Tadeusz Kantor. Małe kolekcje. Rysunki dla A.

Od 30 stycznia do 12 lipca 2015 roku | Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

Według projektu Tadeusza Kantora przeprowadzono adaptację wnętrza na cele galerii, w której miała być prezentowana kolekcja rysunków. Została ona skompletowana osobiście przez autora z bogatej spuścizny 289 prac, posegregowana w czterdzieści grup odpowiadających kolejnym etapom jego twórczości i opatrzona tytułami. Tadeusz Kantor przekazał kolekcję Annie Halczak, a od pierwszej litery imienia właścicielki, zatytułował ją Kolekcja A.

Tadeusz Kantor, Bez tytułu, „Powrót Odysa” pastel, akryl, flamaster, papier, 15,5x19 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Kantor, Bez tytułu, „Powrót Odysa” pastel, akryl, flamaster, papier, 15,5x19 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wraz z otwarciem nowej siedziby Cricoteki przy ul. Nadwiślańskiej, w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 rusza cykl wystaw prezentujących unikalną kolekcję rysunków Tadeusza Kantora. Dzięki przeprowadzonemu w ostatnim kwartale 2014 roku remontowi, możemy udostępnić publiczności tę przestrzeń wystawienniczą.

Rysunki dotąd nie były eksponowane w całości w przestrzeni Galerii-Pracowni. Propozycja wystawy zakłada jak najpełniejsze zaprezentowanie w kilku częściach Kolekcji A oraz Aneksu Kolekcji A, będących depozytami w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Prezentowane na wystawie stałej obiekty-rzeźby pozbawione będą obecności aktora – postaci ludzkiej, z którą dopełniały się w Teatrze Cricot 2. Ekspozycja rysunków będzie swoistym dopełnieniem kolejnych odsłon wystawy stałej twórczości Tadeusza Kantora w siedzibie Cricoteki i uzupełni zerwaną relację między rzeźbą i człowiekiem, obiektem i aktorem. W ten sposób widz wrzucony będzie w przestrzeń między ulicami Nadwiślańską i Sienną, to w widzu dokona się scalenie tej konstrukcji.

Pierwsza wystawa zatytułowana Małe Kolekcje, pokaże integralne serie rysunkowe artysty. Wystawa Epoka chłopca odnosi się będzie do idei dzieciństwa i wspomnienia. Na wystawie Konstrukcja i kondycja pokażemy rysunki związane z przenikaniem się sfery materialnej i niematerialnej, z pulsowaniem napięć, z cielesnością, przestrzenią poza oknem.

Wybór prac prezentowanych na wystawie Małe Kolekcje opiera się na małych kolekcjach rysunków, ułożonych przez artystę w serie takie jak: Origines, Ci Poważni Panowie, Ludzie powiększeni o przedmiot (Kobieta i dywan), Ludzie wyjedzeni przez piasek, czy Katedry barcelońskie. Oprócz nich na wystawie pojawią się wybrane rysunki artysty odnoszące się bezpośrednio do obiektów prezentowanych na pierwszej odsłonie wystawy stałej przy ulicy Nadwiślańskiej.

Tadeusz Kantor. Małe kolekcje. Rysunki dla A.
Wernisaż 30 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Od 30 stycznia do 12 lipca 2015 roku
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
Kraków

Dodaj komentarz