• 2015-02-26

Artyści Przypomniani. Daniel Mróz

Od 26 lutego do 10 maja 2015 roku | Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Od 26 lutego w Kamienicy Hipolitów, jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, można będzie oglądać wystawę z cyklu Artyści Przypomniani, obejmującą całokształt twórczości Daniela Mroza. Założeniem kurator wystawy, Magdaleny Smagi, było pokazanie Daniela Mroza jako człowieka – syna, męża, ojca, osobę skrytą – a jednocześnie jako zachwyconego otaczającym światem znakomitego artystę.

Daniel Mróz, „Zwierzydełka”, 1977 (źródło: materiały prasowe)

Daniel Mróz, „Zwierzydełka”, 1977 (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie prezentowane są młodzieńcze fascynacje Daniela Mroza, które, jak sam przyznawał, były dla niego ważną inspiracją – samoloty, automobile, parowozy, książki i wiele innych rzeczy oraz osób. Zdjęcia rodzinne pokazują jego bliskich – rodziców, brata, żonę i córkę oraz jego samego na różnych etapach życia. Wystawa przedstawia również te nieliczne zachowane przedmioty, którymi się otaczał, jak na przykład hantle do ćwiczenia bicepsów, a także pokazuje jego umiłowanie dla zwierząt, szczególnie kotów, oraz ich wpływ na jego twórczość. Można się więc na niej zapoznać z pracami o kociej tematyce, takimi jak popielniczka, prezentem od żeglarza Andrzeja Urbańczyka – odlewem z brązu w formie kociej głowy, czyli kotem Myszołowem, uczestnikiem rejsów – a także z fajansową figurą kota – prezentem z okazji 70. rocznicy urodzin od przyjaciół nie tylko z Przekroju.

Wszystko, czym się otaczał, było dla niego inspiracją, dlatego wystawa ukazuje również jego warsztat pracy – między innymi osobisty kałamarz, stalówki oraz inne przybory rysownika. To właśnie dzięki talentowi, inspiracjom, wyobraźni, a także ciężkiej pracy powstawały jego wspaniałe dzieła, które są zaprezentowane w dalszej części wystawy opatrzonej dodatkowo komentarzami – cytatami z wywiadów, których udzielał Daniel Mróz, stanowiącymi jego osobiste spostrzeżenia i wyjaśnienia.

Daniel Mróz – Sławomir Mrożek, „Słoń” (źródło: materiały prasowe)

Daniel Mróz – Sławomir Mrożek, „Słoń” (źródło: materiały prasowe)

W dalszej kolejności pokazana jest twórczość Daniela Mroza, z której był najbardziej znany i dzięki której był rozpoznawalny. Zwiedzający dowiedzą się, jak przebiegał proces twórczy artysty – od szkiców, pomysłów do efektu końcowego. Podstawą tej części ekspozycji są oryginalne szkice i rysunki Mroza, obok których prezentowane są finalne dzieła zamieszczone w czasopismach i książkach. W grupie tych prac znajdują się zarówno projekty okładek i ilustracje książkowe, jak i ilustracje wraz z szatą graficzną dla Przekroju. Są to rysunki wykonane tuszem, wyjątkowo rapitografem oraz kolaże. W tej części wystawy można się także zapoznać z pracami do poezji, powieści i opowiadań najbardziej znanych i łączonych z Mrozem pisarzy: Stanisława Lema, Sławomira Mrożka, Jerzego Szaniawskiego, Jerzego Ludwika Kerna, Jerzego Wittlina, Henryka Voglera, Aleksandra Grina, Juliusza Verne, Roberta Stillera, Juliusza Kaden-Bandrowskiego. Wybór ilustracji do dzieł tych pisarzy pokazuje, jak pełna fantazji i bogata jest twórczość Mroza.

Daniel Mróz, Rączki-pojazdy (źródło: materiały prasowe)

Daniel Mróz, Rączki-pojazdy (źródło: materiały prasowe)

Ta różnorodność widoczna jest również w innej dziedzinie sztuki, jaką uprawiał – scenografii teatralnej – w której pojawiają się również postaci i przedmioty wykreowane na potrzeby książek czy czasopism. Na wybranych przykładach prezentowane są teatralne projekty kostiumów i scenografii oraz plakatów i programów teatralnych. Wybór spektakli podyktowany był zachowanymi materiałami, takimi jak projekty i fotografie. W tej części wystawy pokazana jest dokumentacja ze sztuki Śmierć na gruszy autorstwa Witolda Wandurskiego. Za wspomnianą scenografię Mróz otrzymał nagrodę na V Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu w 1964 roku. Zarówno plakat z owego festiwalu, jak i dokumenty ze wspomnianej sztuki pochodzą z Teatru Ludowego w Krakowie. Bardzo ciekawie zaaranżowana została sztuka Pijacy autorstwa Franciszka Bohomolca. Niestety wyłącznymi elementami scenografii, które przetrwały, są kostiumy żeński i męski. Jest to jedyny znany, zachowany kostium teatralny zaprojektowany przez artystę. Zaprezentowana zostanie również dokumentacja ze sztuki Matka Stanisława Ignacego Witkiewicza z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Elementem tej części wystawy będą projekty kostiumów pokazane w taki sposób, by widoczny był ich awers i rewers.

Daniel Mróz, „Cyberiada” (źródło: materiały prasowe)

Daniel Mróz, „Cyberiada” (źródło: materiały prasowe)

Wystawę wzbogaca audycja radiowa pt. Teatr Daniela Mroza autorstwa Tatiany Drzycimskiej. Audycja powstała w 1996 roku przy okazji wystawy Daniela Mroza w Galerii Scenografów we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu krótkometrażowego pt. Idzie Mróz w reżyserii Piotra Andrejewa z 1973 roku.

Ekspozycja nie powstałaby, gdyby nie uprzejmość córki artysty, pani Łucji Mróz-Raynoch, która posiada przeogromny zbiór dzieł ojca.

Kurator wystawy, Magdalena Smaga

Artyści Przypomniani. Daniel Mróz
Od 26 lutego do 10 maja 2015 roku
Kamienica Hipolitów w Krakowie

1 komentarz do artykułu “Artyści Przypomniani. Daniel Mróz”

  1. Wspaniały, oryginalny, światowej klasy artysta! Bardzo dobrze, że Go przypomniano! Kraków ma tak wielu wybitnych artystów, że o nich zapomina…

Dodaj komentarz