• 2014-11-18

To nie moja bajka!

Od 21 listopada do 4 stycznia 2014 roku | Gdańska Galeria Güntera Grassa

Przeglądając grafiki do wybranych baśni Hansa Christiana Andersena wykonane przez Güntera Grassa, zanurzamy się w ich treść, w poszukiwaniu drugiego dna, odwołującego się do niekontrolowanej podświadomości, na której głębszych pokładach, pod powierzchnią bezpiecznych obrazów i opowiastek, czają się lęki, okrucieństwa, czarna magia. Niejednokrotnie baśnie jedynie pozornie prezentują piękny wyśniony świat, który w rzeczywistości – nawet tej baśniowej – pełen jest ciemnych i bolesnych zakamarków.

Autor pracy: Jan Švankmajer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Jan Švankmajer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobnie jest z ludzką psyche kształtującą się od wczesnego dzieciństwa, aż po późną starość. O czym opowiadają tak naprawdę baśnie, które czytają nam do snu rodzicie, dziadkowie, bliscy? Czy pozwalają na sen wolny od koszmarów? Czy umoralniają poprzez ukazywanie piękna i dobra? A może są lustrzanym odbiciem pierwotnych instynktów ludzkiej natury?

Artyści: Günter Wilhelm Grass, Jan Švankmajer, Katarzyna Kozyra, Katarzyna Swinarska, Agata Nowosielska, Martyna Jastrzębska, Dorota Walentynowicz, Yaşam Saşmazer, Hildegard Skowasch, Maciej Rauch

Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Gdańsku) – niemiecki rzeźbiarz, grafik oraz przede wszystkim pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Autor m.in. serii grafik do baśni Hansa Christiana Andersena, które były inspiracją do stworzenia wystawy To nie moja bajka!.

Jan Švankmajer (ur. 4 września 1934 w Pradze) – czeski rzeźbiarz, poeta, eseista, reżyser filmowy, jeden z najbardziej uznanych twórców animacji poklatkowych. Do inspiracji dziełami Jana Švankmajera chętnie przyznawali się tacy artyści jak Tim Burton, Terry Gilliam czy bracia Quay.

Günter Wilhelm Grass, „Królowa Śniegu”, „Die Schneekönigin II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Günter Wilhelm Grass, „Królowa Śniegu”, „Die Schneekönigin II” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra (ur. 1 lutego 1963 w Warszawie) – rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji i filmów wideo. Czołowa reprezentantka nurtu sztuki krytycznej. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, gdzie w 1993 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, zwanej Kowalnią.

Katarzyna Swinarska (ur. w Gdańsku) – malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego. W 2014 roku obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (promotor: prof. Henryk Cześnik).

Katarzyna Kozyra, „Opowieść letnia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra, „Opowieść letnia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Nowosielska (ur. w 1982 w Gdyni) – malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Gdańską Akademię Sztuk Pięknych ukończyła w 2006 dyplomem w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Miszkin i Jarosława Baucia. Absolwentka Hochschule für Künste Bremen Klasse Yuji Takeoka oraz Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz