Dźwięczność

Od 20 do 25 sierpnia 2014 roku | Gdańska Galeria Miejska

Dźwięczność to wdzięczny projekt letni, poprowadzony przez uznany duet: Zorkę Wollny i Anię Szwajgier. Składają się na niego spotkania, podczas których powstanie partytura do finałowego performansu – koncertu. Wydobywanie dźwięku odbędzie się poprzez wykonywanie prostych czynności, z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku – instrumentów, poprzez eksperymentowanie i improwizację wewnątrz przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej. Wszystkie działania finalnie przybiorą formę performansu/słuchowiska, współtworzonego na żywo przez uczestników warsztatów.

Projekt jest fragmentem programu Grass’owanie realizowanego od kwietnia do października 2014roku w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Grass’owanie to gra słów odnosząca się do Guntera Grassa, będącego patronem Galerii i dziecięcego grasowania jako formy swobodnego szwędactwa i dialektycznego przekształcanie siebie i przestrzeni w oparciu o doświadczenia psychogeografi. Spinającą go klamrą jest tzw. Trylogia Gdańska Guntera Grassa, w zestawieniu z paryską trylogią flaneryzmu: Wieśniak paryski, Nadja i Ostatnie noce paryskie.

Projekt po przez swoją formułę sprzeciwia się imperatywowi produktywności i zachęca do zatrzymania się i spojrzenia na miasto przez pryzmat pamięci. Zmitologizowana przez Grassa przestrzeń publiczna Starego Miasta wraz z wystawami w Gdańskiej Galerii Miejskiej i warsztatami, stanie się alembikiem, czyli naczyniem alchemicznym, w którym nastąpi proces zdobywania wiedzy, nowych umiejętności i doświadczeń. Podczas Grass’owania budujemy poczucie odpowiedzialności za przestrzeń publiczną i staramy się na nią spojrzeć jak na kompleks narracji.

Tym razem substancją, którą zamierzamy poddać procesowi alchemicznemu jest duch wspólnoty. W przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ul. Powroźniczej spotkają się teoretycznie obcy ludzie – mieszkańcy Trójmiasta. Zbiorą się w Galerii, której okna rozciągają się na kanał Motławy. Zobaczą ruch pieszych na Zielonym i Krowim moście i przyjrzą się przechodniom. Jednocześnie narażą się na podglądanie i sami będą podglądać. Przestrzeń Galerii stanie się spektaklem dla voyeura. Podejmowane działania będą po części aktem szczerym (po przez odsłonięcie całej przestrzeni), ale również perwersyjnym (narażającym się na pooglądanie). Dwuznaczna przestrzeń Galerii sprowokuje do patrzenia, ale i do pokazywania.

Zorka Wollny wraz z Anią Szwajgier zadaje pytania o opresyjność przestrzeni oraz zachowania, jakie dana przestrzeń kreuje. To pytanie w szczególny sposób powróci w akcji Dźwięczność. Do projektu artystki angażują grupę osób i wspólnie stworzą partyturę do odgrywanego, finałowego koncertu.

Część warsztatowa będzie przeznaczona na poszukiwanie brzmień, szmerów i odgłosów, na ich zagęszczaniu, mnożeniu i mieszaniu. Naturalne dźwięki, a także ukryte atuty akustyczne przestrzeni staną się przedmiotem ich poszukiwań.

Zorka Wollny – studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2000–2001) oraz sztuki wizualne w Sabanci Universitesi (2005), Stambuł, Turcja. Absolwentka krakowskiej ASP – dyplom (2006) w Pracowni Intermedialnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni. W 2010 roku magazyn sztuki Arteon przyznał jej tytuł Artysty Roku.

W większości swoich prac zajmuje się tematyką feministyczną: albo dekonstruuje patriarchalne kody zachowań, albo też afirmuje stan dziewczyństwa, kobiecości, kobiece relacje i wspólnoty. Inne ważne wątki w jej sztuce to gra z obrazem i obrazowaniem oraz krytyka instytucji: zarówno istniejących i kształtujących rzeczywistość, jak i nie mniej groźnych instytucji zinternalizowanych w widzu lub w obserwowanym przez Zorkę obiekcie. W swoich realizacjach łączy różne media oraz środki wyrazu.

Anna Szwajgier – ukończyła studia teorii muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Doświadczenia zbierała podczas zajęć z zakresu kompozycji komputerowej w Studio Muzyki Elektroakustycznej (pod kierunkiem prof. Marka Chołoniewskiego) i tworzenia form multimedialnych w Pracowni Intermedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dźwięczność
Warsztaty: od 20 do 24 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Koncert: 25 sierpnia 2014 roku, godz. 19.30
Gdańska Galeria Miejska 2
Gdańsk

Dodaj komentarz