• 2014-11-22

Kobro, reż. Iwona Siekierzyńska

22 listopada 2014 roku | Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Katarzynę Kobro odkryłam na studiach genderowych. W trakcie zajęć rozmawialiśmy o silnych kobietach artystkach i tym, jak ich rola różniła się od męskiej. Uzmysłowiłam sobie, jak mało o nich wiemy i jak bardzo są lekceważone. A przecież historie Camille Claudel, która była w cieniu Rodina, a także Katarzyny Kobro są fascynujące.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

„Kobro”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kobro”, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iwona Siekierzyńska jest reżyserką filmową, absolwentką psychologii na Uniwersytecie Gdańskim i reżyserii na PWSFTviT w Łodzi. Za krótkometrażowy film Pańcia została nominowana do studenckiego Oscara, przyznawanego przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (1996). Jej fabularny debiut, Moje pieczone kurczaki (2002), nagradzany był na festiwalach w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką, wspólnie z Wojciechem Pawlikiem, scenariusza filmowego Kobro (Główna nagroda konkursu Script Pro). Jest reżyserką prapremiery sztuki Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk Kobro. Polski sen (Teatr Nowy w Łodzi, 22 listopada 2014).

Izabela Stronias jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (pracownia malarstwa i rysunku oraz pracownia projektowania ubioru), malarką, scenografką, autorką kostiumów teatralnych i filmowych, prowadzi także badania naukowe z zakresu scenografii oraz koncepcji artystycznych wielkich twórców awangardy, wśród nich Katarzyny Kobro. W 2003 roku stworzyła scenografię oraz kostiumy do spektaklu baletowego Kobro (choreografia Veredon Gray, Teatr Wielki w Łodzi, 2003). Za scenografię i kostiumy odpowiedzialna będzie także w spektaklu Kobro w reż. Iwony Siekierzyńskiej oraz w jej filmie Kobro.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk (ur. 1964), laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę Popiełuszko (druk. w Dialogu nr 6/2012). Jej najnowsza sztuka Kobro będzie miała premierę 22 listopada 2014 r. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. Małgorzata Sikorska-Miszczuk skończyła też pisać libretto do Czarodziejskiej Góry, opery według Thomasa Manna do muzyki Pawła Mykietyna. Premiera w reżyserii Andrzeja Chyry ma być gotowa na przyszłoroczny Festiwal Malta w Poznaniu.

Reżyseria – Iwona Siekierzyńska
Scenografia, kostiumy, światło – Izabela Stronias
Muzyka – Marzena Majcher

Obsada:

Monika Buchowiec – Kobro/urzędniczka/zjawa
Joanna Król – Nika/córka/petentka
Przemysław Dąbrowski – Strzemiński/urzędnik/zjawa
Wojciech Droszczyński – Batiuszka/urzędnik/bóg
Krzysztof Pyziak – PP/przedstawiciel Polski/mężczyzna/petent

Spektakl Kobro | reż. Iwona Siekierzyńska
Premiera: 22 listopada 2014 roku
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Łódź

Dodaj komentarz