• 2014-10-06

9. Festiwal Filmów i Form Jednominutowych

9 października 2014 roku | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

W ramach 9. Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych kolejny raz filmowcy, profesjonaliści i amatorzy mieli okazję spróbować swoich sił w krótkiej formie filmowej i zmierzyć się z ograniczeniem, jakim jest czas trwania filmu – 1 minuta. Główne kryterium konkursu to pomysłowość, każdy ma szansę zdobyć główną nagrodę, niezależnie od technicznych umiejętności. Organizatorzy jak co roku stawiają przede wszystkim na kreatywność.

Kadr z filmu Katarzyny Domżalskiej i Radomiła Focika „Po co jest sztuka”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Katarzyny Domżalskiej i Radomiła Focika „Po co jest sztuka”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie festiwalu The One Minutes. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizuje polską edycję festiwalu od 2006 r. Międzynarodowy ruch The One Minutes stał się rozpoznawalną marką określającą krótkie formy filmowe trwające dokładnie jedną minutę.

Ograniczenie w postaci sztywnych ram czasowych zmusza twórcę do krytycznego podejścia do wybranego tematu, który chce przetworzyć na język obrazu. Przepuszczona przez filtr wyobraźni koncepcja i stworzenie skondensowanego przekazu obejmującego zaledwie mgnienie jakim jest 1 minuta – to próba zmierzenia się wizji artystycznej z czasem.

1 minuta to pozornie zaledwie krótkie mgnienie, filmy jednominutowe z poprzednich edycji festiwalu zadziwiają jednak różnorodnością przedstawianych historii, użytych technik i dostarczają ciekawych wizualnych wrażeń. Zamknięcie artystycznej wizji w 1 minucie wymaga dyscypliny i przemyślanej koncepcji. Co roku jury i publiczność zaskakiwana jest niespodziewanymi zakończeniami, zabawnymi puentami czy tez nowatorskimi metodami wykonania filmu.

Kadr z filmu Grzegorza Myćki „Once upon a time...”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Grzegorza Myćki „Once upon a time...”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło – 160 zgłoszeń, z czego 104 pozytywnie przeszły procedurę oceny formalnej – I etap i zostały dopuszczone do II etapu – oceny Jury. Spośród nich Komisja wybrała 45 najlepszych, które w listopadzie ruszą w trwające do końca roku tournée po Polsce. Zdecydowano się przyznać nagrody:

  • W kategorii Fabuła pierwsze miejsce otrzymał film Pac! Alicji Błaszczyńskiej.
  • W kategorii Mini-dokument pierwsze miejsce otrzymał film Po co jest sztuka? Katarzyny Domżalskiej i  Radomiła Folcika.
  • W kategorii Forma pierwsze miejsce otrzymał film Once upon a time… Grzegorza Myćki.
Kadr z filmu Alicji Błaszczyńskiej „Pac!”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Alicji Błaszczyńskiej „Pac!”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się na Gali finałowej w Centrum św. Jana. Galę uświetni koncert Ebola Ape.

∑BOL▲ ▲P∑ to audiowizualny projekt stworzony przez goryla o imieniu Ebo. Ten tajemniczy producent muzyki elektronicznej mieszka i tworzy w Trójmieście. Jego muzyka oparta jest w dużej mierze na samplach, silnie przetworzonych partiach wokalnych i rozmytych teksturach. Stylistycznie to kolaż gatunkowy. Inspiracje pochodzą z szeroko pojętego popu, muzyki house, muzyki sakralnej i muzyki hiphop.

9. Festiwal Filmów i Form Jednominutowych
Gala finałowa: 9 października 2014 r.
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Gdańsk

Dodaj komentarz