• 2015-02-04

Kombucha

Od 12 lutego do 15 marca 2015 roku | Bunkier Sztuki w Krakowie

Na zbiorowej wystawie Kombucha są prezentowane prace uczestników warsztatów Odczarowywanie metody twórczej, realizowanych w 2014 roku w Bunkrze Sztuki, a także autorskie realizacje Joanny Piotrowskiej i Dawida Misiornego, będące reakcją na przebieg projektu, i prace artystów z Kenii. Stworzone na tę okazję dzieła czerpią z różnych tradycji sztuki współczesnej, zarówno tej wywodzącej się z praktyk konceptualnych, jak i tej o bardziej społecznym charakterze. Realizacje uczestników definiowane są przez ich własne pragnienia, fantazję, ograniczenia i potrzeby na przykład wytworzenia przestrzeni będącej lustrzanym odbiciem światów niemożliwych.

Różowy grzyb/ orbitowanie, fot. A. Karoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różowy grzyb/ orbitowanie, fot. A. Karoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kombucha to nic innego jak popularna symbioza drożdży i bakterii. Ta pozornie niewinna, galaretowata substancja ma podobno niezwykłe właściwości, z których najczęściej wymieniane są: oczyszczanie i regeneracja organizmu, pobudzanie układu odpornościowego i przywracanie naturalnej równowagi. W wyniku naturalnej fermentacji kombuchy powstaje lekko musujący słodkawy napój, swoją wewnętrzną strukturą przypominający oranżadę. Niektórym filozofom śniły się podobno umywalki, które poza kranem z ciepłą i zimną wodą miałyby jeszcze trzeci – to z niego płynąłby strumieniami bąbelkowy napój. Dziś to sztuka bywa taką niespodzianką, zaskakując nas w pozornie oswojonej rzeczywistości. Odwołując się do tytułowej kombuchy, można sprawić, że dobroczynne właściwości grzyba znajdą zastosowanie w polu sztuki współczesnej.

Podstawą zrealizowanych w 2014 roku warsztatów było rozszerzenie pojęcia kadr kultury, które wyznacza granicę pomiędzy amatorstwem i profesjonalizmem. Ich istotą była chęć sprawdzenia, czy możliwy jest swobodny proces twórczy wynikający z samej pasji, nakierowany na przyjemność, w tym przyjemność widza. Grupa artystów działających poza obiegiem sztuki współczesnej w Nairobi i w Krakowie podczas spotkań w Bunkrze Sztuki dyskutowała na temat tendencji w sztuce światowej ostatnich czterech dekad, konfrontowała też zdobytą wiedzę ze swoją praktyką, w której zniesione zostały różnice społeczne i kulturowe, za to realizowane są wszelkie fantazje możliwe do stworzenia w realnym świecie.

Praca w procesie, „Możliwy Uniwersytet”, Perrick Mugambi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca w procesie, „Możliwy Uniwersytet”, Perrick Mugambi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorami wystawy Kombucha są: Ewa Tatar – inicjatorka cyklu warsztatów dla kadr kultury przy projektach Odczarowywanie metody twórczej i Pawilon Wystawowy oraz Bartosz Przybył Ołowski, związany z Fundacją Razem Pamoja i prowadzący (we współpracy z Anią Batko i Kamilem Kuitkowskim) cykl Odczarowywań.

Więzień hologramu – odczarowywanie podświadomości, fot. A. Karoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Więzień hologramu – odczarowywanie podświadomości, fot. A. Karoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorzy: Bartosz Przybył Ołowski, Ewa Tatar
Partner projektu: Fundacja Razem Pamoja

Kombucha
Wernisaż: 11 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 15 marca 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz