• 2014-10-10

Grafika gra sztuki

Od 20 października do 21 listopada 2014 roku | Galeria Salon Akademii w Warszawie

Obecna wystawa, prezentująca styl myślenia co najmniej trzech pokoleń artystów współpracujących ze sobą na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ma za zadanie pokazać matrycę i proces graficzny jako najważniejsze intelektualne i warsztatowe wyzwania, a zarazem etapy kształtowania się tej dziedziny artystycznej.

Ryszard Winiarski, „Bez tytułu”, Litografia, kamień, 1966 fot. Maciej Januszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Winiarski, „Bez tytułu”, Litografia, kamień, 1966 fot. Maciej Januszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika narodziła się jako technika powielania obrazu. Potrzeba zwielokrotnienia była źródłem wielu odkryć. Kiedy jednak już ta umiejętność stała się powszechna, artyści mogli odsunąć powielanie na drugi plan, całą uwagę skupiając na niezwykłych możliwościach, jakie objawiły się w trakcie procesu, który prowadził od matrycy do inicjowanego przez nią nowego obrazu.

(Dorota Folga-Januszewska)

Zrodziła się grafika artystyczna, zwana warsztatową, przeżywająca wspaniały rozwój między XVI wiekiem a drugą połową XX. Koniec XX stulecia przyniósł jednak kolejny wynalazek – cyfrowy zapis obrazu i nieograniczone możliwości jego pomnażania. Okazało się, że pierwsza przyczyna sprawcza siły graficznej – otrzymywanie odbitek – przestała być istotą tej dziedziny. Wielkim atutem współczesnej grafiki stało się rozwinięte w międzyczasie myślenie graficzne – intelektualny proces wiodący od koncepcji przeistaczanej w byt artystyczny – czyli matrycę – do złożonych i wymajających wrażliwości i przebiegłości działań, zwanych procesem graficznym, na końcu którego pojawia się – stale jeszcze istniejący, ale coraz rzadziej w tak zwanym nakładzie – efekt końcowy, czyli odbitka. (…)

Same odbitki nie będą przedmiotem wystawy, zostają programowo wyłączone, aby nie zasłaniać niezwykłości graficznego myślenia. Szkoła Sztuk Pięknych, a od 1932 roku Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie była i jest miejscem, gdzie refleksja nad grafiką przybierała postać artystycznego eksperymentu cenionego na świecie. Tak jest też współcześnie, proces artystyczny i dydaktyczny jest tu w zintegrowany sposób oparty na nauce myślenia i konceptualizacji grafiki artystycznej, czego wynikiem jest świadomy, twórczy i otwarty wybór warsztatu.

(Dorota Folga-Januszewska)

Katarzyna Betlinska, „Betliny 3”, guma dwuchromianowa, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Betlinska, „Betliny 3”, guma dwuchromianowa, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszą część wystawy stanowi zatem prezentacja matryc graficznych jako obiektów potencjalnych. Matryce udostępnione przez artystów uzupełniają obiekty historyczne, znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (jest to największa kolekcja współczesnej grafiki artystycznej w Polsce), w tym na przykład piękne klocki Tadeusza Makowskiego, a także liczne płyty i klocki ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Spoglądając na zgromadzone matryce, trudno nie zauważyć, że są nierzadko konkurencyjne w stosunku do wykonywanych z nich odbitek (dlatego tych ostatnich nie pokazujemy). Spójrzmy zatem na nie jak na rzeźby, obrazy, instalacje, wirtualne wizje (niektóre matryce to programy lub kody), projekcje, ale też obiekty – ślady niezwykłych umiejętności przewidywania i wrażliwości ich twórców.

(Dorota Folga-Januszewska)

Władysław Skoczylas, „Zaloty”, chemolitografia wg. drzeworytu, płyta cynkowa, l.20. XXw., fot. Maciej Januszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Skoczylas, „Zaloty”, chemolitografia wg. drzeworytu, płyta cynkowa, l.20. XXw., fot. Maciej Januszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proces graficzny pokazany będzie na wystawie dzięki filmom nakręconym przez Jakuba Wróblewskiego. Poszczególne fragmenty filmów są ilustracją procesu technicznego, ale także procesu myślenia graficznego. Wystawie towarzyszy katalog z rejestracją wypowiedzi artystów, profesorów, asystentów, studentów warszawskiej ASP, projekt katalogu i zawarte tam zdjęcia (Maciej Januszewski, Mateusz Machalski) jest także grą sztuki. Wystawa pokazywana będzie następnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie i Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

W trakcie wystawy odbywać się będą cyklicznie pokazy technik graficznych w wykonaniu Mistrzów i ich asystentów, odbitki mogą być przekazywane w ręce najbardziej zainteresowanych, jak liście spadające z drzew wiedzy.

Dorota Folga-Januszewska

Grafika Gra Sztuki
Wernisaż: 20 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada 2014 roku
Galeria Salon Akademii w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5 (ul. Traugutta)
Warszawa

Dodaj komentarz