• 2014-10-09

3. Gdańskie Biennale Sztuki

Od 9 października do 23 listopada 2014 roku | Gdańska Galeria Miejska

Nagrodą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku została wyróżniona Ewa Skaper za pracę Поздравляем! [Pazdrawlajem!]. Z kolei Nagroda Publiczności przydała Bognie Klaman-Tarnowskiej, która zaprezentowała pracę 25 metrów.

Zuzanna Golińska, Nagroda Główna, praca „Chórzyści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuzanna Golińska, Nagroda Główna, praca „Chórzyści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja Gdańskiego Biennale Sztuki zaprezentowała twórczość czterdziestu artystów, w tym grupy i duetu malarskiego. W porównaniu do lat poprzednich jest to obszerny zbiór, świadczący o niesłabnącym zainteresowaniu wydarzeniem, na które Gdańska Galeria Miejska postanowiła odpowiedzieć współpracą z Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W gronie laureatów przedstawione zostały prace z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, instalacji przestrzennej, wideo i fotografii. O ile można mówić o liczebnej przewadze dzieł malarskich, tak tematyka – jak oczekiwaliśmy – jest wielowątkowa. Pomorscy artyści poruszyli różne kwestie: od przekazów o osobistej wymowie, przez treści polityczne, filozoficzne, przywołujące reminiscencje, po dialogi z innymi uczestnikami.

Ewa Skaper, Nagroda ASP, praca „Поздравляем! (Pazdrawlajem!)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Skaper, Nagroda ASP, praca „Поздравляем! (Pazdrawlajem!)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podsumowując, Gdańskie Biennale 2014 po raz trzeci zgromadziło ekspozycje najciekawszych prac artystów pomorskich i zaktualizowało wypowiedzi na temat teraźniejszych kierunków sztuki. Zdaje się, że próba spajania różnych technik i pokoleń twórców powidła się. Wystawę tegorocznego GBS określają głosy znane i cenione (choćby z poprzednich edycji GBS), debiutujące, jak również tych artystów, których twórczość trwała w zaciszu prywatnych pracowni.

Gdańskie Biennale 2014 tworzyli: Zbigniew Blekiewicz, Marta Branicka, Daniel Cybulski, Ada Dobrzelecka, Zuzanna Dolega, Joanna Dudek, Krzysztof Gliszczyński, Zuzanna Golińska, Iwona Górska, Dorota Hebel, Filip Ignatowicz, Sylwia Jakubowska, Bogna Klaman-Tarnowska, duet: Wojciech Koniuszek i Piotr Bąkowski, Rafał Kowalski, Dominika Krechowicz, Agnieszka Kucharska, Urszula Kulczyk, Przemysław Łopaciński, Magalena Mellin, Anna Obarczewska-Niedzielska, Jolanta Pawlak, Czesław Podleśny, Aleksandra Prusinowska, Diana Rönberg, Dariusz Sitek, Ewa Skaper, Noemi Staniszewska, Katarzyna Swinarska, Maria Szachnowska, Malina Tomaszewska, Przemysław Trześniak, Edyta Urwanowicz, Iwona Zając, Zbiór Pusty, Aleksandra Żukowska.

Wystawa zwyciężczyni GBS odbędzie się latem 2015 roku.

Bogna Klaman-Tarnowska, Nagroda Publiczności, praca „25 metrów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogna Klaman-Tarnowska, Nagroda Publiczności, praca „25 metrów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Główna, Zuzanna Golińska, Chórzyści, instalacja, tusz na papierze, 240×500 cm

Absolwentka warszawskiej ASP, w 2013 roku obroniła dyplom licencjacki w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza i dr hab. Pawła Susida. Obecnie studiuje na Wydziale Sztuki Nowych Medióww Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki oraz Pracowni Przestrzeni Malarskiej prowadzonej przez prof. Leona Tarasewicza. Jest młodą artystką, która w swoich działaniach używa różnych mediów, takich jak malarstwo, instalacja, fotografia, rysunek. Jest autorką okładek i oprawy graficznej dla zespołów Coldair, Anthony Chorale i Kyst. Prowadzi także warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci Słucho Stwory. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Sopotu. Brała udział w wielu wystawach w kraju: Warszawa, Lublin, Sopot, Poznań i za granicą: Szwecja.

Nagroda Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Ewa Skaper, Поздравляем! [Pazdrawlajem!], tempera jajowa, olej, brokat na blasze aluminiowej, 100×158 cm

Absolwentka PWSSP w Gdańsku, dyplom uzyskała w 1980 roku w pracowni prof. J. Zabłockiego. Mieszkai pracuje w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem i asamblażem tworzonym z przedmiotów lichych, ulotnych, odrzuconych. Pokazywała swoje prace na wystawach w kraju i za granicą, ostatnie z nich to: Die Kunst istweiblich Hamburg, Niemcy 2002; 30 Salon International de Revin, Francja 2002 (Grand Prix); International Cultural Centre, Caisa, Helsinki, Finlandia 2004; Art. Poznań 200; Art Fair, Haga, Holandia 2005; Czar kobiet Urok kwiatów SDA, Sopot 2009; Papier istgeduldig, Galerie auf der Freiheit, Schleswig, Niemcy 2010; Galeria Triada, Gdańsk 2011; Gdańskie Biennale Sztuki, GGM Gdańsk 2012; I Triennale Sztuki Pomorskiej, PGS Sopot, 2013; Biennale malarstwa Bielska Jesień 2013 – II nagroda; Galeria ZPAP, Warszawa 2013. W 2012 r otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

Nagroda publiczności, Bogna Klaman-Tarnowska, 25 metrów, olej na sklejce, średnica 120 cm

Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1994 roku w Pracowni Malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego i Grafiki Warsztatowej prof. Czesława Tumielewicza. Zajmuje się malarstwem, grafiką i ilustracją, uczestniczka wielu plenerów, sympozjów krajowych i zagranicznych. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, między innymi: VII Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2013, w roku 2010: Tuż-tuż/ Close by, Galeria Refektarz, Kartuzy, Gdańskie Biennale Sztuki, Tożsamość miejsca, Gdańska Galeria Miejska.

Kuratorka: Grażyna Tomaszewska-Sobko
Organizator: Gdańska Galeria Miejska

Gdańskie Biennale Sztuki
Wernisaż: 9 października 2014 roku, godz. 19.30
Finisaż, ogłoszenie zwycięzców: 23 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Oprowadzania kuratorskie: 23 października i 6 listopada 2014 roku, godz. 17.00 (start: GGM2)
Gdańska Galeria Miejska 2, Powroźnicza 13-15
Gdańska Galeria Fotografii, Grobla I 8/11
Gdańsk

Dodaj komentarz