• 2014-11-26

MENDINI. Maestro del Design

Od 2 grudnia 2014 roku do 15 marca 2015 roku | Muzeum Architektury i Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Bogaty program będzie okazją do bliższego zapoznania się z twórczością światowej sławy architekta, projektanta, mistrza designu, krytyka oraz redaktora wielu pism z dziedziny architektury, projektowania i sztuki, wielokrotnego dyrektora najstarszego na świecie branżowego czasopisma Domus. Na wrocławskiej wystawie znajdą się zarówno rzeźby i instalacje, projekty architektoniczne oraz projekty dla przemysłu, jak i unikaty autorstwa tego wielkiego architekta.

Metropolitan a Napoli, proj. Atelier Mendini (źródło: materiały prasowe organizatora)

Metropolitan a Napoli, proj. Atelier Mendini (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa będzie podsumowaniem całokształtu wieloletniej pracy tego wielkiego artysty, ale głównie skupiać się będzie na realizacjach powstałych w ciągu ostatnich 10 lat. Będzie też znakomitą okazją do zaprezentowania szerokiej międzynarodowej publiczności miasta Wrocław jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a mieszkańcom samego Wrocławia przybliży postaci Alessandro Mendiniego oraz Francesco Mendiniego, którzy współtworzyli Atelier Mendini.

Alessandro Mendini – architekt urodzony w 1931 roku w Mediolanie. Kierował pismami z dziedziny architektury, projektowania i sztuki Casabella, Modo oraz najstarszego pisma branżowego – Domus, które ponownie prowadził w ostatniej kadencji. Na temat jego działalności opublikowano wiele książek w różnych językach. Był twórcą Grupy Alchimia, która zrewolucjonizowała myślenie o współczesnym designie.

Zajmuje się architekturą, projektowaniem i sztuką. Współpracuje ze słynnymi w dziedzinie designu firmami, w których często pełnił rolę dyrektora artystycznego i konsultanta. Należą do nich: Alessi, Philips, Cartier, Bisazza, Swatch, Hermés, Venini,Trend, Abet Laminati. Występuje także w roli konsultanta i dyrektora artystycznego wielu marek branż przemysłowych, także na Dalekim Wschodzie, gdzie w ostatnich latach zajmuje się tworzeniem wizerunku i ukierunkowaniem wzornictwa. Jest członkiem honorowym Bezabel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. W 1979 i 1981 roku otrzymał dwukrotnie prestiżową nagrodę Compasso d’Oro w dziedzinie designu oraz tytuł Chevalier des Arts et des Lettres we Francji. Przyznano mu również odznaczenie Architectural League w Nowym Jorku i tytuł Doctora Honoris Causa na Politechnice w Mediolanie.

Anna G. i Sandro M., proj. Alessandro Mendini (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna G. i Sandro M., proj. Alessandro Mendini (źródło: materiały prasowe organizatora)

Był profesorem designu w Hochschule für Angewandte Kunst w Wiedniu oraz profesorem honorowym w Academic Council of Guangzhou Academy of Fine Arts w Chinach. Otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gwangju w Korei.

Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie. W swojej pracy, zarówno teoretycznej, jak i projektowej, łączy sztukę z architekturą i projektowaniem.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz