• 2014-09-18

Kukułcze jajo

Od 21 września do 16 listopada 2014 roku | BWA w Tarnowie

Studenci modułu kuratorskiego historii sztuki UJ otrzymali propozycję przygotowania wystawy w oparciu o kolekcję prac Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Dostali pełną swobodę i tylko jeden warunek: wystawienie Difficult Freedom Assafa Grubera. Niepozorna na pierwszy rzut oka praca okazała się ciężarem, którego nie mieli ochoty nosić.

Wystawa „Kukułcze jajo”, BWA w Tarnowie, fot. Agata Jabłońska. BWA w Tarnowie, 15 września 2014 r. (źródło: materiały prasowe kuratorów)

Wystawa „Kukułcze jajo”, fot. Agata Jabłońska. BWA w Tarnowie, 15 września 2014 r. (źródło: materiały prasowe kuratorów)

Gruber, artysta z Izraela, przeżył szok, gdy przyjechał do Tarnowa poznać historię tego sztetl. Niezaznajomiony z polską kulturą, został zaskoczony przez herb miasta – Leliwę. W pięcioramiennej gwieździe i półksiężycu zobaczył symbole dwóch tragedii – strawionej ogniem Holocaustu żydowskiej przeszłości polskich miast i miasteczek uosobionej przez Tarnów oraz konflikt izraelsko-palestyński, który rozgorzał natychmiast po powstaniu państwa Izrael. Jeden dramat następujący po drugim, a nawet pierwszy zwiastujący następny. Chwiejna równowaga między Magen Dawid i Hilal została dosłownie wyrażona w pracy przez ustawienie przy każdym z nich jaja, niebezpiecznie balansującego tuż przy krawędzi wąskiej tafli lustra. Kolorystyka jaj została zaczerpnięta z tarnowskich barw heraldycznych. Rozdzielenie ich zapalniczką z wizerunkiem Jasira Arafata boleśnie przypomina o ostatniej iskrze, która 8 lipca 2014 rozpaliła wojnę w Gazie na nowo, czyli morderstwie trzech chłopców żydowskich.

(tekst kuratorski)

Dzieło Grubera jest tak silnie nasączone polityką i emocjami, a przy tym tak boleśnie aktualne, że wydaje się, że jedynym wyjściem jest ulokowanie go w centrum narracji. Początkowo zachwyceni możliwością wykorzystania tak dobrej pracy, odkryliśmy nagle, że Difficult Freedom zaczęło dosłownie ograniczać naszą wolność kuratorską. Postanowiliśmy zatem zneutralizować dosadny przekaz obiektu, zagłuszyć go, odnieść się tylko do jego struktury.

Idąc za tą myślą, na umieściliśmy ją w sąsiedztwie dwóch dzieł Piotra Lutyńskiego, w których kluczową rolę odgrywają żółte i niebieskie geometryczne elementy. Naprzeciwko ustawiliśmy Rury Jadwigi Sawickiej, odbijając pion zapalniczki szminką, a jaja literami; dostrzegliśmy też wartość w ulokowaniu przedstawienia kosmetyku do makijażu vis-a-vis jedynej w kolekcji pracy, której składnikiem jest lustro. Dominantą ekspozycji uczyniliśmy instalację Gry Katarzyny Józefowicz, którą dopełniają trzy rysunki Zbigniewa Libery i jeden Teresy Bujnowskiej.

Przymus wystawienia obiektu jest czymś zupełnie zrozumiałym; w tym wypadku mamy do czynienia z ostatnim darem dla kolekcji MFMSW.

(tekst kuratorski)

Wystawa „Kukułcze jajo”, BWA w Tarnowie, fot. Agata Jabłońska. Wystawa „Kukułcze jajo”, BWA w Tarnowie, fot. Agata Jabłońska. Wystawa „Kukułcze jajo”, BWA w Tarnowie, fot. Agata Jabłońska. BWA w Tarnowie, 15 września 2014 r. (źródło: materiały prasowe kuratorów)

Wystawa „Kukułcze jajo”, fot. Agata Jabłońska. BWA w Tarnowie, 15 września 2014 r. (źródło: materiały prasowe kuratorów)

Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej powołana została jesienią 2004 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego w odpowiedzi na zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Kultury Znaki czasu. Celem rządowego projektu jest wypełnienie wieloletnich zaległości w gromadzeniu dzieł sztuki współczesnej w zbiorach publicznych i wspomaganie instytucji i organizacji realizujących program Znaki czasu. Celem Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej jest tworzenie autonomicznej kolekcji sztuki oraz promocja i popularyzacja polskiej i europejskiej sztuki współczesnej.

Wystawa „Kukułcze jajo”, BWA w Tarnowie, fot. Agata Jabłońska. BWA w Tarnowie, 15 września 2014 r. (źródło: materiały prasowe kuratorów)

Wystawa „Kukułcze jajo”, fot. Agata Jabłońska. BWA w Tarnowie, 15 września 2014 r. (źródło: materiały prasowe kuratorów)

Wystawa Kukułcze jajo powstała w ramach partnerstwa MFMSW, BWA w Tarnowie i Instytutu Historii Sztuki UJ.

Wystawa stała w Tarnowie jest wspólnym przedsięwzięciem Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Otwarcie towarzyszy Plenerowi BWA / Tarnów 2014 ogólnopolskiemu zjazdowi pracowników instytucji tworzących dawną sieć BWA (BWA w Tarnowie, 18-20.09.2014)

Artyści: Teresa Bujnowska, Assaf Gruber, Katarzyna Józefowicz, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński, Jadwiga Sawicka

Zespół kuratorski pod kierunkiem dra hab. Andrzeja Szczerskiego / Instytut Historii Sztuki UJ: Robert Domżalski, Agata Jabłońska, Katarzyna Janik, Katarzyna Kowalska, Martyna Nowicka

Kukułcze jajo
3. odsłona tarnowskiej Wystawy stałej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Wernisaż: 20 września 2014 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 16 listopada 2014 roku
Dworzec PKP
Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz