• 2014-07-08

32. Festiwal Dźwięki Północy

Od 16 do 20 lipca 2014 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Festiwal Dźwięki Północy to wydarzenie unikatowe ze względu na swój północny wątek, niespotykany w formule innych przeglądów. Celem festiwalu jest popularyzacja współczesnej muzyki inspirowanej tradycyjną kulturą krajów nadbałtyckich, poprzez szeroką prezentację dokonań wybitnych artystów polskich i skandynawskich.

32. Festiwal „Dźwięki Północy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

32. Festiwal „Dźwięki Północy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w 32. edycji Dźwięków Północy zaproszono artystów niezwykle utalentowanych i uznanych na polskiej i światowej scenie folkowej: Kapelę ze wsi Warszawa, Nordic fiddlers bloc, Wimme Saari, Gjermund Larsen trio, Sväng, Otako, HabadeDuo i Same suki.

Kapela ze wsi Warszawa (Polska)

Supergwiazda polskiej sceny folkowej, znakomicie rozpoznawalna w kraju i zagranicą. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Od powstania w 1997 r zespół wydał 6 płyt, dystrybuowanych w Polsce i na całym świecie.

Nordic Fiddlers Bloc (Norwegia/Szwecja/Szetlandy)

Trio złożone z najlepszych młodych skrzypków pracujących obecnie na scenie muzyki ludowej: Olava Luksengård Mjelvy (Norwegia), Andersa Halla (Szwecja) i Kevina Hendersona (Wyspy Szetlandzkie).

Szetlander, Szwed i Norweg: trzej skrzypkowie z krajów skandynawskich grają wybór muzyki z własnych tradycji, a także szkockie i amerykańskie melodie. Ich płyta ukazuje głębię i różnorodność czystej muzyki tradycyjnej. Harmonia, rytm, melodia (…). Poziom umiejętności i muzykalność są fantastyczne, ale Nordic Fiddlers Bloc nie biorą siebie zbyt poważnie: jest też zabawa i śmiech.

Alex Monaghan, Folkworld

Nordic fiddlers bloc, 32. Festiwal „Dźwięki Północy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nordic fiddlers bloc, 32. Festiwal „Dźwięki Północy" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wimme (Finlandia)

Szamański śpiew spotyka się z dźwiękami nowoczesności. Wimme Saari jest śpiewakiem z Laponii (Saami), który posługuje się techniką joik – tradycyjnym śpiewem, wyrosłym z szacunku dla ziemi i żywiołów. Artysta łączy chropowatość tradycyjnego joiku z oryginalnymi improwizacjami, konstruując intensywne, wyraźne linie melodyczne i rozciągając głos od słodkiego falsetu do ciemnego barytonu. Od 1995 r. Wimme wydał cztery albumy (z towarzyszeniem zespołu) i solową płytę z joikami.

Sväng (Finlandia)

Kwartet harmonijkowy nie jest może tym co natychmiast przywodzi na myśl sztukę wysoką lub poważne muzykowanie, ale zespół Sväng, założony w 2003 r., udowadnia niedowiarkom, że ten mały instrument może być niezwykle wyrazisty, a jego potencjał jest w rzeczywistości bez ograniczeń. Grupa charakteryzuje się dynamicznymi i energetycznymi koncertami – w swoim repertuarze ma zarówno tradycyjne melodie jak i muzykę oryginalnie skomponowaną przez członków zespołu. Sväng olśniewają i zachwycają słuchaczy na całym świecie. Kompozycje nawiązują zarówno do muzyki ludowej jak i dzieł Jeana Sibeliusa.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz