• 2014-11-22

Z tęsknoty do przynależności

Od 27 listopada 2014 roku do 1 lutego 2015 roku | CSW Łaźnia 2 w Gdańsku

Na wystawie Z tęsknoty do przynależności zostaną zaprezentowane prace dwójki artystów z Gdańska – Honoraty Martin i Michała Szlagi i trójki artystów z Hongkongu – Leung Chi Wo, Tsang Kin-Wah, Tse Yim On. Poprzez zestawienie prac artystów z Hongkongu i Gdańska organizatorzy chcieliby zgłębić zagadnienie poczucia przynależności, tej w skali globalnej oraz lokalnej. Program wystawy połączony jest z programem edukacyjnym oraz przeglądem filmów, który odbędzie się w styczniu 2015 roku.

Michał Szlaga, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Szlaga, Berlin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszyscy jesteśmy związani emocjonalnie z miejscem, w którym dorastaliśmy. Zarówno pamięć zbiorowa, historia, kultura jak smaki i radości dzieciństwa, są fundamentem tego, kim jesteśmy. Tak jak nikt nie kocha w sobie wszystkiego, zawsze czujemy mieszankę miłości i nienawiści w stosunku do miejsca, w którym się urodziliśmy i do którego przynależymy. Nie jest to krytyka przeszłości ani teraźniejszości. Poprzez zrozumienie stanu naszego umysłu, mamy nadzieję uzyskać lepszą świadomość tego, co dzieje się wokół nas.

Artyści z Gdańska:

Honorata Martin, urodzona w 1984. W latach 2004-2009 studiowała na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Malarstwo, specjalizacja: Fotografia, Sitodruk, Intermedia. Dyplom obroniła w Pracowni Malarstwa u prof. Mieczysława Olszewskiego i w Pracowni Intermediów Wojciecha Zamiary. W 2007 r. odbyła semestralne studia na Uniwersytecie Marmara w Istambule. Brała udział w wielu wystawach m.in. Artysta w czasach beznadziei. Najnowsza sztuka polska w Galerii Awangarda w BWA we Wrocławiu, Społeczeństwo jest niemiłe w Galerii Raster czy Co widać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Michał Szlaga urodził się w 1978 roku w Gdańsku, gdzie do dzisiaj mieszka i tworzy. Zajmuje się fotografią, jego prace oscylują wokół haseł takich jak: technologia, ludzie, Solidarność, opuszczone miejsca, ale to tylko kilka przykładów tematów, które można odnaleźć w jego twórczości. Od 2000 roku Szlaga angażuje się w projekt, mający na celu dokumentowanie zmian w gdańskiej stoczni. Interesują go głównie zanikające, ulegające powolnej destrukcji tereny postindustrialne. W 2003 roku uzyskał dyplom z fotografii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako artysta fotografik pracuje dla magazynów takich jak Przekrój, Newsweek Polska czy Twój styl. W 2007 roku Michał Szlaga wziął udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych świata – International Photo Awards, co zaowocowało zdobyciem przez niego dwóch pierwszych nagród w kategoriach Architektura i Ludzie. Jest laureatem wielu polskich konkursów fotografii prasowej. W 2007 roku otrzymał nagrodę podczas XI Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza za fotoreportaż z 70-tych urodzin prałata Henryka Jankowskiego. Jest laureatem II Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Album dla Gdańska 2009 w kategorii profesjonalista za zdjęcie Młode Miasto. Otrzymał wyróżnienie w kategorii Ludzie za fotoreportaż z Konwencji Tatuażu w Gdańsku XIV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2010 im. Zbigniewa Kosycarza. W 2013 roku wydał książkę Stocznia poświęconą Stoczni Gdańskiej.

Honorata Martin, stop klatka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Honorata Martin, stop klatka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści z Hongkongu:

Leung Chi Wo sam opisuje się jako artysta fotografii, rzeźby, robótek ręcznych, jedzenia, sztuki performatywnej, mebli, instalacji i wideo, ponieważ poprzez pryzmat ich wszystkich obserwuje tożsamość etniczną oraz historię, zarówno lokalnie, jak i w skali globalnej. Leung, który studiował na Uniwersytecie Chińskim w Hongkongu i jest współzałożycielem przestrzeni artystycznej Para/Site od 1996 roku, szczególnie interesuje się tożsamością i polityką Hongkongu po powrocie do Chin. W niektórych pracach Leung wykorzystuje tekst w języku angielskim i chińskim, lub angażuje lokalnych mieszkańców. Artysta przewrotnie podchodzi do oddziaływania, jakie globalizacja i globalna konsumpcja mają na kultury świata. W 2007 roku, Leung namalował serię obrazów na płótnie przedstawiających zachodnie marki, logo, nazwy koncernów i nazwiska celebrytów przetłumaczone na języki, takie jak arabski, tajski i hebrajski.

Tsang Kin-Wah w swoim malarstwie, tapecie, muralach i pracach wideo bada seksualność, religię i mroczne instynkty ludzkości. Powracającym motywem w jego twórczości jest wzór kwiatowy w malarstwie i tapecie, inspirowany Williamem Morrisem, który, w zbliżeniu ujawnia wirujące zdania i fragmenty tekstu. W instalacji I love you more than anything else in the whole world and I would never do anything to hurt you/ Kocham Cię bardziej niż cokolwiek innego na świecie i nigdy nie zrobię nic, aby cię skrzywdzić (2008), Tsang ozdobił ściany galerii połyskująco-białymi napisami ułożonymi wężykiem. Widzowie, którzy uważnie się przyjrzeli, odczytali zdania takie jak Nie zrobię ci krzywdy ani cię nie wydymam i Nigdy nie poćwiartuję cię na kawałki. Instalacji towarzyszyła ścieżka dźwiękowa Lśnienia Stanleya Kubricka, która odzwierciedlała grozę dyskretnej bieli tekstu podszywającej się za niewinność. Tsang ma na celu uchwycić bardziej podstępne aspekty relacji międzyludzkich: Zawsze jest konflikt pomiędzy pierwszym wrażeniem i tzw prawdą kryjącą się za nim.

Tsang Kin Wah, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tsang Kin Wah, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tse Yim On urodził się w Hongkongu w 1974 roku, uzyskał stopień licencjata i magistra na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Chińskiego. W wieku 24 lat, został odznaczony nagrodą Rady Miasta Hongkongu w dziedzinie sztuki. Brał udział w wielu wystawach, a jego prace mają w swoich zbiorach zarówno Muzeum Sztuki w Hongkongu jak i prywatni kolekcjonerzy. Wychowywał się na typowym osiedlu i był świadkiem drastycznych zmian politycznych i przemian społeczno-gospodarczych. Sztuka Tse nie ogranicza się do płótna, lecz ma początek już w jego stylu życia, z ekscentryczną wizją i zgłębianiem eklektycznej mieszanki znaków kulturowych, która może prowadzić donikąd, ale i wszędzie. Otwarcie obnaża on to, iż folguje sobie w fantazjach erotycznych łącząc je z ikonami świata społeczno-politycznego. Tworzy w ten sposób ciekawą hybrydę, która nadaje smak sztuce współczesnej Hongkongu.

Kuratorka: Jolanta Woszczenko

From longing to belonging / Z tęsknoty do przynależności
Honorata Martin, Michał Szlaga, Leung Chi Wo, Tsang Kin-Wah, Tse Yim On
Wernisaż: 27 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2014 roku
CSW Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk – Nowy Port

Dodaj komentarz