• 2014-08-04

Juliusz Kosin | Biosfera

Od 8 do 31 sierpnia 2014 roku | Galeria Sztuki w Legnicy

Juliusz Kosin jest laureatem 23. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2013, organizowanego w Legnicy od trzech dekad, a wystawa stanowi Grand Prix tego konkursu. Malarstwo artysty prezentowane na wystawie Biosfera jest zapisem emocjonalnego przeżywania więzi z miastem, które dla artysty jest strukturą naturalną, organiczną, żyjącą własnym życiem – właśnie tytułową biosferą. Jego pejzaż, często zatopiony w mroku nocy, posiada walory metafizyczne. Stąd miasto na płótnach krakowskiego twórcy jest bardziej podmiotem niż przedmiotem malarskich poszukiwań.

Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Zaprezentowane obrazy można podzielić zasadniczo na cztery grupy. Pierwszą z nich stanowią pejzaże możliwe, które w swej bytowej podstawie ukształtowanej urbanistycznie przestrzeni mogłyby ilustrować realnie istniejące miasta. (…) Mimo artystycznego rozczytania pozostają wizerunkami znanymi nam z doświadczenia, najbliższymi mimetycznemu ujęciu, mglistymi, efemerycznymi w charakterze, przepełnionymi powietrzem.

Grupa druga to zbliżenie, wejście w głąb – blokowiska, pasowość fasad, okien, balkonów nadających rytm rozciągniętej horyzontalnie kompozycji, niemal abstrakcyjnej. Prace te są najbardziej intymistyczne w charakterze. Okna są oczami miasta. Patrzymy w nie, chcąc dostrzec ślady ludzkiej aktywności, często nieświadomi, że sami możemy stać się obiektem obserwacji, uchwyceni spojrzeniem zza zasłoniętej firanki.

W grupie trzeciej obrazy zyskują niemal apokaliptyczny wymiar. Tkanka miasta przypomina spękane płyty tektoniczne, nie stanowi koherentnej całości. (…) Prace te są zaprzeczeniem wcześniejszej sielankowo-idyllicznej konwencji, dalekie od wizji mitycznej Arkadii, bliskie za to molochowi Allena Ginsberga. Miasto cechuje bowiem pewna dychotomia, gdyż równie łatwo wpisuje się weń zarówno idea życia, jak i idea końca. (…)

Osobny zbiór stanowią nokturny. Światło jest tu naczelną siłą kształtującą wizję artysty, który z mroku wydobywa genius loci przestrzeni. (…) Światła wyznaczają główne życiowe trajektorie, przecinają płótno, porządkują i oczyszczają strukturę. Nokturny atakują wyrazistością. Ta, choć daleka od przerysowanej rzeczywistości hiperrealistów czy dokumentalizmu fotograficznego kadru, przekonuje niemniej swym autentyzmem.

(fragment tekstu z katalogu – Martyna Sobczyk, historyk sztuki)

Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Jest czwarta rano – tak późno? Tak wcześnie? Świat jeszcze śpi. Oddycha spokojnie czarnym kocem otulony. Horyzont zapala pierwsze światła na kosmicznej granicy. Senny puls miasta, krople światła w zwolnionym rytmie krążą w arteriach ulic. Świat z daleka wydaje się piękny i cichy, utkany świetlistą pajęczyną, bogato inkrustowany diamentami i rubinami świateł, lśni jak rozsypana, złota biżuteria. Świat w stadium REM, ostatniej fazie snu, wszystko rozedrgane od sennych marzeń. Zaraz zadzwonią budziki, włączą się radia, zaszeleści woda w kranach, obudzi się pośpiech…

Z daleka widać, że świat składa się z szumu. Wysoko nad ziemią zawiesił swoje malarstwo Juliusz Kosin – nie po to, żeby jej nie widzieć, przeciwnie – żeby zobaczyć sięgające po horyzont ludzkie mrowisko. Żeby przekonać się, że jest ono jednym wielkim i żywym organizmem, a pojedynczy człowiek jest częścią całości. (…) Żyjąc jako część całości, żyjemy wiecznie.

(fragment tekstu z katalogu – Rafał Borcz, artysta malarz)

Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Juliusz Kosin – ur. w 1989 roku w Częstochowie. Absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiował w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka (dyplom 2013) i pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Aneks z grafiki warsztatowej w pracowni wklęsłodruku prof. Henryka Ożóga. Laureat stypendium twórczego i artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy (2010/11) oraz stypendium rektora dla najlepszych studentów ASP (2012/13). Wyróżniony na XI Jesiennym Salonie Sztuki Homo Quadratus Ostroviensis. Zdobył Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę pisma artystycznego Format w 23. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje 2013.

Wystawy indywidualne:

 • Biosfera, Galeria Sztuki, Legnica 2014
 • Pejzaż, Galeria Of Art, Częstochowa 2011
Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Juliusz Kosin „Biosfera” (źródło: materiały prasowe)

Wybrane wystawy zbiorowe:

 • V. Ogólnopolski Konkurs im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy. Triennale Malarstwa, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa 2014
 • Konkurs Fundacji im. Franciszki Eibisch, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa 2013
 • 23. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2013, Galeria Sztuki, Legnica 2013
 • Jesienne Konfrontacje, Triennale Malarstwa Współczesnego, BWA Rzeszów 2013
 • Oblicza Azji, Muzeum Etnograficzne, Warszawa 2013
 • Jeżeli…, Collegium Maius, Kraków 2013
 • Konkurs na dzieło, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 2011, 2013
 • XI Jesienny Salon Sztuki Homo Quadratus Ostroviensis, Ostrowiec Świętokrzyski 2012
 • Postaciopowieść, Galeria Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Kraków 2011
 • Wystawa pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej Autoportret w cudzym ciele, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków 2011
 • Wystawa inaugurująca, Galeria Onamato, Kraków 2011.

Juliusz Kosin | Biosfera
Od 8 do 31 sierpnia 2014 roku
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz