• 2014-08-07

Jarmark Jagielloński

Od 15 do 17 sierpnia 2014 roku | Warsztaty Kultury w Lublinie

Olbrzymia złota kura przemierzająca wąskie uliczki Starego Miasta, kolorowe stragany kuszące rękodzielniczymi cudeńkami, gry i zabawy dla najmłodszych, zajęcia warsztatowe, kino z muzyką na żywo, koncerty i wieczorne potańcówki – to tylko niektóre z atrakcji odbywającego się w dniach od 15 do 17 sierpnia Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Alona Kichkina (źródło: materiały prasowe)

Alona Kichkina (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie umiejscowione jest w sercu Lublina, na Starym Mieście, a uliczki pamiętające dawne jarmarki i renesansowe kamienice są architektoniczną pamiątką po atmosferze tamtych lat. Odbywający się pośród tej magicznej atmosfery Jarmark jest więc wydarzeniem kameralnym i światowym zarazem. Rokrocznie do Lublina przyjeżdża na tę okazję około 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością, i z pasją opowiadają o swojej pracy. Przechadzka po Jarmarku niewiele wspólnego ma więc ze zwykłymi zakupami – tu smakuje się każdą chwilę, słucha barwnych opowieści i chłonie atmosferę wydarzenia wszystkimi zmysłami.

Jarmark Jagielloński jest również miejscem krzyżowania się szlaków kulturalnych. Tegoroczna, ósma już edycja wydarzenia odwołującego się do XV i XVI-wiecznej tradycji jarmarków kupieckich jak co roku obfitować będzie nie tylko w kolorowe stragany, ale także liczne atrakcje kulturalne, a zróżnicowany program z pewnością przypadnie do gustu najbardziej wymagającym odbiorcom. Na uczestników czekają gry i zabawy dla dzieci, warsztaty sztuki ludowej dla tych, którzy pragną nabyć nowych, przydatnych umiejętności czy słynne już potańcówki na świeżym powietrzu, podczas których można bawić się do białego rana. Będzie można usłyszeć barwne opowieści, koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej, zobaczyć liczne spektakle, wystawy, a w wygodnych leżakach obejrzeć filmy z muzyką na żywo. Wszyscy, którzy przyłączą się do jarmarkowego korowodu, by w ślad za złotą kurą przemierzać zaułki Starego Miasta, uczestniczyć będą w barwnym święcie, pełnym radości, tradycji i kultury.

Kapela Ciekoty (źródło: materiały prasowe)

Kapela Ciekoty (źródło: materiały prasowe)

W programie Jarmarku Jagiellońskiego 2014 znajdą się m.in.:

Muzyka – muzyczna odsłona festiwalu to między innymi występ zespołu Lautari z Projektem Vol.67, nawiązującym do wielkiego dzieła zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga. Grupa eksploruje dziedzictwo muzyki tradycyjnej, korzystając jednocześnie ze współczesnego brzmienia. Będzie mozna usłyszeć Karolinę Cichą i Spółkę w projekcie Wieloma Językami, która w swojej twórczości wykorzystuje doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Odbędzie się także koncert zespołu Burdon, który jest jednym z najbardziej znanych zespołów folkowych na Ukrainie. W przestrzeni Starego Miasta nie zabraknie rytmów tradycyjnej muzyki, która z pewnością wypełni place, uliczki, bramy i zaułki.

Kino jarmarkowe – uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego będą mogli skorzystać z niepowtarzalnej okazji obejrzenia filmu Jánošík 21 z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Jerry’ego Siakeľa. To mało znany obraz o dobrze znanej postaci góralskiego bohatera. Jest to również pierwszy długometrażowy film słowacki. Kolejna filmowa perełka to Szczęście – film w reżyserii Aleksandra Miedwiedkina z 1932 roku. Z racji antybolszewickiej wymowy przez 40 lat był zakazany i objęty cenzurą. Kwartet Jorgi uświetni projekcje muzyką graną na żywo.

Tajemnice dawnej fotografii (źródło: materiały prasowe)

Tajemnice dawnej fotografii (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz