• 2014-08-25

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Od 5 do 7 września 2014 roku | Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ

Oddźwięk, jaki wywołała jego twórczość na całym świecie, jest trudny do objęcia. Powstała nieznana dokładnie ilość komentarzy, odpowiedzi oraz badań, których bezpośrednim przedmiotem lub inspiracją stały się filmy Krzysztofa Kieślowskiego. Uznanie, jakim darzyli go inni artyści, badacze kultury i sztuki oraz ludzie, którym bliska jest współczesna kultura, sprawia, że nie chcemy, aby spotkanie z jego dziełem zakończyło się wraz z odejściem wspaniałego autora.

„Amator”, reż. Krzysztof Kieślowski, Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Amator”, reż. Krzysztof Kieślowski, Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

Świat zmontowany, to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest Amator nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem filmu Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej Czy świat zmontowany jest wiarygodny?, który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w Amatorze, a w związku z pokazem filmu odbędą się aż trzy spotkania z publicznością.

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sobotę, po projekcji, widzowie będą uczestniczyć w panelu Drugie życie filmu z udziałem m.in. Jacka Petryckiego, Michała Żarneckiego, Krzysztofa Knittla, Rafała Waltenbergera, Krzysztofa Zanussiego, Ireny Strzałkowskiej i Grzegorza Molewskiego z Cyfrowego Repozytorium Filmowego – paneliści będą dyskutować o znaczeniu i procesie twórczym rekonstrukcji. W niedzielę, odbędzie się spotkanie z twórcami Amatora, którzy będą wspominać pracę przy powstawaniu filmu, współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, a także to jak odbierano film 35 lat temu i jak czytamy go dziś. Również w niedzielę publiczność festiwalowa będzie miała okazję na niezwykłe Spotkanie autorskie z Jerzym Stuhrem. Wybitny aktor i reżyser poprowadzi sam ze sobą, i opowie nieznane dotąd anegdoty związane z powstawaniem filmu. 6 września, drugiego dnia festiwalu, goście wezmą udział w Uroczystej Gali, podczas której po raz pierwszy zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć i pamiątek z planu zdjęciowego Amatora oraz z jego premiery w Chybiu.

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, fot. archiwum festiwalowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, fot. archiwum festiwalowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz