• 2015-02-20

3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Od 21 lutego do 28 lutego 2015 roku | Teatr Groteska w Krakowie

Materia Prima to festiwal twórczych poszukiwań. Większość teatrów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Tuż po prapremierze w Norwegii przedstawienie Edvard w reżyserii Marcosa Morau pokaże słynny Carte Blanche. The Norwegian National Company of Contemporary Dance. Niezwykle plastyczne widowisko przywiezie Emiliano Pellisari, który skomplikowaną techniką powietrznego tańca zobrazuje Boską Komedię Dantego, niesamowite akrobatyczne umiejętności zaprezentuje francuska grupa Compagnie 111 – Aurélien Bory. Wszyscy Ci artyści będą odkryciem dla polskiej publiczności.

NoGravity, Divine Comedy Cantica ©EmilianoPellisari (źródło: materiały prasowe)

NoGravity, Divine Comedy Cantica ©EmilianoPellisari (źródło: materiały prasowe)

Przeżycie estetyczne – bezinteresowne przeżywanie urody świata i dzieł sztuki – to zdolność i przywilej człowieka. To coś, co wyróżnia nas spośród żyjących istot. Program festiwalu to sfera takich przeżyć. To także nasz szacunek dla kunsztu artystów dążących to przekraczania ograniczeń jakie stawia ciało, dążących nieustannie do warsztatowej perfekcji. Do mistrzostwa. Festiwal Materia Prima to także chęć przeciwstawienia się manifestacyjnej wręcz brzydocie dominującej dziś w przeważającej części realizacji teatralnych. Proponujemy program dający wytchnienie od ideologicznych i estetycznych koszmarów dnia codziennego w życiu i sztuce.

Adolf Weltschek, Dyrektor Festiwalu

Prezentowane w ramach Materii Primy przedstawienia są widowiskowe i atrakcyjne, zadziwiają niesłychanym kunsztem i warsztatem wykonawców: akrobatów, tancerzy, muzyków, performerów, animatorów.Materia Prima eksploruje pierwotną esencję teatru: bogatą warstwą plastyczną, muzyczną i ruchową spektakli. W tym teatrze słowo, o ile w ogóle się pojawia, jest na drugim planie. Wiodącą rolę pełnią: obraz, dźwięk, ruch ciała, animacja form, kompozycja, kolor, światło, rytm. Festiwal adresowany jest do widzów dorosłych, pokazuje tematy uniwersalne, bliskie każdemu człowiekowi, nie znajdziemy tu aktualnej publicystyki i ideologii.

Pozostawiamy widzom wolność interpretacji. Przedstawienia, które prezentujemy poruszają tematy istotne, jednak wyrażone za pomocą obrazów pełnych symboli. Zapraszamy w teatralną podróż do krainy snów – śnionych przez konkretnych artystów, ale przenikających do podświadomości widzów. To jak poezja, malarstwo ożywiane na scenie, kalejdoskop barw i kształtów. Temu procesowi podążania za obrazem trzeba się poddać, a na końcu czekać będzie totalne zauroczenie, eksplozja emocji – katharsis.

Zuzanna Głowacka, Kierownik Programowy Festiwalu

NoGravity, Divine Comedy Cantica ©EmilianoPellisari (źródło: materiały prasowe)

NoGravity, Divine Comedy Cantica ©EmilianoPellisari (źródło: materiały prasowe)

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia, które ukażą szerzej zagadnienia Teatru Formy w Polsce i na świecie: spotkania z artystami, konferencje, dyskusje, pokazy filmów, wystawa. Do rodzimych tradycji nawiąże całodzienna sesja naukowa Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego, która odbędzie się w poniedziałek 23 lutego w Teatrze Groteska, wstęp wolny.

Spektakle

Spektakle Materii Primy cechuje różnorodność formalna, gatunkowa i tematyczna. Podkreślić należy także wielość prezentowanych estetyk – piękno pojmowane w kategoriach tradycyjnych, a także ultranowoczesnych. Dzięki temu festiwal przedstawia cały wachlarz zjawisk w obrębie teatru formy. W tej bogatej ofercie każdy widz znajdzie coś dla siebie.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz