• 2014-10-18

Rysopis

Od 20 października do 30 listopada 2014 roku | Centrum Sztuki WRO i Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu

Centrum Sztuki WRO i Griffin Art Space już po raz trzeci przygotowały we Wrocławiu wspólny projekt. Rysopis – wystawę prac artystów urodzonych w Polsce około 1989 r. będzie można oglądać od 20 października do końca listopada w Domu Handlowym Renoma oraz Centrum Sztuki WRO.

Maciej Olszewski, „DIY – Destroy It Yourself” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Olszewski, „DIY – Destroy It Yourself” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści, którzy wyrastali i wychowali się w niekomunistycznej rzeczywistości, wydają się wolni od traumy poprzedniej formacji historycznej i dążą przede wszystkim do realizacji własnych celów życiowych i twórczych. Samodzielnie zmagają się z rzeczywistością, jej regułami, problemami, instytucjami – także artystycznymi.

– mówi Piotr Krajewski, kurator projektu.

Swoim tytułem wystawa nawiązuje do zrealizowanego 50 lat temu debiutanckiego filmu Jerzego Skolimowskiego. Film powstawał stopniowo, w czasie, gdy reżyser był jeszcze studentem Szkoły Filmowej. Bohater Rysopisu Skolimowskiego, uciążliwie nieprzystosowany w bezideowej rzeczywistości, a jednocześnie konformistyczny wobec niej, porywa się na pełną rezygnacji próbę znaczącego określenia się wobec świata.

Wystawa Rysopis oraz działania budowane wokół niej są próbą ukazania tożsamości młodych artystów, osadzających samych siebie i swoją twórczość w realiach otaczającej ich współczesności, poruszających w swoich pracach temat (samo)określenia ja w świecie. Przedstawienie twórczości artystów wkraczających obecnie w obszar sztuki, posługujących się środkami współczesności (wideo, audio, instalacją, fotografią, oprogramowanie, performans), skupiać się będzie na prezentacji postaw i zagadnień, podejmując próbę skomponowania ich we współczesny rysopis.

Dzięki współpracy z Griffin Art Space, w cyklu RenomaWRO w roku 2013 DH Renoma był jedną z głównych przestrzeni wystawienniczych 15 Biennale Sztuki Mediów WRO – największego w Polsce międzynarodowego przeglądu sztuki współczesnej, a w 2014 roku prezentowana tu była wystawa Istvana Kantora Media Revolt.

Artyści: Jakub Borkowicz, Marek Deka, Marta Hryniuk, Filip Ignatowicz, Anna Jochymek, Irena Kalicka, Adrian Kolarczyk, Tomasz Koszewnik, Agata Kus, Justyna Misiuk, Maciej Olszewski, Maciej Rudzin, Izabela Sitarska, Maria Stożek, Julia Taszycka, Maria Toboła, Marta Węglińska, Kamila Wolszczak.
Kurator: Piotr Krajewski

Izabela Sitarska, „Pomiędzy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Sitarska, „Pomiędzy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie trwania wystawy organizowane będą otwarte dla publiczności oprowadzania kuratorskie. Pierwsze oprowadzanie: 26 października o 15.00 we WRO i 16.15 w DH Renoma

Rysopis. Wystawa artystów urodzonych w Polsce około 1989 roku
Wernisaże odbędą się 20 października 2014 roku o godzinie 18.00 (DH Renoma) i 20.00 (CS WRO)
Wystawy potrwają do 30 listopada 2014 roku
Dom Handlowy Renoma, ul. Świdnicka 40
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7
Wrocław

Dodaj komentarz