• 2014-10-02

Gdy sąsiad jest nieznajomym?

3 i 4 października 2014 roku | CSW Łaźnia w Gdańsku

Monika Waraxa i Kuba Budzyński są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszkają i pracują w Londynie. W swoich działaniach koncentrują się na problemie rozumienia i odbioru sztuki najnowszej. W latach 2011-2014 tworzyli projekt multimedialny Zróbmy to Razem/Let’s Do It Together angażujący odbiorców do aktywnego współtworzenia działania artystycznego. Są inicjatorami the Interchange oraz założycielami Orange Boat, w ramach której prowadzą autorski program edukacji artystycznej. Ważniejsze wystawy: Metal Culture, Peterborough, UK; CSW Łaźnia, Gdańsk; Galeria Zderzak, Kraków; Polski Instytut, Berlin; Cul De Sac Gallery, London; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Culture Communication Center, Klaipeda, Im Brick, Wiedeń.

Joshua Schwebel, rysunek, odręcznie wykonana kopia ulotek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joshua Schwebel, rysunek, odręcznie wykonana kopia ulotek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stéphane B. Bourgeois urodzony w Brukseli, obecnie mieszka i pracuje w Londynie. Ukończył Inżynierię Telekomunikacji na Telecom ParisTech w Paryżu. Jest absolwentem Informatyki na Uniwersytecie Oxford Brookes. Od 2013 jest członkiem the Interchange. Dziedziny jego specjalizacji to: produkcja projekcji wielkoformatowych, efektów specjalnych oraz systemów cyfrowej postprodukcji.

Agata Tannenberg jest absolwentką Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w projektowaniu kompleksowych procesów diagnostycznych i tworzeniu modeli kompetencyjnych.

Elżbieta Jabłońska
03.10-09.11.2014
Miejsce: ul. Owsiana 1, praca na zewnątrz budynku

W swoich pracach Elżbieta Jabłońska stawia pytania, czy z banalności, zwyczajnego życia można stworzyć sztukę? Sztukę bez wielkich, nadmuchanych idei? Jabłońska tworząc projekty zaangażowane społecznie unika patetyzmu, prezentacji świata w czarno-białych kolorach. Udaje się jej uciec od pułapek – demagogii i publicystyki. Mówi o rzeczach ważnych w prosty sposób. Jako Supermatka matkuje całemu światu – pomaga, urządza wakacje, gotuje, przygotowuje prezenty. Czy jednak możliwe jest pomóc wszystkim? We współczesnym społeczeństwie typowo kobiece czynności są wstydliwe, zamykane w czterech ścianach domu, marginalizowane. Artystka czyni je widocznymi, poprzez sztukę podnosi ich rangę. Ciekawym aspektem jej działań są społeczne reakcje na jej projekty. Często ujawniają to, co na co dzień niewidoczne, ukryte.

Elżbieta Jabłońska ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się instalacją, performance oraz akcjami artystycznymi. W 2002 została nominowana do nagrody Paszport Polityki w dziedzinie Plastyka, otrzymała także tytuł Artysty Roku w plebiscycie przeprowadzonym wśród czytelników lokalnego dodatku Gazety Wyborczej w Bydgoszczy, w tym samym roku tygodnik Newsweek Polska uznał Jabłońską za jedną z najbardziej obiecujących indywidualności młodego pokolenia artystów polskich. W roku 2003 została laureatką pierwszej polskiej edycji konkursu Fundacji Kultury Deutsche Banku i Narodowej Galerii Zachęta – SPOJRZENIA 2003. Jej prace prezentowane były m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Estonii, Finlandii, Węgrzech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Słowenii. Mieszka w Bydgoszczy, pracuje w Bydgoszczy i Toruniu.

Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?”, Gdańsk – Dolne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?”, Gdańsk – Dolne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrés R. Londoño
03.10.2014
KUNSTOMERSERVICE
Akcja z mieszkańcami ul. Owsianej 1

Projekt kolumbijskiego artysty Andrés R. Londoño Kunstomerservice to usługa dla odbiorców sztuki współczesnej. Tytuł powstał z połączenie niemieckiego słowa Kunst, oznaczającego sztukę i angielskiego customer service, które przetłumaczyć można jako obsługę klienta. Kunstomerservice to punkt obsługi klienta, stworzony by wyjść naprzeciw potrzebom odbiorców sztuki. Projekt tworzy platformę dla osób, które przypadkowo, incydentalnie lub świadomie spotkały się ze sztuką współczesną. Projekt nie istnieje bez widza, do zaistnienia potrzebuje bowiem opinii odbiorców sztuki, kuratorów pracujących dla galerii, organizatorów targów sztuki, itp. Kunstomerservice jest miejscem, gdzie można złożyć skargę, sugestię lub pochwalić się swoim osiągnięciem. Dialog generuje estetyczny rezultat.

Andrés R. Londoño artysta malarz, rysownik w swoich pracach łączy różne style artystyczne i tworząc malarskie instalacje kontekstualne. Eksperymentuje z różnymi technikami i materiałami. Andrés R. Londoño ukończył studia pierwszego stopnia na Uniwersytecie Jorge Tadeo Lozano w Bogocie. Obecnie kończy studia magisterskie na kierunku sztuka w przestrzeni miejskiej na uniwersytecie Bauhaus w Waimarze. Ma na swoim koncie liczne wystawy m.in. w Alliance Française, Colombo American Centre oraz Pereira Art Museu. Londoño mieszka i pracuje w Weimarze i Berlinie.

Dodaj komentarz