• 2014-11-18

IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Od 19 do 23 listopada 2014 roku | Grupa Studnia O.

Grupa Studnia O. zaprasza na dziewiątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, w którym wezmą udział artyści z różnych stron świata, znani nie tylko w kręgu miłośników sztuki opowiadania, ale także muzyki, literatury, tańca i teatru. Tegoroczny festiwalowy podtytuł to Litery i słowa – w programie pojawią się więc widowiska, które zaczynają się od tego właśnie momentu w połowie drogi – między tym, co zapisane, a tym, co żywe, mówione, odegrane, wyśpiewane.

IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i słowa” – fragment plakatu (źródło: materiały prasowe)

IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i słowa” – fragment plakatu (źródło: materiały prasowe)

Opowieścią księgi będzie spektakl w wykonaniu Xanthe Gresham (Wielka Brytania) i Arasha Moradiego (Iran) na podstawie perskiej Księgi Królewskiej – Szahname.

W tradycji Indii mity, eposy i bajki opowiadane są za pomocą skodyfikowanego języka tanecznych gestów. Nathalie LeBoucher (Francja), która w unikalny sposób łączy sztukę opowiadania z tradycyjną indyjską techniką tańca – kathakali – opowie i wytańczy prastary mit o powstaniu świętej rzeki Ganges, a Magdalena Niernsee – pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak – wraz z Jarkiem Kaczmarkiem zabiorą młodszych widzów w świat tańczących słów indyjskich bajek. Na roztańczoną baśń Kamienny kwiat z tradycji flamenco zapraszają Mirella Gliwińska (opowiadanie), Nadia Mazur (taniec) i Tomasz Skłodowski (gitara).

Wydarzeniem Festiwalu będą spektakle Dana Yashinsky‘ego z Kanady, który w niezwykłych, kameralnych opowieściach przypomni o tym, jak blisko historie naszego życia połączone są ze starymi opowieściami i nową literaturą. Dan Yashinsky jest pisarzem, autorem wielu książek poświęconych sztuce opowiadania – ostatnia jego publikacja, Swimming with Chaucer, ukazała się w 2013 roku.

Formę z pogranicza literatury i żywej opowieści zaprezentują Peter Łyczkowski i Adam Bauman w Zbyt głośnej samotności wg Hrabala. Będzie to spektakl w formule Czytagrania, czyli słuchowiska tworzonego na żywo.

Mamuna czyli baba – dziwo to spektakl na podstawie książki Juliana Tuwima Czary i czarty polskie, wybranych tekstów pieśni, bajek i legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce, w wykonaniu Justyny Jary, Joanny Sarneckiej, Baszy Songin i Dominika Gąsowskiego.

IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i słowa” (źródło: materiały prasowe)

IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i słowa” (źródło: materiały prasowe)

Wędrowcy i opowieści to historia o tym, jak krzyżowały się drogi Polaków podróżujących do Turcji i Turków jadących do Polski, wysnuta na podstawie przekazów literackich, listów, pamiętników. Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Małgorzata Litwinowicz i Marta Maślanka opowiedzą o tym, jak wielki polski poeta Adam Mickiewicz gotował pilaw z kurczakiem w Stambule na ulicy Słodkich Migdałów i jak niejaki Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim.

Jak zawszy kulminacją Festiwalu będzie Noc opowieści (w tym roku Grim Grimm, świętujemy bowiem symetryczną 202. rocznicę wydania tych baśni), w której wezmą udział festiwalowi goście, w tym Regina Sommer (Niemcy) – znawczyni tradycyjnych i współczesnych niemieckich baśni.

Najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w spektaklu Harfa Papuszy – opowieści i pieśni w wykonaniu cygańskich dzieci, uczestników projektu Mali ambasadorowie (prowadzenie: Beata Franowska) – oraz posłuchać cygańskich bajek opowiedzianych i wyśpiewanych przez Magda Lenę Górską (spektakl Matiasz i Matka Słońca) i Joannę Sarnecką z akompaniamentem na gitarze i drumli Macieja Harnego (Człowiek, który zwał się Nic).

Arash i Xanthe (źródło: materiały prasowe)

Arash i Xanthe (źródło: materiały prasowe)

Strony: 1 2

Dodaj komentarz