• 2014-11-17

24. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Od 19 do 22 listopada 2014 roku | Muzeum Kinematografii w Łodzi

Festiwal ma formę konkursu filmów dokumentalnych, któremu towarzyszą projekcje i wydarzenia dodatkowe. Wśród prezentowanych w cyklach konkursowych filmów są zarówno obrazy twórców znanych i uznanych takich jak Paweł Łoziński, Michał Bukojemski, Henryk Dederko czy Andrzej Papuziński, jak i zupełnie młodych filmowców, nawet amatorów.

Kadr z filmu „Dziewczyny do bicia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Dziewczyny do bicia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 19 listopada o godzinie 18.00, a towarzyszyć będzie mu projekcja filmu Mocna kawa wcale nie jest taka zła w reż. Aleksandra Pietrzaka. To film fabularny, który zdobywa co rusz to nowe nagrody na festiwalach nie tylko polskich. Opowiada o międzypokoleniowych relacjach ojca i syna, skrywanych urazach i kompleksach z tego powodu.

Drugim wydarzeniem towarzyszącym otwarciu Festiwalu będzie intermedialna wystawa zbiorowa pt. Konsumując fikcję.  Biorą w niej udział artyści młodego i średniego pokolenia: Julia Kurek (ur. w 1984 r.), Bartłomiej Jarmoliński (1975), Małgorzata Rozenau (1971), Artur Trojanowski (1968), Dariusz Fodczuk (1966), Jerzy Kosałka (1955).

Ekspozycja stanowi refleksję na temat cywilizacji szeroko pojętej konsumpcji. Prace wymienionych artystów są bowiem komentarzem do funkcjonowania współczesnego człowieka w fikcyjnym świecie wartości kreowanych przez multimedia (telewizję, radio, prasę, internet) i reklamy firm wytwarzających wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku.

– pisze Alicja Cichowicz – kurator wystawy

Ekspozycję zwiedzać można do końca roku 2014.

Wydarzenie rozpocznie się projekcjami towarzyszącymi – 16 listopada wyświetlone zostaną filmy nagrodzone na poprzedniej edycji Festiwalu. Będzie to Ojciec i syn Pawła Łozińskiego, Muzyka i cisza Dagmary Drzazgi, Zwycięzca Jakuba Górajka.

Kadr z filmu „Tajemnica kamienicy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Tajemnica kamienicy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przeddzień rozpoczęcia festiwalu (18 listopada) – Dzień Jurorski. Swoje reportaże zaprezentuje Aleksandra Rek, Andrzej Bednarek przypomni Orkiestrę i Feliksa Parnella. Waldemar Czechowski natomiast podzieli się swoimi doświadczeniami kontaktów z kulturą japońską. Będzie można poznać je w postaci wystawy malarstwa Wielowymiarowość w sztuce, której towarzyszyć będzie akustyczny zapis japońskiego krajobrazu. Czechowski pokaże także swoje filmy dokumentalne i filmy o sztuce, jak również zaprezentuje rezultaty prowadzonych w Muzeum Kinematografii warsztatów juniorów z seniorami: Nowe media łączą pokolenia. Ostatnim punktem programu Dnia Jurorskiego będzie prezentacja Grzegorza Pieńkowskiego połączona z pokazem filmu Johnny poszedł na wojnę w reżyserii Dalton Trumbo. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć ten film.

Pieńkowski dokonał też wyboru filmów do cyklu: Dziecko w świecie dorosłych, które będzie można obejrzeć na innych imprezach towarzyszących festiwalowi.

Kadr z filmu „Fritz Bauer – śmierć na raty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Fritz Bauer – śmierć na raty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tego dnia przypomniane zostaną też reportaże Brygidy Frosztęgi-Kmiecik i Dariusza Kmiecika – młodych dziennikarzy, którzy niedawno zginęli tragicznie w wyniku wybuchu gazu w Katowicach. Pani Brygida była laureatką festiwalu, a Pan Dariusz na obecną edycję przysłał film o Arturze Hajzerze.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz