• 2014-07-31

Festiwal Sanatorium Dźwięku

Od 8 do 10 sierpnia 2014 roku | Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ

Wyjątkowe święto muzyki, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się muzycy, aktorzy, tancerze, filmowcy, dziennikarze, przedstawiciele niezależnych wytwórni fonograficznych oraz publiczność – wszyscy zgromadzeni wokół dźwięku, będącego wspólnym mianownikiem działań twórczych. I edycja Festiwalu Sanatorium Dźwięku rusza już 8 sierpnia.

„Baśnie z mchu i liszajca", Festiwal Sanatorium Dźwięku (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Baśnie z mchu i liszajca", Festiwal Sanatorium Dźwięku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Preludium do festiwalu będzie wyjątkowy koncert Piotra Zabrodzkiego pt. Impresje Sokołowskie na fortepian, będący impresją na temat miejscowości i otaczającej jej przyrody. Koncert odbędzie się 7 sierpnia 2014 o godz. 20.00 w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Neogotyk mieszający się z secesją tworząc postmodernistyczny chaos; symbioza flory i fauny mieszanie się stylów i kompozycji, koncepcji i sentymentów łączy się w obraz realny dzisiejszy, ale i psychodeliczny.

Otwarcie festiwalu nastąpi 8 sierpnia o godz. 17.30 i rozpocznie 3 dni niezwykłych wydarzeń muzycznych i interdyscyplinarnych. Na dwóch scenach – Kinoteatr Zdrowie oraz outdoorowej Skarpie, zobaczymy takich artystów jak: Ola Bilińska (zespół Babadag), Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik (projekt VeNN Circles), Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego jako SzaZa w projekcie z tancerzami łódzkiej Pracowni Fizycznej, Piotra Bukowskiego, Pawła Górskiego i Karola Koszniec w projekcie Xenony, Pictorial Candi (Marcin Masecki, Candelaria Saenz Valiente, Tom Pop, Małgorzata Penkalla), duet Daniel Pigoński/Sebastian Pawlak jako Nic Dla Mnie, zespół Slalom czyli Hubert Zemler, Bartek Tyciński i Bartek Weber, Mikołaja Trzaskę wraz z Maciem Morettim i Raphaelem Rogińskim jako Shofar, Michał Górczyński ze swoim performatywnym wykładem Partytury Codzienności oraz w trio Michał Górczyński / Piotr Zabrocki / Michał Bunio Skrok z projektem Hymny, wrocławski duet Artur Majewski / Kuba Suchar czyli Mikrokolektyw, spektakl założyciela gdańskiego Teatru Dada von Bzdulow Leszka Bzdyla oraz członka zespołu Teatru Cinema z Jeleniej Góry – Jana Kochanowskiego, pt. Baśnie z mchu i liszaja wg. opowiadania Italo Calvino i innych.

Część wydarzeń zostanie przygotowana i dostosowana przez artystów specjalnie na potrzeby tego festiwalu i wyjątkowego miejsca, jakim jest Sokołowsko. Projekty takie jak SzaZa + Pracownia Fizyczna, veNN Circles czy Baśnie z mchu i liszaja, prowadzić będą dialog z ideą festiwalu, przestrzenią do działań twórczych, zagadnieniem interdyscyplinarności i dźwięku oraz z innymi twórcami.

„Zdarzenia", Festiwal Sanatorium Dźwięku (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zdarzenia", Festiwal Sanatorium Dźwięku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz wydarzeń artystycznych w ramach festiwalu odbędzie się prezentacja polskich niezależnych wytwórni fonograficznych, zarówno poprzez sprzedaż płyt jak i w formie paneli dyskusyjnych i wykładów, na których pojawią się przedstawiciele m.in. Kilogram Records, Lado ABC, Fortune oraz dziennikarze muzyczni. Goście festiwalu będą mogli zaopatrzyć się w asortyment polskich niezależnych wytwórni fonograficznych w Sklepie Festiwalowym, gdzie oprócz płyt i gadżetów będzie można kupić również m.in. Torby festiwalowe i upominki. Przez 3 dni festiwalu publiczność weźmie udział w ponad 16 wydarzeniach, które zaprezentowane zostaną na scenie outdoorowej Skarpa oraz w Kinoteatrze Zdrowie.

Festiwal Sanatorium Dźwięku to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę festiwalu muzyki niezależnej, sceny projektów interdyscyplinarnych, panelu dyskusyjnego oraz prezentacji niezależnych wytwórni muzycznych. Przez 3 dni festiwalu publiczność weźmie udział w ponad 16 wydarzeniach, które zaprezentowane zostaną na scenie outdoorowej Skarpa oraz w Kinoteatrze Zdrowie. Celem podejmowanych przez artystów działań jest przełamywanie schematów percepcji i odbioru ukształtowanych przez tradycję form oraz zależności determinujących kontekst kulturowy sztuki.

  • Preludium festiwalu // Impresje Sokołowskie na fortepian
    7 sierpnia 2014 roku, godz. 20.00, Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu

Impresje Sokołowskie – to specjalny koncert fortepianowy stanowiący prolog festiwalu Sanatorium Dźwięku. Jest to impresja na temat miejscowości, ale i otaczającej jej przyrody. Plan kompozycji to jakby przetworzony plan miasteczka. Neogotyk miesza się z secesją tworząc postmodernistyczny chaos, chaos jednak pozorny. Symbioza flory i fauny daje swój oddźwięk w przeciągłych pasażach, bujnej harmonii i wielokierunkowych rytmach. Mieszanie się stylów, wpływów, koncepcji i sentymentów daje nam obraz dzisiejszy, realny, a jednocześnie psychodeliczny.

Piotr Zabrodzki (ur. 1982 w Warszawie)  pianista, kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W swojej muzyce łączy improwizację jazzową z sonorystyką, heavy metal z elektroniką, a wszystko okraszone jest poczuciem humoru. Jest to muzyk bardzo elastyczny i wszechstronny, czego dowodem ilość zespołów, w jakich gra: LXMP, Baaba, Efekt Moozgu, Trylobit, 60 Minut Projekt, The Kurws, Blast Muzungu, Semafor Combo. Współpracował z czołowymi muzykami awangardowymi, m. in. z Yoshida Tatsuya, Zdzisław Piernik, Kazuhisa Uchihashi, Ove Volquartz, Tabata Mitsuru.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Dodaj komentarz