• 2014-07-24

there is no meaning if meaning is not shared

Od 25 lipca do 14 września 2014 roku | Gdańska Galeria Miejska

Projekt there is no meaning if meaning is not shared prezentuje działalność kolektywów kuratorskich działających w zróżnicowanych kontekstach społeczno–politycznych. Posługując się odmiennymi modelami pracy – a dokładnie współpracy – zaproszone kolektywy, spółdzielnie, zrzeszenia kuratorskie i artystyczne wykorzystają formę wystawy, interwencji artystycznych, tematycznych eventów czy wykładów do tworzenia tymczasowych możliwości produkowania znaczeń – znaczeń tworzonych w relacji, a nie izolacji.

Goldex Poldex (źródło: materiały prasowe organizatora)

Goldex Poldex (źródło: materiały prasowe organizatora)

Center of Historical Reenactment przybliży sposoby przepracowywania historii w złożonym i polifonicznym kontekście dzisiejszego Johannesburga. Clark House Initiative zaprezentuje swoją działalność skupioną na pewnego rodzaju zawieszeniu politycznych i historycznych aspektów w formowaniu wolności wypowiedzi twórczej – podtrzymując stan – jeszcze nie wiesz, nie masz – tranzit zaprezentuje część wystawy pokazywanej wcześniej w New Museum (NY) Raport z Konstrukcji Modelu Statku Kosmicznego, zainspirowanej czeskim klasycznym science-fiction Ikarie XB-1 (1963), w którym zmieszana zostaje powojenna utopia z sowieckim utylitaryzmem. Natomiast Goldex Poldex zorganizuje dwudniowe spotkanie nad Motławą, a WHW przedstawi kolektywne metody kuratorskiego researchu.

Program

  • 25 lipca o godzinie 20.00 odbędzie się wernisaż wystawy Astronauci, kuratorowanej jest przez sieć współpracy Tranzit. W dniu wernisażu o godzinie 18.30 odbędzie się wykład Zashy Colash, która opowie o działalności Clark House Initiative z Indii.

Kuratorzy wystawy: tranzit.org, Vít Havránek (Praga), Dóra Hegyi (Budapeszt) i Georg Schöllhammer (Wiedeń), organizator: Patrycja Ryłko, Kurator, Gdańska Galeria Miejska.

Artyści / teoretycy biorący udział w wystawie: Babi Badalov, Zbyněk Baladrán, László Beke, Erick Beltrán, Curatorial Dictionary (David Karas, Eszter Szakács), Josef Dabernig, Stano Filko, Ion Grigorescu, Vít Havránek, Lukáš Jasanský – Martin Polák, Sung Hwan Kim, Barbora Kleinhamplová, Jiří Kovanda, Václav Magid, Boris Ondreička, Parallel Chronologies (An Archiveof East European Exhibitions), Francois Piron, Hedwig Saxenhuber, Ruti Sela, Catarina Simão, Tereza Stejskalová, Sweet Sixties: Local Modernities (Soviet Modernism Styles and Ideological Function), Tamás St. Turba, Mona Vătămanu – Florin Tudor, János Sugár, Jan Verwoert.

  • Od 25 lipca do 14 września w oknach GGM2 będzie można zobaczyć instalację artystów z Clark House Initiative – Kemi Bassene oraz Ceacilii Tripp.
  • 26 lipca od godziny 14.00 do 22.00 przy nabrzeżu Motławy koło GGM2 odbędzie się piknik / operacja Kubota organizowany przez Spółdzielnię Goldex Poldex.
  • 27 lipca o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z Kemang Wa Lehulere. Rozmowa będzie dotyczyła Center for Historical Reenactments (RPA).

W sierpniu odbędą się warsztaty:

  • 18-24.08 – Spółdzielnia Można
  • 20-25.08 – Zorka Wolny

Projekt zakończy się dwoma spotkaniami we wrześniu:

  • 09.09 o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z WHW
  • 12.09 o godzinie 19.00 zaplanowane jest spotkanie z Vítem Havránkiem z tranzit.org.

Wystawa Astronauci gromadzi zestaw prac, filmów dokumentalnych, wideo-komentarzy i archiwów wybranych i zrealizowanych przez tranzit – sieć niezależnych inicjatyw działających w Austrii, Czechach i na Węgrzech. Wystawa pomyślana została tak, że pozwala odwiedzającym poznać artystów i producentów kultury, z którymi łączy tranzit długa i nieustająca współpraca. Niektórzy artyści zostali zaproszeni przez tranzit do skomentowania swoich wcześniejszych projektów, niektórzy do zastanowienia się nad samym zaproszeniem, jeszcze inni do zaproponowania interpretacji pracy innego artysty, a niektórzy poproszeni o nowe realizacje.

Zestaw filmów wideo tworzy asynchroniczną narrację. Pokazane wydarzenia, dzieła sztuki, historie i relacje geograficzne nie są ograniczone zbyt wąskimi ramami świata (sztuki) – odbiorcy odnajdą raczej inscenizację wątków z historii sieci tranzit, w której teraźniejszość rozumiana jest jako nałożenie się na siebie wielu ram czasowych i przestrzennych. Nie lekceważąc kontekstu, wystawa oparta jest na ahistorycznym, dysfunkcjonalnym podejściu do wydarzeń, dzieł sztuki i wyobrażeń, rozpoznając także dokładnie fakt posiadania przez nie konkretnej daty i miejsca pochodzenia. Wystawa obrazuje konfrontację wizji przyszłości z ich realizacją, przemijaniem i zawieszeniem. Każda projektowana przyszłość określona jest politycznym potencjałem drzemiącymi w teraźniejszości. Utopie społeczne materializują się we wzornictwie, technologii, architekturze, urbanistyce i przedmiotach codziennego użytku – które kształtują zachowania społeczne, i na odwrót. Statek Kosmiczny prowadzi do innej, czasem sprzecznej refleksji o społecznej utopii we wzajemnej interakcji. Statek Kosmiczny reprezentuje słynny Okręt Państwa Platona, a także Statek Głupców – alegorie, które podnoszą kwestie nawigacji, autokracji w opozycji do ideologii, oraz szaleństwa kierującego ludzkimi wspólnotami i społeczeństwami.

Zasha Colah interesuje się kulturową suwerennością i projektami, które pobudzają praktykę artystyczną opartą na współpracy. Po ukończeniu studiów z historii sztuki na Uniwersytecie Oksfordzkim i studiów kuratorskich na Royal College of Art w Londynie współtworzyła blackrice w 2008 roku w Nagaland, oraz Clark House Initiative w Bombaju w 2010 roku. Kuratorka współczesnej sztuki z Indii w Jehangir Nicholson Art Foundation w Muzeum CSMVS (2008-2011), oraz dyrektor działu Programów Publicznych w Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bombaju (2004-2005).

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz