11. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza

Od 18 listopada do 8 grudnia 2014 roku | BWA w Tarnowie

 • Czwartek, 27 listopada 2014 roku
  godz. 19.00 – ENCLAVE 4/7 – spektakl tańca Teatru Dada von Bzdülöw / CSM

Spektakl jednego z najlepszych w Polsce teatrów tańca. Młoda krew, energia, miłość, lęk, szaleństwo. Przedstawienia Dada von Bzdülöw nawiązują do tradycji teatralnej. Ich podstawowym językiem przekazu jest ruch, łączący w sobie elementy baletu klasycznego, pantomimy oraz różnych form tańca współczesnego.

O spektaklu: Ta kreacja stworzona głównie dzięki tancerzom, bądź z tworzywa jakim są same ciała tancerzy, od samego początku procesu twórczego stawia sobie wyraźny cel: postawić tancerzy przed wyzwaniem, zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Często bowiem naturalną tendencją człowieka jest dążenie do bezpieczeństwa i ochrony przed konfrontacją z bolesnymi i  nieprzyjemnymi sytuacjami. Właśnie tam zapuszczają swoje korzenie nasze lęki.

 • Wtorek, 2 grudnia 2014 roku
  g. 18.00 – Adolf Szyszko-Bohusz – twórca Mauzoleum Generała Bema – wykład dra Michała Wiśniewskiego (Instytut Architektury) / BWA, Pałacyk Strzelecki, wstęp wolny

Punktem wyjścia do spotkania jest Mauzoleum gen. Józefa Bema w Parku Strzeleckim w Tarnowie (1928-1929), którego powstanie związane jest bezpośrednio ze sprowadzeniem do Polski prochów gen. Józefa Bema, bohatera Polski, Węgier i Turcji. Bem urodził się w Tarnowie i to miejsce wybrano jako miejsce jego pochówku.

Po spotkaniu będzie miała miejsce promocja książki:

To pierwsza monografia Adolfa Szyszko-Bohusza (1883–1948), jednego z  najważniejszych architektów polskich pierwszej połowy XX wieku. Twórczość Szyszko-Bohusza ukazuje znakomicie kontekst mentalny, kulturowy, artystyczny i polityczny, w jakim rodziła się w Polsce architektura nowoczesna. To jeden z najważniejszych architektów polskich I połowy XX wieku, który w znacznym stopniu ukształtował przestrzeń współczesnego Krakowa, będąc jednocześnie jednym z twórców narodowego mitu odrodzonej II Rzeczpospolitej.

11. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, „Pattern” (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, „Pattern” (źródło: materiały prasowe organizatora)

 • Czwartek, 4 grudnia 2014 roku / scena offowa
  godz. 18.30 – premiera instalacji Pattern | Extended Studio; instalacja czynna 24 godziny do 5 grudnia, godz. 18.30 / BWA, Pałacyk Strzelecki

Pattern z ang. oznacza dostrzegalną prawidłowość. Jego przewidywalność sprawia, że powtórzenia Patternu (wzoru) stają się dla odbiorcy rodzajem zmysłowego doświadczenia.

Wiele naturalnych wzorców będących inspiracją dla designu  jest  kształtowanych przez przypadkowość.  Oznacza to, że kształt i wyobrażenie Patternu  nie zależy od tego, jak dokładnie na niego patrzysz, ale głębia jego interpretacji leży w abstrakcyjnym spojrzeniu na motyw prawidłowości wizualnej. Zainspirowani strukturą wzoru znajdującego się w odnowionej przestrzeni dworca PKP w Tarnowie stworzyliśmy audio-wizualną podróż poprzez symetrie i chaos ukrytą w powtarzalności dźwięku i ruchu.

 • Piątek, 5 grudnia 2014 roku
  godz. 18.30 – wernisaż wystawy Fotografia z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej / Dworzec PKP

Wystawa będzie trzecią odsłoną Wystawy stałej w Tarnowie prezentującej wybrane dzieła z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, ale pierwszą w historii kolekcji wystawą fotografii. Pokazane zostaną unikalne prace fotograficzne polskich artystów i białoruskiego artysty Artura Klinaú’a.

 • Sobota, 6 grudnia 2014 roku
  godz. 19.00 – Mister D. – koncert / BWA, Pałacyk Strzelecki

Mister D. to muzyczne wcielenie Doroty Masłowskiej. Album to autorska, domowa mieszanka rapu, punka i muzyki tanecznej. W warstwie tekstowej to psychodeliczny zlep opowieści z popularnej prasy, wyrażony statystycznie polskim językiem i właściwym mu sposobem rozumowania.

Jak przyznaje Masłowska wyjście z literatury w świat piosenek stało się gestem otwierającym nie tylko nowe możliwości retoryczne, ale też uwalniającym:

Moim gatunkiem macierzystym pozostaje słowo, ale literatura jako branża bardzo mnie zmęczyła. Uważam, że polskie społeczeństwo jest bardzo niemiłe. Ale nie mogę o tym napisać książki, bo nienawidzę literatury zaawansowanej. A tu nagle mogłam wyrazić wszystkie swoje ponure refleksje o tirówkach, alfonsach, hajsie i jeżdżeniu Audi. Czułam się wolna i szczęśliwa.

11. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dodaj komentarz