• 2015-02-20

3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Od 21 lutego do 28 lutego 2015 roku | Teatr Groteska w Krakowie

L'immediat © Vincent-Beaume (źródło: materiały prasowe organizatora)

L'immediat © Vincent-Beaume (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezapomniane przeżycia estetyczne zapewni niekwestionowana gwiazda festiwalu NoGravity Dance Company – teatr specjalizujący się w tańcu powietrznym. Znany włoski reżyser i choreograf Emiliano Pellisari zaproponuje oryginalną interpretację Boskiej Komedii Dantego. Perfekcyjne opanowanie sceny i zastosowanie skomplikowanych mechanizmów rodem z teatru barokowego sprawią, że w przedstawieniu Boska Komedia: z Piekła do Nieba tancerze unosić się będą w powietrzu. Dzięki temu w sposób wiarygodny, niemal realistyczny, odtworzą na scenie podróż Dantego w zaświaty. Pięknu ludzkich ciał w ruchu i tworzonych z nich fantastycznych, geometrycznych kompozycji towarzyszyć będzie liryczna muzyka. Krytycy porównują to doświadczenie do: Fantasmagorycznej karuzeli, która przewraca do góry nogami ład przestrzenny. Takiego widowiska jeszcze w Polsce nie było!

Najwyższy światowy poziom zaprezentuje norweski teatr tańca Carte Blanche. The Norwegian National Company of Contemporary Dance. W ekspresyjnym spektaklu Edvard tancerze przybliżą sylwetkę słynnego malarza doby ekspresjonizmu Edvarda Muncha. Hiszpański choreograf Marcos Morau bada umysł norweskiego malarza i zastanawia się w jakim stopniu liczne doświadczenia śmierci, a także zmagania z chorobą ukształtowały Muncha jako człowieka i artystę. Morau buduje na scenie odmienne światy, pokazując codzienną rzeczywistość z surrealistycznej perspektywy. Rodzaj ruchu, który tworzy w ścisłej współpracy z tancerzami jest wyrazisty i dynamiczny, i co istotne rozpoznawalny na całym świecie. Polska prapremiera odbędzie się tuż po światowej premierze w Studio Bergen w Norwegii 15 stycznia 2015 roku, a Carte Blanche – zespół, który istnieje już od 25 lat – zobaczymy po raz pierwszy w Polsce.

L'immediat © Vincent Beaume (źródło: materiały prasowe organizatora)

L'immediat © Vincent Beaume (źródło: materiały prasowe organizatora)

Philippe Genty, jeden z najwybitniejszych twórców teatru plastycznego na świecie, wprowadzi nas w rzeczywistość rodem ze snów. Nie zapomnij mnie to odyseja grupy ludzi, którzy niczym duchy z przeszłości przemierzają wewnętrzne krajobrazy w krainie wielkich przestrzeni arktycznych. Francuskiego artystę fascynuje granica między tym, co żywe, a tym, co nieożywione. W jego spektaklach spotykają się i stapiają ze sobą teatr, taniec, sztuka mimu, śpiew i lalki. Przedstawienie przywodzi na myśl powrót pogrzebanych wspomnień, miłosny zawrót głowy, rzucanie wyzwania śmierci. Nastrój podkreśla tu pełna emocji, zachwycająca muzyka René Aubry’ego, która wprowadza w transową atmosferę. Po ogromnym sukcesie spektaklu Nieruchomi podróżnicy – Materia Prima 2010 – Compagnie Philippe Genty znowu zagości w Krakowie.

Dodaj komentarz