LSC – przestrzeń nieograniczona

Od 28 listopada do 28 grudnia 2014 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Wystawa pracowników kierunku Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku w zamyśle kuratorki ma być nie tylko dokumentacją sporego dorobku, ale również prezentacją różnych sposobów odniesienia artystów do tematu samego pokazu. Wśród wybranych prac znajdą się te historyczne, jak i powstałe specjalnie na tę okazję, związane bardziej lub mniej bezpośrednio z tytułem, znaczeniem jego słów. Nie chodzi jednak o dosłowne ilustrowanie teorii Linearnego Systemu Ciągłego Oskara Hansena – tematu przewodniego wystawy, ile o rozumienie tego pojęcia w kategoriach eksperymentu urbanistycznego, a tym samym eksperymentu na ludziach.

Sylwia Jakubowska, „Kingsize”, 2013-14 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sylwia Jakubowska, „Kingsize”, 2013-14 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją może być to, co nasuwa się na myśl po usłyszeniu tych słów – pewnego rodzaju utopijność samej teorii, linearność i realizacje oparte na układach linearnych, miasto – laboratorium, projekt badawczy, forma otwarta…, a dalej możliwe konsekwencje realizacji pomysłu linearnego miasta, problemy socjologiczne, krytyka systemu ujednolicającego / zrównującego społeczeństwo…

Ponadto jesteśmy grupą artystów skupionych także wokół pewnego systemu – instytucji i jakby stanowimy o jego ciągłości – linearności i zamieszkujemy miasto – Trójmiasto – w jakimś stopniu realizujące założenia miasta otwartego – linearnego

– zauważa Sylwia Jakubowska.

Na ekspozycję złożą się prace: Sylwii Jakubowskiej, Katarzyny Józefowicz, Roberta Kaji, Małgorzaty Kręckiej-Rozenkranz, Adriany Majdzińskiej, Janiny Rudnickiej, Tomasza Skórki, Tomasza Sobisza, Marka Targońskiego, Małgorzaty Wiśniewskiej.

Kuratorka: Sylwia Jakubowska

Sylwia Jakubowska urodziła się w 1974 roku w Lublinie. Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 2001 roku w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Jest autorką rzeźb, instalacji, obiektów, rysunków. W swoich pracach stara się ograniczać środki wyrazu do minimum, dbając jednocześnie o warstwę merytoryczną, czytelność formy plastycznej oraz wrażenia estetyczne odbiorcy. Często modyfikuje stare prace, wykorzystując je do tworzenia zupełnie nowych wartości. Wieloelementowość która charakteryzuje jej realizacje daje możliwość do tworzenia wielokrotnych aranżacji, budowania nowych znaczeń w zależności od przestrzeni, czy kontekstu prezentacji. Od 2001 roku brała udział w wielu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych.

Katarzyna Józefowicz urodziła się w 1959 roku w Lublinie. Studiowała na Wydziale Rzeźby w PWSSP w Gdańsku w latach 1981-86, dyplom uzyskała w pracowni prof. Edwarda Sitka. Jest autorką rysunków, instalacji i rzeźb. Tworzy wielkoformatowe, rozbudowane prace wpisując je każdorazowo w zastane przestrzenie. Złożoność, wieloelementowość, modułowość to najtrafniejsze określenie formy jej prac. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych, m.in. w Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Białej w Lublinie, w Galerii Foksal i Fundacji Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Koło i GGM w Gdańsku.

Katarzyna Józefowicz, „Posłowie”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Józefowicz, „Posłowie”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Kaja (ur. 1965) jest rzeźbiarzem, absolwentem pracowni prof. F. Duszeńki na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku (1993). Pracuje jako adiunkt na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Artysta brał udział m.in. w wystawach: Elektryczny Pastuch Galeria BWA Sopot 1993; K 18 Kassel Niemcy 1993; Idee poza ideologią Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa 1993; Ikonopress Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 1994; Status Quo Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko i Muzeum Narodowe Warszawa 1996; Pokolenie Galeria BWA Katowice 1996; O Nas Dzisiaj Sztuka Dwóch Czasów Muzeum Narodowe Pałac Opatów Gdańsk 1999; Między Naturą a Kulturą Galeria BWA Bielsko Biała 2002; Sztuka III RP Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko 2003; Pamięć i Uczestnictwo Muzeum Narodowe Pałac Opatów Gdańsk 2005; Like a rolling stone Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko 2009.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz