• 2014-10-02

Gdy sąsiad jest nieznajomym?

3 i 4 października 2014 roku | CSW Łaźnia w Gdańsku

Justyna Wencel, Marcin Chomicki
01.08–09.11.2014
Zanurzenie, instalacja na moście / ruchomy obraz w przestrzeni / land art
Miejsce: Most między Dolnym Miastem a Olszynką

Artystyczna instalacja Zanurzenie Justyny Wencel i Marcina Chomickiego powstała na moście, łączniku dwóch gdańskich dzielnic Dolnego Miasta i Olszynki. Most jest ważnym szlakiem komunikacyjnym dla pieszych, rowerzystów, wędkarzy, amatorów nordic walking, właścicieli psów, biegaczy oraz rodzin z dziećmi podążającymi na pobliski plac zabaw. Malarska, land-artowa ingerencja zmienia kładkę w ruchomy obraz, wpływając na rozległą przestrzeń wokół mostu i określając na nowo spojrzenie odbiorcy.

Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?”, Gdańsk – Dolne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?”, Gdańsk – Dolne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cechą tej pracy jest zmienność i ruch. W zależności od oświetlenia, sposobu i prędkości poruszania się po moście zmieniają się doznania kolorystyczne użytkownika, który, zanurzając się w ruchomym obrazie, staje się głównym bohaterem instalacji. Kładka stanowi więc, według słów O. Hansena, tło eksponujące człowieka. Kierunkom poruszania się na moście zostały przyporządkowane odrębne gamy kolorystyczne – ciepła i chłodna. Kolory barierek migoczą, opalizują, przenikają się i mieszają, budując indywidualne doświadczenia wizualne każdego użytkownika.

Marcin Chomicki urodzony w 1976. Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2005) oraz asyriologię w Instytucie Orientalistycznym na Uniwersytecie Warszawskim (2000). Od 2004 pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni, w 2011 uzyskał stopień doktora sztuk pięknych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, malarstwem, fotografią, animacją 3D. Udział w wystawach w kraju i za granicą, m.in. Galeria Biała, Lublin; Galeria Arsenał, Białystok; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Galeria Szara; Cieszyn; Galeria Appendix2, Warszawa; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Galeria Platan, Budapeszt, Węgry; Instytut Polski w Budapeszcie, Węgry; Instytut Polski w Rzymie, Włochy. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2009, 2013) oraz programu Młoda Polska (2011). Autor projektów dla przestrzeni publicznej, w tym projektu Skarpa. Reaktywacja! WŁADZA KULTURA WYPOCZYNEK zrealizowanego wspólnie z Justyną Wencel w Warszawie (2011). W latach 2009-2013 współtwórca i współprowadzący Galerię 2.0 na ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Justyna Wencel to artystka wizualna, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Pedagogicznego. Doktor sztuk plastycznych. Zajmuje się filmem wideo, instalacją, obiektami oraz sztuką w przestrzeni publicznej. Pracuje z pamięcią, tożsamością i archiwum rodzinnym. Mieszka w Warszawie. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, oraz festiwalach filmów wideo. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie z Marcinem Chomickim tworzy duet artystyczny Zmiennicy, który działa w obszarze upamiętniania w przestrzeni publicznej oraz propaguje współczesne formy artystyczne pomnika. Autorka i współautorka wielu projektów artystycznych w przestrzeni miejskiej. W latach 2012-2013 kuratorka Galerii 2.0 na ASP w Warszawie.

Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?”, Gdańsk – Dolne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?”, Gdańsk – Dolne Miasto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej
04.10.2014, godz. 17.00
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto

Uczestnicy seminarium:

Søren Dahlgaard ukończył Slade School of Fine Arts, University College Londyn, Wielka Brytania oraz The Royal Academy of Architecture, Kopenhaga, Dania. Soren Dahlgaard reprezentował Danię na wielu prestiżowych przeglądach światowej sztuki m.in.: Gwangju Biennale, South Korea, Tbilisi Triennial, Georgia, Vancouver Biennale, Canada, Singapore Biennale 2008, Museum of Contemporary Art, Trento, Italy, and MoMA P.S.1, New York. W 2013 roku artysta zainicjował projekt pierwszego Narodowego Pawilonu Malediwów na 55th Biennale w Wenecji. Jego prace prezentowane były także w wielu ważnych centrach światowej sztuki. Artysta bada granice poszczególnych dziedzin sztuki, podważa jej podstawowe paradygmaty. W swoich twórczych poszukiwaniach skupia się na języku wizualnym jako akcie komunikacji z odbiorcą. Jego głównym celem jest stworzenie nowego sposobu doświadczania sztuki.

Carmen Einfinger – brytyjsko-amerykańska artystka zamieszkała w Nowym Jorku, jest z wykształcenia malarką, ale od samego początku do tworzenia dzieł malarskich używa różnych materiałów i obiektów. Ostatnio zrealizowała serię prac (obrazów, rzeźb i performance) w przestrzeni publicznej w Nowym Jorku, Pekinie, Tajwanie i we Włoszech, angażując w proces twórczy społeczności lokalne. Prace Einfinger, czerpiąc z obfitości różnorodnych kultur i stylów, ukazują osobistą wizję i realizują szeroki wachlarz jej wizualnych i konceptualnych idei. Otrzymała I nagrodę w III edycji konkursu GZMG w 2009 roku.

Tania Ruiz Gutiérrez jest francusko-kolumbijsko-chilijską artystką. Urodziła się w Chile, wychowała w Kolumbii, gdzie ukończyła studia z zakresu filmu i telewizji. W 2004 roku obroniła doktorat z zakresu sztuk wizualnych na paryskiej Sorbonie. Obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. Artystka tworzy wideo, przestrzeń publiczna znajduje się w centrum jej zainteresowań. W 2009 roku wygrała konkurs na stworzenie pracy zatytułowanej GardeTemps, opartej na świetle i wideo rzeźby dla Olimpijskiego Programu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Vancouver.

Dodaj komentarz