• 2015-02-06

Anna Adamiak. Życie Obrazu

Od 12 do 22 lutego 2015 roku | BWA w Tarnowie

Wystawa prezentuje dwa projekty Autoportret i Wieczerzę bardzo bliskie artystce, odnoszące się do malarstwa a właściwie próby jego zdefiniowania w kontekście przestrzeni, podróży oraz miejsca z którego pochodzi.

Anna Adamiak, „Autoportret”, 2012, Łódź, fot. A. Pacholczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Adamiak, „Autoportret”, 2012, Łódź, fot. A. Pacholczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od dawna interesuje mnie temat obrazu malarskiego w bardzo tradycyjnym znaczeniu, który jako fizyczny, materialny obiekt składający się z farb czy płótna na drodze percepcji otrzymuje od widza i autora cząstkę życia, które w nim pączkuje/porusza nim, nadaje mu sens. Dzięki owemu życiu Obraz może rozpocząć drogę interpretacji – opowiadać historie, przekazywać emocje, nauczać lub tajemniczo milczeć dzieląc swoją energię z otoczeniem.

Anna Adamiak

Autoportret to dokumentacja fotograficzna działań związanych z malarstwem w przestrzeni. Projekt trwa od kilku lat. Obraz z którym artystka podróżuje jest autoportretem inspirowanym ikoną malarstwa – Mona Lisą Leonarda da Vinci. Ten obraz-symbol artystka swoim działaniem wyciąga ze sterylnej przestrzeni galeryjnej i umieszcza w przestrzeni dla obrazu obcej, nietypowej jak pejzaż czy ulice miast. Jest to rodzaj eksperymentu, którego wynikiem jest próba odpowiedzi na pytania – czym jest współcześnie malarstwo dla twórcy i odbiorcy i czy mieści się jeszcze w tradycyjnym pojęciu obrazu? W każdym nowym miejscu artystka zaprasza do współpracy inne osoby, prowokując, dokumentując ich wzajemne relacje, zderzenia i wynikające z tych działań kontrasty.

Wieczerza to rozwinięcie instalacji malarskiej pokazanej na wystawie w galerii Fabrystrefa w Łodzi (2009). Wieczerza jest zaproszeniem do uczty malarskiej na płótnie i spotkania z autorką przy wspólnym stole – martwej naturze, która ma swoje odzwierciedlenie w wiszącym obrazie. Jednym z założeń instalacji jest spotkanie człowieka z człowiekiem w dosłownym i symbolicznym wymiarze oraz próba odpowiedzi na pytania: czy malarstwem można się nasycić, jakie są granice iluzyjności obrazu?

Anna Adamiak, „Autoportret”, fot. Archiwum artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Adamiak, „Autoportret”, fot. Archiwum artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Adamiak (ur. 1982 w Tarnowie) absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi (dyplom 2008), studiowała Scenografię Teatralną w Turynie (Academia Albertina Delle Belle Arti di Torino), jest absolwentką Studium Zawodowego Techniki Teatralno-Filmowej w Łodzi i malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Interesuje się malarstwem, tworzy wideo, fotografie, jest autorką instalacji malarskich. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych (Tarnów, Rzeszów) oraz zbiorowych (Łódź, Warszawa, Poznań, Wrocław, Leszno, Sieradz). Zajmuje się scenografią oraz tworzeniem rekwizytów teatralnych i filmowych, współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim Operą w Łodzi, Teatrem Małym w Manufakturze w Łodzi, Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego oraz studiami filmowymi, m.in. Fundacją Filmowa Se-ma-for w Łodzi. Mieszka w Łodzi.

W ramach 8. Festiwalu Sztuki ArtFest 2011 z grupą młodych tarnowian przygotowała performance The Beginning.

Anna Adamiak, „Autoportret”, fot. Archiwum artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Adamiak, „Autoportret”, fot. Archiwum artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć muzyka na żywo: kwartet smyczkowy Con Affetto (Angelina Kierońska – I skrzypce, Alicja Soboń – II skrzypce, Karolina Stasiowska – altówka, Anna Podkościelna-Cyz – wiolonczela), wstęp wolny.

Żeński kwartet smyczkowy Con Affetto, który w tym roku obchodzi dziesięciolecie pracy artystycznej tworzą absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. Nazwa zespołu Con Affetto (z wł. z uczuciem) wiele mówi o zaangażowaniu młodych artystek, które połączyła przyjaźń, chęć doskonalenia swoich umiejętności oraz wyjątkowa pasja wspólnego muzykowania. Zespół od wielu lat prowadzi aktywną działalność artystyczną koncertując głównie na terenie Polski południowej. Kwartet dysponuje szerokim i zróżnicowanym repertuarem począwszy od kanonów muzyki klasycznej, poprzez ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i musicalowej aż po oryginalne wykonania muzyki współczesnej. Członkinie zespołu nieustannie rozwijają swoje muzyczne zainteresowania systematycznie uczestnicząc w nagraniach płyt, projektach orkiestrowych, teatralnych oraz koncertach zespołów polskiej sceny rozrywkowej, co gwarantuje stale wysoki poziom i profesjonalizm wykonań.

Zespół tworzą: Angelina Kierońska – I skrzypce, Alicja Soboń – II skrzypce, Karolina Stasiowska – altówka, Anna Podkościelna-Cyz – wiolonczela

Strony: 1 2

Dodaj komentarz