• 2014-10-15

Forum dla Kultury. Małopolska: Rajski Ogród Kultury

Od 20 do 21 października 2014 roku | Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

Etos czy ekonomia? Współpraca czy konkurencja? Dziedzictwo czy interpretacja? – to tematy, którym poświęcone będzie Forum dla Kultury. Małopolska, odbywające się 20 i 21 października w Krakowie. Tegoroczna edycja wydarzenia, które zostało zaprojektowane jako cykliczne, nosi tytuł Rajski Ogród Kultury. Forum jest okazją do spotkania się i rozmowy twórców, artystów, animatorów, menedżerów, ludzi mediów, przedsiębiorców i samorządowców. Wszystkich, dla których kultura jest ważna.

„Forum dla Kultury. Małopolska: Rajski Ogród Kultury” – logotyp (źródło: materiały prasowe)

„Forum dla Kultury. Małopolska: Rajski Ogród Kultury” – logotyp (źródło: materiały prasowe)

Debaty z udziałem m.in. ks. Adama Bonieckiego, Zofii Gołubiew, Jerzego Halbersztadta będą się odbywać w odniesieniu do trzech wyżej wspomnianych obszarów, które – odkrywane wspólnie przez gospodarzy spotkań i ich uczestników – pozwolą na lepsze poznanie, czym jest kultura we współczesnym świecie.

Po spotkaniach panelowych przewidziane są dyskusje w mniejszych, wybranych przez uczestników grupach, które poprowadzą goście specjalni – indywidualności szeroko rozumianego świata kultury, m.in. Bartosz Szydłowski, Bogna Świątkowska, Jacek Żakowski.

Uczestnicy tych spotkań będą mogli mieć wpływ na ich kształt już na etapie rejestracji, odnosząc się w formie pytań, czy komentarzy do tekstów gości, opublikowanych na stronie.

Pierwszego dnia Forum odbędzie się również moduł poświęcony ewolucji systemu wspierania rozwoju produkcji filmowej za pośrednictwem regionalnych funduszy filmowych, do udziału w którym zostali zaproszeni m.in. Agnieszka Odorowicz oraz przedstawiciele przemysłu filmowego.

Uczestnicy rejestrujących się na spotkania dyskusyjne w ramach Forum dla Kultury. Małopolska poproszeni zostali o przygotowanie krótkich tekstów skierowanych do gości prowadzących spotkania. W ten sposób mogli zadać pytania, wskazać możliwe tematy rozmowy, skomentować materiały przygotowane przez gości forum – wszystkie rejestrujące się osoby wciąż mają możliwość nadesłać kolejne propozycje.Wszystkie nadesłane teksty zostaną przekazane prowadzącym warsztaty i grupy robocze.

Ks. Adam Boniecki, fot. Grażyna Makara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ks. Adam Boniecki, fot. Grażyna Makara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bardzo wielu przyszłych uczestników forum poszukuje inspiracji we własnej działalności lub pracy. Liczę na wiele praktycznych informacji o TQM (Total Quality Management); na pewno ciekawe będą przykłady porażek i sukcesów we wdrażaniu TQM w instytucjach kultury – to pytanie skierowane do Mariusza Wróbla, który będzie prowadził spotkanie poświęcone zarządzaniu przez jakość. Pytania często są także wyrazem codziennych kłopotów i ograniczeń w pracy instytucji kultury: Jak zmienić w świadomości decydentów lokalnych myślenie o funkcji ośrodka kultury? Jak przełamać w odbiorze społecznym obraz folkloryzującego tzw. gok-u? Czy można przeformułować program lokalnej instytucji kultury, skoro wszyscy jej kluczowi interesariusze oczekują działań dobrze znanych i tradycyjnych, ukierunkowanych na ochronę lokalnej tradycji i imprezy o charakterze festynów?

Pojawiają się również pytania dotyczące rozwoju i przyszłości sektora kultury w regionie. Czy istnieje możliwość i czy jest potrzeba wyjścia dużego krakowskiego festiwalu poza miasto? – To pytanie pokazuje, jak duże są potrzeby w Małopolsce tworzenia jakościowych, nowoczesnych wydarzeń będących okazją do uczestnictwa w kulturze wykraczającej poza lokalne formaty.

Dla jednego z uczestników tematem do rozmowy jest chęć ucieczki od tradycji: Czy można uwolnić się od dziedzictwa i tradycji, pracując w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości? Szczególnie, gdy kalendarz wydarzeń musi zawierać m.in. święta państwowe. Będzie to dla Jana Sowy trudny temat –jak to można zrobić?

Współpraca z aktywistami bywa często równie owocna jak z instytucjami, a wiele ośrodków obawia się wykorzystania potencjału, jaki drzemie w społeczeństwie pragnącym zmian. Czy instytucje kultury w Małopolsce – szczególnie te pracujące w społecznościach lokalnych –mogą być instytucjami inicjującymi zmianę. Zapewne nie obędzie się bez trudnych dyskusji. Czy jesteśmy gotowi, aby instytucje nie tylko bawiły i uczyły?

Zofia Gołubiew (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zofia Gołubiew (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz