• 2014-08-13

Literacki Sopot

Od 21 do 24 sierpnia 2014 roku | Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

W sierpniu dzięki Festiwalowi Literacki Sopot mieszkańcy i turyści tego nadmorskiego miasta będą mieli okazję do uczestniczenia w licznych spotkaniach z wybitnymi twórcami literatury polskiej i nie tylko. W tym roku wiodącym tematem będzie literatura rosyjska.

Literacki Sopot (źródło: materiały prasowe)

Literacki Sopot (źródło: materiały prasowe)

Do Sopotu przyjadą m.in. Władimir Sorokin – jeden z czołowych rosyjskich pisarzy, Walerij Paniuszkin – niepokorny dziennikarz opisujący realia współczesnej Rosji, Jelena Czyżowa, która za swą powieść Czas kobiet otrzymała najważniejszą rosyjską nagrodę literacką, czy królowa kryminału – Aleksandra Marinina. Uczestnicy festiwalu będą mieli także okazję wziąć udział w czytaniach dramatów rosyjskich i spotkaniach z ich twórcami. Swoją czytaną premierę w Sopocie będą miały dramaty: Pijacy Iwana Wyrypajewa oraz Żanna Jarosławy Pulinowicz. Na zakończenie festiwalu na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże odbędzie się polska prapremiera dramatu Jeleny Greminy Dwóch w twoim domu, której bohaterem jest kandydat na prezydenta osadzony w areszcie domowym, w którym przebywa kilka miesięcy wraz z funkcjonariuszami KGB.

Podczas debat odbywających się w czasie festiwalu polscy i rosyjscy twórcy zastanowią się nad ogólną sytuacją i rolą współczesnej kultury/literatury rosyjskiej.

Nie zabraknie też spotkań z autorami najważniejszych polskich premier książkowych ostatnich miesięcy. Sopot będzie gościł m.in. Jacka Hugo-Badera, Sylwię Chutnik, Agnieszkę Graff, Ignacego Karpowicza, Włodzimierza Kalickiego, Annę Kłys, Łukasza Orbitowskiego, Patrycję Pustkowiak, Małgorzatę Rejmer, Andę Rottenberg, Krzysztofa Siwczyka, Mariusza Szczygła.

Równolegle ze spotkaniami autorskimi odbywać się będą warsztaty dla dzieci i rodziców, warsztaty literacko-technologiczne dla seniorów, targi książki, plenerowa czytelnia, pokazy filmowe, koncert, spacer literacki po mniej znanych zakątkach miasta.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Bibliotece Sopockiej, Państwowej Galerii Sztuki, Muzeum Sopotu, Zatoce Sztuki, Dworku Sierakowskich, Parku Północnym, Klubie Sfinks 700, Klubie 3siostry, Klubie Atelier, na Kulturalnej Plaży Trójki, na Placu Przyjaciół Sopotu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny lub po wcześniejszych zapisach.

Literacki Sopot – plakat (źródło: materiały prasowe)

Literacki Sopot – plakat (źródło: materiały prasowe)

Patrycja Pustkowiak (ur. 1981) – z pochodzenia krakowianka, z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarka. Publikowała m.in. w Bluszczu, Chimerze, Lampie, Polityce i Wprost. Jej teksty literackie ukazały się po raz pierwszy w 2004 roku w Twórczości. Mieszka w Warszawie. Nocne Zwierzęta to jej debiutancka książka.

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) — doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 wydała debiutancką powieść Toksymia nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku ukazała się jej książka Bukareszt. Kurz i krew, która otrzymała m.in. nominację do nagrody Nike.

Ignacy Karpowicz (1976) — autor sześciu powieści (Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka). Laureat Paszportu Polityki 2010 za powieść Balladyny i romanse, nominowany wcześniej do tej nagrody za Niehalo (2006). Otrzymał trzy nominacje do Nagrody Literackiej Nike za Gesty (2009), Balladyny i romanse (2011) oraz ości (2014). Za tę ostatnią pisarz został również wyróżniony Nagrodą Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Jest felietonistą magazynów Charaktery, Polityka, Dziennik Opinii oraz recenzentem Gazety Wyborczej.

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) — ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach miesięcznika Science Fiction. Aktualnie poza niezliczonymi opowiadaniami ma na swoim koncie 12 książek, w tym doskonale przyjęte przez krytykę Tracę ciepło (nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), Święty Wrocław (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla), zbiór opowiadań Nadchodzi oraz głośne Widma (Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego). Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2012. Poza beletrystyką pisze felietony dla Gazety Wyborczej i Nowej Fantastyki. Mieszka w Kopenhadze.

Literacki Sopot (źródło: materiały prasowe)

Literacki Sopot (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz