• 2014-10-22

Jesienne nowości Wydawnictwa UJ

21 października 2014 roku | Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tej jesieni nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukażą się dwie ciekawe książki: Anatomia pewnej nocy Anne Kim oraz Tureckie lustro Viktora Horvátha. Powieść koreańskiej autorki opowiada o Ellen, dziennikarce, która próbuje rozwikłać fenomen masowej fali samobójstw, jaka przetacza się przez grenlandzkie miasteczko Amaraq. W tym celu przybiera ona maskę autorki turystycznych reportaży, by jak najbardziej zbliżyć się do lokalnej społeczności i pozyskać możliwie dużo informacji, niezbędnych do rozwikłania upiornej zagadki.

Anne Kim – „Anatomia pewnej nocy”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Anne Kim – „Anatomia pewnej nocy”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Jedno grenlandzkie miasteczko. Jedna letnia noc. Jedenaście osób, które postanowiły targnąć się na swoje życie. Niemiecka dziennikarka Elle kilka tygodni po tragicznych wydarzeniach przyjeżdża do Amaraq, by poznać przyczyny tragedii.

Elle próbuje zdobyć zaufanie rdzennych Inuitów i dowiedzieć się, co skłoniło samobójców do tak dramatycznego kroku. Pozorny brak motywów sprawia, że zjawisko postrzegane jest jako epidemia przenoszona przez dotyk lub samo tylko spojrzenie. Czy jednak na pewno samobójców nic nie łączy?

A może to mroczne miasto i warunki egzystencji w krainie skrajności popchnęły ich do tego desperackiego czynu? Czy Elli dostrzeże związek tajemniczych zdarzeń z jednostajnością egzystencji w krainie skrajności?

Relacje z ostatnich godzin życia bohaterów tworzą mozaikę, którą przeplatają opisy krajobrazu i codziennej egzystencji we wschodniej Grenlandii; niełatwa sztuka takiej kompozycji stanowi niewątpliwie wielki walor książki Anny Kim.

Fragmenty książki:
Noce w Amarâq to nieprzenikniona czarna otchłań, to coś, co człowiek wyobraża sobie jako nicość, to obraz, przy którego oglądaniu zawodzi wzrok. I przez krótką chwilę można by pomyśleć, że jest się martwym, a jednocześnie istnieć: znajdować się na drugim końcu życia, w punkcie, który jeszcze nie istnieje, który dopiero musi odnaleźć swą egzystencję, może należałoby powiedzieć: przed narodzeniem, jednak o jakimś mitycznym pierwotnym stanie nie może tu być mowy, ta ciemność jest konkretna, niemal namacalna, taka gęsta. Dzień i noc nie są tym samym miejscem, nie w Amarâq.

Epidemia osiągnęła swe apogeum późnym latem, u progu jesieni. Jedenaście samobójstw wydarzyło się w ciągu pięciu godzin w nocy z piątku na sobotę, bez żadnego ostrzeżenia, bez zapowiedzi, niezależnie od siebie. Śmierć szerzyła się na podobieństwo zarazy, a ofiary zdawały się zarażać od siebie przez samo dotknięcie albo spojrzenie – później, z perspektywy czasu, mówiło się o chorobie.

Anna Kim – urodziła się w 1977 r. w Korei Południowej. W 1979 r. jej rodzina przeniosła się do Niemiec, a później do Wiednia, gdzie autorka mieszka od 1984 r. Dotychczas opublikowała opowiadanie Die Bilderspur (2004), powieść Die gefrorene Zeit (2008) oraz esej Invasionen des Privaten (2011).

Anna Kim
Anatomia pewnej nocy
Premiera: 27 października 2014 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Strony: 1 2

Dodaj komentarz