspy Murano. Tam powstawały m.in. kosztowne naczynia z przejrzystego szkła o nasyconych barwach, szkło opakowe (nieprzezroczyste) w kolorze turkusowym, szkło calcedonio imitujące chalcedon, szkło millefiori z dekoracją zbudowaną z mozaikowych rozetek.

Różnobarwne, a w 1. poł. XVI w. głównie bezbarwne, kryształowo czyste szkło weneckie nie miało sobie równych w Europie. By chronić tajemnice produkcji szkła, władze weneckie wydały rozporządzenia, które miały uniemożliwić migrację mistrzów szklarskich. Wielu z nich jednak wyjechało do krajów północnych, gdzie zakładali huty.

Alchemicy i fizycy działający w XVI, XVII i XVIII wieku, poszukując tajemnicy kamienia filozoficznego i metod produkcji złota często dokonywali ciekawych odkryć wykorzystanych później w produkcji i barwieniu masy szklanej. Jedną z hut eksperymentalnych czynnych na Śląsku w końcu XVII w. była huta w dobrach hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie. Produkowano tam doskonałe szkło kryształowe imitujące kryształ górski i szkło barwione na zielono i czerwono. Natomiast szkło rubinowe, barwione złotem otrzymywał w królewskiej hucie poczdamskiej niemiecki alchemik i technolog szkła Johann Kunckel.

Szklanica z portretem Marcina Lutra, Czechy, 1840 (żródło: materiały prasowe muzeum)

Szklanica z portretem Marcina Lutra, Czechy, 1840 (żródło: materiały prasowe muzeum)

Wśród eksponatów pokazywanych na wystawie można będzie oglądać m.in. puchar z puttami z pracowni Friedricha Wintera w Sobieszowie i naczynie ze szkła rubinowego barwionego złotem w srebrnej oprawie złotniczej (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu), puchary z rubinową i złotą nicią w trzonie, cienkościenne naczynia porcelanowe z manufaktur chińskich i Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni z XVIII w. Zaprezentowane zostaną także starodruki alchemiczne i słynny traktat szklarski Johanna Kunckela z końca XVII w. oraz sylwetki alchemików i ich możnych protektorów, finansujących badania.

Kuratorka wystawy: Elżbieta Gajewska-Prorok

Alchemicy szkła
Wystawa będzie czynna od 24 czerwca do 31 sierpnia 2014 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław

1 komentarz do artykułu “Alchemicy szkła”

  1. Przyjeżdzają do mnie znajomi z Niemiec i o dziwo, od nich dowiedziałem się o tej wystawie, wiec wzmocnimy grupę podziwiających szklaną sztukę. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz