• 2014-09-30

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

Od 9 do 12 października 2014 roku | Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalno-Rozwojowych Prokulart

W tym roku wśród atrakcji: spotkanie warsztatowe poświęcone pisaniu o dźwięku w filmie, przegląd kina kostarykańskiego, klasyki Hollywood w produkcji MGM. Gratką dla fanów Kubricka będzie film dokumentalny o Lśnieniu – Room 237. W sekcji Filmoznawca-filmowiec odbędzie się spotkanie z Piotrem Trzaskalskim. Podczas paneli dyskusyjnych nie zabraknie rozmów o dystrybucji, marketingu filmowym, kulturze produkcji.

Kadr z filmu Xaviera Dolana „Mommy”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Xaviera Dolana „Mommy”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy film Xaviera Dolana Mommy. Owdowiała kobieta wychowuje samotnie syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się tajemnicza sąsiadka – Kyla. To ona sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. Nowy film młodego Kanadyjczyka uwiódł krytyków z całego świata, którzy zgodnie twierdzą, że Mommy to film dojrzały a zarazem młody, nowatorski, świeży, zanurzony w popkulturze, która zostaje tu przekuta w sztukę.

Drugiego dnia festiwalu odbędzie się Konkurs Etiud i Animacji. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nadesłano aż 80 filmów, spośród których do konkursu Głównego przeszło 7 etiud i 8 animacji. Różnorodność formalna i tematyczna to cecha charakterystyczna tegorocznej selekcji. Wśród etiud pojawi się dokument, komedia, film inspirowany dziełami Hanekego czy chłodny, praktycznie pozbawiony słów dramat. Nie zabraknie metafizyki, symbolizmu czy niejednoznaczności.

Kadr z animacji Kamili i Mirka Sosnowskich „Vanitas”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z animacji Kamili i Mirka Sosnowskich „Vanitas”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

To jednak nie koniec atrakcji filmowych. Podczas 5.FKA widzów czeka podróż do Ameryki Środkowej. Podczas przeglądu kina kostarykańskiego organizowanego wspólnie z Ambasadą Kostaryki w Polsce oraz organizacją Unamos Culturas zaprezentowane zostaną najbardziej cenione produkcje tej kinematografii między innymi: Gestacion, Caribe w reżyserii Estebana Ramireza. Ciekawostką przeglądu będzie pokaz kostarykańskiego filmu niemego z 1930 r.

Kadr z filmu Lucasa Moodyssona „We are the best”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Lucasa Moodyssona „We are the best”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z kolei wśród pokazów przedpremierowych znalazły się filmy z największych europejskich festiwali – Cannes, Wenecji, Berlina. Widzowie zobaczą między innymi Klub Jimmy’ego w reżyserii Kena Loach’a – prawdopodobnie ostatni film w filmowej karierze reżysera, czy We are the Best znakomicie znanego festiwalowej publiczności – Lucasa Moodysona, twórcy głośnego Fucking Amal.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz