Carnaval Sztuk-Mistrzów

Od 24 do 26 lipca 2014 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

200 godzin występów artystów z kilkunastu państw świata, ponad 80 spektakli ulicznych i 3 dni warsztatów kuglarskich złoży się na piątą, jubileuszową edycję Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Jak co roku lubelski festiwal nowego cyrku zobaczy ponad 100 tys. widzów. Realizowany po raz piąty udowadnia, że cykliczne wydarzenie miejskie może stać się metodą skutecznej motywacji, inspiracji oraz aktywizacji środowisk lokalnych wokół wspólnych celów.

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Carnaval Sztuk-Mistrzów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizowany od 2011 roku Carnaval Sztuk-Mistrzów na stałe wpisał się w letni krajobraz Lublina i stał się wizytówką nietuzinkowej, bogatej oferty kulturalnej, jaką oferuje miasto gościom i mieszkańcom.

U podstaw Carnavalu Sztuk-Mistrzów leży idea Nowego Cyrku. Przedstawienia z kręgu nowego cyrku starają się opowiadać historię wykorzystując dyscypliny cyrkowe i kuglarskie jako język narracji. Kolejnymi różnicami, które zazwyczaj się wymienia to odejście od tresury i wykorzystania zwierząt i prezentowanie spektakli poza przestrzenią namiotu cyrkowego. Nowy Cyrk jest jednocześnie ruchem artystycznym i społecznym, który od kilku dziesięcioleci rozwija się na świecie, a od kilku lat również w Polsce.

Fire night, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fire night, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najpiękniejsze miejsca Lublina – Stare Miasto, Plac Łokietka, Deptak, fontanna z koziołkiem, Ogród Saski, Błonia Pod Zamkiem, Plac Litewski staną się żywą sceną dla artystów z całego świata, prezentujących swój repertuar po raz pierwszy w Polsce. Wśród nich Les Pepones z Francji, Okidok z Belgii frankofońskiej, Acrojou z Wielkiej Brytanii: Spektakle będą grane również w nowoczesnych i pięknych salach Teatru Starego i Centrum Kultury.

Carnaval Sztuk-Mistrzów stał się rozpoznawalną wizytówką lubelskiej kultury, nie tylko w Polsce ale i za granicą. Artyści, których dorobek rozpoznawany jest w świecie sztuki nowego cyrku zmierzają do Lublina ze wszystkich stron świata, towarzyszą im animatorzy kultury i działacze, co sprawiło, że Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie stał się forum wymiany doświadczeń, myśli organizatorskiej i twórczej w obrębie tematów żywej sztuki nowego cyrku.

Adrian Schvarzstein, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adrian Schvarzstein, fot. Jacek Scherer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz