• 2014-09-22

Kościół Krakowski 1939–1945

Od 1 października do 28 grudnia 2014 roku | Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej Kościół Krakowski 1939–1945, prezentowanej w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera od 1 października do 28 grudnia. Wystawa jest ważnym, w pewien sposób prekursorskim projektem, stanowi bowiem pierwszą próbę przedstawienia losów Kościoła Krakowskiego w czasie II wojny światowej za pomocą środków muzealnych.

„Kościół Krakowski 1939–1945”, zdjęcie z wystawy (źródło: materiały prasowe)

„Kościół Krakowski 1939–1945”, zdjęcie z wystawy (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie zostaną zaprezentowane najważniejsze wątki z historii kurii krakowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem roli wybitnej postaci tego okresu – arcybiskupa Adama Sapiehy. Wystawa ukaże również martyrologię duchowieństwa krakowskiego w czasie wojny, rolę Kościoła w życiu krakowian czasu wojny i okupacji, pomoc charytatywną zakonów i parafii krakowskich, a także pomoc udzielaną ludności żydowskiej.

Celem wystawy Krakowski Kościół Katolicki 1939–1945 jest również zachowanie pamięci i popularyzacja wiedzy historycznej na temat losów i roli kościoła krakowskiego w czasie okupacji niemieckiej. Termin losy kościoła nie dotyczy jednakże kościoła jako instytucji, ale zwraca się ku ukazaniu losów jednostek – konkretnych postaci, których godna upamiętnienia postawa zasługuje na upowszechnienie. Wielu obywateli miasta Krakowa właśnie dzięki wartościom chrześcijańskim czerpało siłę do funkcjonowania w tak trudnej rzeczywistości, jaką był okres II wojny światowej.

Religia dawała nadzieję i siłę, pomagała wierzyć w zwycięstwo nad wrogiem i w odzyskanie niepodległości. Wiara pomagała też w zachowaniu człowieczeństwa i w obronie godności ludzkiej. Uczestnictwo w nabożeństwach i wspólnych modlitwach dawało poczucie jedności, podnosiło na duchu. Jednocześnie udział w uroczystościach kościelnych był także jedyną możliwą wówczas formą manifestacji narodowej. Kościół poprzez organizację akcji charytatywnych stanowił też ważne wsparcie materialne w trudnych czasach okupacji.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowy, pochodzący z okresu okupacji, jeden z pierwszych medalików przedstawiających wizerunek Jezusa Miłosiernego. Medaliki Jezusa Miłosiernego upowszechniały siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w swoich klasztorach. W Krakowie-Łagiewnikach rozprowadzano je głównie wśród osób, które przychodziły podczas okupacji niemieckiej na nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego zapoczątkowane przez krakowskiego kierownika duchowego i spowiednika s. Faustyny, o. Józefa Andrasza SJ. Medaliki wysyłano również z paczkami do więzień i obozów koncentracyjnych.

Wnętrze Kościoła NMP w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Wnętrze Kościoła NMP w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Zobaczymy również reprodukcję oryginalnego wizerunku obrazu Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w 1944 roku został on poświęcony w kaplicy klasztornej sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach. Był on przeznaczony do bocznego ołtarza i bardzo szybko zasłynął łaskami. Jego pierwotna wersja, która będzie zaprezentowana, została przez autora już po wojnie przemalowana i różni się od tej, która dziś jest czczonym w świecie obrazem Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Muzeum zaprezentuje również pamiątki należące kiedyś do arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy, fotografie i dokumenty archiwalne Żydów ukrywanych w klasztorach krakowskich, jak również eksponaty związane z aresztowanymi przez gestapo krakowskimi duchownymi.

„Kościół Krakowski 1939–1945”, zdjęcie z wystawy (źródło: materiały prasowe)

„Kościół Krakowski 1939–1945”, zdjęcie z wystawy (źródło: materiały prasowe)

Kościół Krakowski 1939–1945
Wernisaż: 1 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna: od 2 października do 28 grudnia 2014 roku
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR