• 2014-09-23

10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Od 1 do 5 października 2014 roku | Towarzystwo Aktywnej Komunikacji we Wrocławiu

Wśród zaproszonych gości znaleźli się twórcy z Polski, m.in. Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek, Inga Iwasiów, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Andrzej Sosnowski, Dorota Masłowska czy Wioletta Grzegorzewska. Nie zabraknie pisarzy z zagranicy – po raz pierwszy festiwal odwiedzi autorka z Korei Południowej, poetka i prozaiczka Han Kang, z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha. Czytać będą również pisarze z Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu.

Han Kang (źródło: materiały prasowe)

Han Kang (źródło: materiały prasowe)

Przedstawiciele projektu Czeskie morze ze stowarzyszenia Moře Klidu opowiedzą o próbie stworzenia morza w Czechach. Justyna Czechowska przybliży mniej znaną, dorosłą twórczość Tove Jansson, a Szymon Kloska wraz z Martą Jordan i Krzysztofem Vargą zastanowią się nad opowiadaniami Julio Cortázara. W ramach projektu Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego Adriana Prodeus, Anna Herbut, Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj i Agnieszka Wolny-Hamkało porozmawiają o prywatnych oraz publicznych transgresjach artystów i przekroczeniach w sztuce.

Rozbudowany jest w tym roku przegląd filmowy towarzyszący festiwalowi. Na unikalne wydarzenie zapowiada się pierwsza polska projekcja kinowa filmów fabularnych wyreżyserowanych przez Sławomira Mrożka. W programie znalazły się także interpretacje dzieł Vladimira Nabokova, Fiodora Dostojewskiego czy Zofii Nałkowskiej. W dyskusjach towarzyszących pokazom dominować będzie refleksja o sobowtórach, interpretacjach i różnicach powstających na styku literatury i filmu.

Adriana Prodeus, kuratorka przeglądu filmowego MFO, zapraszając na przegląd, stwierdza:

Tyle lat minęło od czasów Arystotelesa i wciąż nie wiadomo, czy literatura piękna sprzedaje cios dokumentom, oddając im patent na prawdę. Dublerka, klonerka lub zwykły plagiat – czym tym razem wykażą się nasze sobowtóry – zobaczymy.

Wyświetlone zostaną m.in. filmy Opowiadanie Todda Solondza i Sobowtór Richarda Ayoadego. W niedzielę najmłodsi obejrzą Wiedźmy Nicolasa Roega.

Warto zwrócić uwagę na towarzyszące 10. MFO koncerty. W sobotę o godz. 21.00 zagra grupa Mister D., o której Bartosz Sadulski pisze:

Mister D. to wywar z klapek Kubota, kiełbasy z majonezem, Żabki i Biedronki, między półkami której Masłowska czuje się swobodniej niż w antykwariacie ze zmurszałą prozą.

Dzień później usłyszymy Nowe opowieści hiszpańskie – projekt wybitnego jazzmana Marcina Olesia łączący muzykę i mikroprezentacje nowej prozy hiszpańskiej przetłumaczone i wykonywane przez Martę Eloy Cichocką.

„Transgresje” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Transgresje” – okładka (źródło: materiały prasowe)

1 października

16.00 Otwarcie wystawy Tomasza Brody
Galeria Szewska Pasja, ul. Szewska 27

17.00 Premiera antologii Nowe marzy z udziałem finalistów oraz redaktorów: Nataszy Goerke, Marty Mizuro, Dariusza Sośnickiego
Księgarnia Hiszpańska

18.00 Filmy: Mrożek

  • Amor, Sławomir Mrożek, 90’
  • Powrót / Eine Rückkehr, Sławomir Mrożek, 90’

Po filmach dyskusja z udziałem dr. Milana Lesiaka (UWr.)
Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

2 października

15.30 Projekt: Czeskie morze – Martin Ryšavý i przedstawiciele stowarzyszenia Moře Klidu, prowadzi Anna Wanik
Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

18.00 Filmy: Nałkowska

  • Granica, Józef Lejtes, 105’
  • Granica, Jan Rybkowski, 90’
  • Przy torze kolejowym, Andrzej Brzozowski, 13’

Po filmach rozmowa z udziałem Marty Mizuro i Agnieszki Kłos
Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

18.00 Prezentacje: Grażyna Plebanek, Andrzej Sosnowski, Piotr Paziński, Philip Ó Ceallaigh, Christine Glinski-Kaufmann, Mikkel Bugge, Kristín Eiríksdóttir
Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz