• 2014-07-16

Konteksty – IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej

Od 25 do 29 lipca 2014 roku | Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ

W ramach festiwalu zostanie zaprezentowana sztuka efemeryczna w jej różnych przejawach: performance, instalacje, realizacje dźwiękowe i multimedialne. Działania nakierowane są na społeczność miejscową: do udziału są zapraszani mieszkańcy Sokołowska, odbędą się również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy video i dokumentacji, prezentacja projektów artystycznych i instytucji je realizujących.

Konteksty 2014. Autorka pracy: Marita Bullmann (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Konteksty 2014. Autorka pracy: Marita Bullmann (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Dyskusja z udziałem artystów, krytyków i teoretyków sztuki dotyczyć będzie przestrzeni, w której uobecnia się sztuka. Sztukę można postrzegać jako zjawisko wszechogarniające, niewymagające klasyfikacji i podziałów. Jednocześnie można przyjrzeć mu się z rożnych punktów widzenia celem uzyskania szerszej perspektywy. Można powiedzieć, że sztuka dzieje się wszędzie, ale można powiedzieć także, że sztuka dzieje się wydzielonych obszarach: w przestrzeni prywatnej artystów, w galeriach i muzeach sztuki, w przestrzeni publicznej. Dyskusję poprowadzi Magdalena Ujma.

Każda edycja festiwalu honoruje klasyka polskiej sztuki. W Kontekstach I-III byli to: Jan Świdziński, Zbigniew Warpechowski i Jerzy Bereś. Tym razem oddajemy honory Zygmuntowi Rytce. Twórczość tego neo-awangardowego artysty związana jest z poszukiwaniami twórców z kręgu Warsztatu Formy Filmowej, badań nad medium, fotografią konceptualną. Do najbardziej znanych cykli Rytki należą Ciągłość nieskończoności oraz Obiekty chwilowe.

Wśród instalacji przedstawimy rekonstrukcję pracy Marii Pinińskiej-Bereś Punkt obserwacyjny zmian w sztuce wykonaną przez Bettinę Bereś i Jerzego Hanuska. Po ubiegłorocznym Wymuszaniu cudu Joanna Rajkowska zrealizuje kolejną instalację w Sokołowsku, tym razem w architekturze budynków Fundacji.

Konteksty 2014. Benedicte Clementsen, „Mercury tone” (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Konteksty 2014. Benedicte Clementsen, „Mercury tone” (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Na wydarzenia dźwiękowe złożą się koncerty i audio performance, a wśród nich PROJEKT KR 736EJ – Autobus – Pracownia Piotra Lutyńskiego, sięgającego swoją genezą wozu teatralnego, kina objazdowego, muzycznego taboru połączonego z ideą działań Kurta Schwitersa wokół kolumny Merz. Autobus wchodzić będzie w interakcję z publicznością, przyjmując formę utopijnego zjawiska. Ciekawym wydarzeniem w tym bloku będzie wystąpienie Wojciecha Bąkowskiego, jednego z najbardziej znanych artystów młodego pokolenia.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz